Edvard Beneš (v cylindru vlevo) a předseda vlády Milan Hodža na snímku z prosince roku 1935 jdou poté, co byl Beneš zvolen prezidentem.

Edvard Beneš (v cylindru vlevo) a předseda vlády Milan Hodža na snímku z prosince roku 1935 jdou poté, co byl Beneš zvolen prezidentem. | foto: ČTK

Zapomenutí čestní občané Jihlavy už mají tváře v nové galerii města

  • 0
Ještě před třemi lety se vedení jihlavské radnice domnívalo, že existuje pouze dvacet čestných občanů města. Pak ale díky Státnímu okresnímu archivu vyšlo najevo, že jich je ve skutečnosti o šedesát víc. Jen se zkrátka na tyto osobnosti z devatenáctého století v poválečném období zapomnělo.

Na webu města je nyní jejich celý soupis i s množstvím fotografií s výčtem zásluh. Velké osobnosti historie Jihlavy tak znovu získaly svoje zaprášené pocty.

Radní za ČSSD a historik Zdeněk Jaroš navíc chystá brožuru, kde všech 83 osobností představí ještě podrobněji.

"Už to s výtvarnicí paní Bystrianskou doděláváme. Když to dobře půjde, v létě by to mělo být venku," uvedl Jaroš.

Kdo si chce prohlédnout novou galerii osobností na městském webu, neměl by dlouho otálet. Podle Jaroše totiž bude již tento nebo příští týden internetový seznam zredukován jen na nejdůležitější údaje. Obsáhlejší informace budou poté jen v papírové brožuře.

V seznamu jsou třeba i jména prvorepublikových předsedů vlád Milana Hodži a Jana Černého. Oba získali ocenění v třicátých letech. A za okupace v roce 1942 o něj přišli. Nikdy jim nebylo vráceno, na rozdíl od prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše.

"To je věc politická, do které se nechci pouštět, že se jim to nevrátilo," uvedl Jaroš. Podle něj je to na zvážení zastupitelů ale nevzpomíná si, že by někdo tento problém ve větší míře otevřel na radnici.

Seznam čestných občanů na webu

Seznam čestných občanů Jihlavy od roku 1825 do současnosti naleznete na webu města Jihlavy.

Dlouho neznámý a zapomenutý seznam čestných občanů objevil předloni ve staré matrice měšťanů Petr Dvořák, zástupce ředitelky Státního okresního archivu Jihlava.

U některých čestných občanů jsou zmíněny na internetovém seznamu magistrátu vedle zásluh i problematická místa jejich kariéry. To je třeba případ Vinzenze Inderky, posledního německého starosty Jihlavy před rokem 1918.

Modernizoval město. Arogantní k českým požadavkům

"Zasloužil se o stavbu německé dívčí měšťanky, dívčího lycea či nové budovy poštovního úřadu. Zároveň tehdy byla vystavěna plynárna, elektrárna, zavedena tramvajová doprava a opraven vodovod. Ale z českých pozic byly negativně hodnoceny jeho postoje a účast v protičeských bouřích v Jihlavě v letech 1910 a 1920 i jeho podpora radikálních německých nacionalistů," uvádí se v soupise čestných občanů.

Klady i zápory jsou zmíněny též u čestného občana Fritze Popelaka. Ten vedl město do roku 1904.

"Popelak byl hybnou silou modernizace města. Jeho necitlivý až arogantní přístup k českým požadavkům ale znamenal konec korektních řešení vzájemných problémů a začátek eskalace česko-německých vztahů v Jihlavě," píše se v seznamu na webu radnice.

Pozoruhodná poznámka na městském seznamu je též u textilního továrníka z Helenína Karla Löwa. Tento velký zaměstnavatel a štědrý mecenáš si nese pověst takového jihlavského Bati.

Na oficiální stránce čestných občanů je též informace, že jeho druhá žena Alma byla v roce 1924 zadržena při pokusu převézt do Rakouska šestimilionové jmění.