Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jihlava přijde o čtvrtmiliardovou dotaci. Nyní pátrá, kdo za to může

  • 5
Nedokázali včas vybrat stavební firmu, která opraví stoky. Kvůli tomu teď Jihlava přijde o čtvrt miliardy korun. Tyto peníze na projekt přislíbil Brusel. Za eura se ale do země kopat nebude, místo toho se začíná s hledáním viníka.

Ani téměř po třech letech od slíbení dotací se Svazu vodovodu a kanalizací (SVAK) nepodařilo určit vítěze zakázky tak, aby se mohlo začít kopat. Po průtazích výběrového řízení, které zajišťovala firma RTS Brno, je jasné, že by se dotace nestihla prostavět.

Jak se dá přijít o 10 milionů eur

* Celá kauza velkého projektu rekonstrukce kanalizací za celkově půl miliardy korun byla od počátku velmi spletitá. Projekt připravoval Svaz vodovodů a kanalizací (SVAK) na základě požadavků města.

* Výběrové řízení a s tím spojenou administraci SVAK svěřil firmě RTS Brno.

* Zásadní byly spory sdružení dvou uchazečů o zakázku -sdružení firem kolem Syneru a sdružení firem v čele se slovenským Chemkostavem. Ten byl původně vybrán jako vítěz zakázky. Proti tomu se však Syner několikrát ohradil a spor skončil u antimonopolního úřadu. Ten věc vrátil na počátek. Ve stejném duchu boje pokračovaly až do současnosti.

* Do konce roku, kdy uplyne lhůta pro čerpání, se již dotace nestihne prostavět.

"Máme písemně, že není možné, aby EU dala další výjimku úpravy projektu, protože dvě už proběhly, a to je maximum. Proto EU neprodlouží termín dokončení stavby, který je stanoven k 31. prosinci letošního roku," oznámil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Brusel už totiž v minulosti vyhověl žádosti o odklad dokončení celého projektu kvůli neustálým průtahům ve výběru firmy, která zakázku dostane.

Za projekt utratili 23 milionů. Zbytečně

Po letech dohadů a zmatků kolem výběrového řízení je tedy jasné, že za eurobankovky se v Jihlavě kanály stavět nebudou. "Stálo to spoustu času, spoustu úsilí, jen projektová dokumentace vyšla na nějakých 23 milionů," ví předseda SVAKu Jiří Vlach (KSČM).

Přijít o čtvrt miliardy korun, to není jen tak. "Město se ze zákona musí pokusit najít viníka," řekl tajemník jihlavské radnice Lubomír Dohnal.

Magistrát proto nevylučuje ani žalobu na neznámého pachatele. "Město je ze zákona povinno řádně hospodařit se svým majetkem. Pokud jsme tímto způsobem přišli o dotaci, musí právníci prošetřit, zda Jihlava utrpěla škodu a na koho padá podezření," naznačil primátor Vymazal, že věc může skončit i u soudu.

"Žadatelem a příjemcem dotace byl SVAK. Tím, že mu ale nebyla přiznána, vznikla škoda městu. Pokud dojde k podání trestního oznámení, bude asi na neznámého pachatele a pak bude na soudu, aby ve věci rozhodl," dodal náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

Vázla komunikace a řešily se problémy

Přitom právě i kvůli jihlavské radnici projekt nabral velké zpoždění. Nejprve při přípravě projektu vázla komunikace mezi radnicí a SVAKem, jenž celý projekt připravoval. Kvůli nastalým problémům pak na post ve SVAKu rezignoval i náměstek primátora Josef Kodet (KDU-ČSL).

"První dva roky příprav tohoto projektu, až do roku 2008, jsme jako jihlavští zastupitelé nevěděli, že podobný projekt existuje a má se realizovat na území města," připomněl komplikace náměstek primátora Petr Pospíchal, který město ve SVAKu zastupuje nyní.

Zastupitelé proto už tehdy rozhodli z vodárenského svazku odstoupit. To znamenalo další komplikace a až ministerští úředníci přesvědčili radnici o chybném načasování tohoto kroku vzhledem k ohrožení celé dotace.

"Jihlavská radnice svým způsobem projekt sabotovala, když chtěla z projektu odstoupit," je názoru předseda SVAKu Jiří Vlach. Problémy projektu ale trvaly dál, ve sporu dvou uchazečů o zakázku několikrát musel rozhodovat i antimonopolní úřad.

I ten teď Vlach označuje za viníka nastalé situace. "Kdyby úřad rozhodoval ve lhůtách, kterých měl, mohlo se dnes kopat," tvrdí Vlach. Pochybení SVAKu či firmy RTS Brno, která zpackané výběrové řízení dělala, ale odmítá.

Vlach už dříve nevyloučil možnost žaloby státu, zřizovatele antimonopolního úřadu, jenž podle něj rozhodoval při každém odvolání účastníků řízení jinak. "Pokud ale stavba vůbec nezačne, nemůžeme po státu uplatňovat žádnou náhradu," dodal Vlach.

Kopat se bude, ale méně

Jihlava už během sporů začala připravovat rozdělení projektu na několik menších částí. A bude usilovat o dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR.

V příštím roce by podle primátora mohla začít rekonstrukce havarijní kanalizace v ulicích Brněnská, Křižíkova a Joštova. Součástí bude i stavba kanalizačního sběrače v ulicích Mlýnská a Mostecká. To by mělo vyjít asi na 150 milionů. Společně s krajem pak radnice plánuje opravu v Telečské ulici.

Na konci příštího roku radnice vystoupí ze SVAKu, provoz kanalizací a vodovodů bude zajišťovat nová společnost Jihlavské vodovody a kanalizace.