Právní zástupce města, advokát Radek Ondruš, je připraven podat trestní...

Právní zástupce města, advokát Radek Ondruš, je připraven podat trestní oznámení na jednotlivé představitele SVAK. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Spor o vodu graduje, Jihlava podá trestní oznámení na předsedy SVAK

  • 2
Na policii a u soudu se budou zřejmě zpovídat starosta Telče Roman Fabeš a bývalý starosta Dobronína Jiří Vlach. Jako předsedy předsednictva Svazu vodovodů a kanalizací je k zodpovědnosti za jeho rozhodování chce dovést právní zástupce Jihlavy Radek Ondruš. SVAK údajně už třetím rokem zadržuje majetek města.

Se zcela novou strategií, jak se domoci svého majetku ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK), přišli jihlavští zastupitelé. Na mimořádném jednání rozhodli, že chtějí na policii a případně před soud dohnat bývalé předsednictvo SVAK.

O co v kauze jde

Město Jihlava se dohaduje se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko o vypořádání majetku. Krajské město z tohoto svazku vystoupilo koncem roku 2012. Zastupitelé o tom rozhodli přitom už v polovině roku 2009. Měli za to, že členství je pro Jihlavu nevýhodné a neefektivní. Poukázali také na neprůhlednou kalkulaci cen vody a malý podíl města z vybraných peněz. Majetek, na který měla Jihlava nárok, však od svazku zatím nedostala.

Minimálně jde o někdejšího předsedu, exstarostu Dobronína Jiřího Vlacha a jeho nástupce, bývalého místopředsedu a dlouholetého starostu Telče Romana Fabeše.

„Můžeme chtít samozřejmě škodu přímo po SVAK. Jenže jeho zástupci mohou jednoduše říct, že svazek rozpouští, majetek si mezi sebou rozeberou a finanční zůstatek na účtu si přerozdělí. Ale to, co dluží svazek Jihlavě, Jihlava už nikdy neuvidí,“ vysvětlil hlavní motiv ke změně strategie Radek Ondruš, právní zástupce města ve sporu.

A během jednání zmínil i jednu důležitou psychologickou doušku: „Z mé osobní zkušenosti procitnutí lidí, kteří způsobili škodu, většinou nastává v momentě, kdy soud rozhoduje o vazbě. A rozdělit odpovědnost na konkrétní osoby je starý osvědčený trik,“ pravil advokát.

Každý den Jihlava přichází o 150 tisíc korun

Krajské město zároveň chce poslat do svazku několik kontrol, například z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby přezkoumal, zda a jak svazek dodržuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Dále chce poslat na SVAK orgány finanční správy.

Podle advokáta Ondruše navíc každým dnem vleklého sporu, kdy se krajské město nemůže domoct svého majetku, Jihlavě vzniká škoda téměř 150 tisíc korun - na „zadržovaném“ nájemném za využívání vodohospodářské infrastruktury. Dohromady podle Ondruše už takto přišla zhruba o 135 milionů.

„Dlouhodobě někdo naše město okrádá a my přece nemůžeme přihlížet, jak v tom pokračuje. Jen nechápu, proč k tomuto kroku nesáhlo město dříve. Tlačí nás totiž čas,“ podivil se opoziční zastupitel Daniel Mayer (ANO).

Jihlava má tak trochu nůž na krku. Majetek podle Mayera totiž musí získat do konce letošního roku. Na rekonstrukci vodovodní a kanalizační sítě má totiž už dojednané dotace. A pokud nebude mít co rekonstruovat, tyto peníze propadnou a město je neuvidí.

Je to zastrašování, chceme svazek zlikvidovat, říkají komunisté

Se zostřeným kurzem nesouhlasí zastupitelé za KSČM. Ostatně členem stejné strany dlouhé roky byl právě i bývalý předseda SVAK Jiří Vlach.

„Používáme zastrašování. Nevím, zda nám jde ještě o to, abychom se domohli svého majetku, nebo abychom svazek zlikvidovali,“ rozhořčil se Ladislav Zadražil (KSČM).

„Je to jednoznačný precedens. Nevzpomínám si, že by někdy za posledních 16 let na radnici něco takového proběhlo. Zastupitelstvo ukládá primátorovi, aby dal podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k prozkoumání výběrových řízení svazku. Přitom pan Ondruš má od bývalého primátora Vymazala podepsanou plnou moc, aby tyto věci mohl dělat sám. Jen si tímto naším rozhodnutím kryje záda,“ myslí si Zadražilův stranický kolega Pavel Šlechtický.

„Jde o závažnou věc. Proto jsme toto zastupitelstvo svolali, abychom vás informovali o tom, jak se postupuje,“ bránil se primátorův náměstek Jaroslav Vymazal (ODS).

Kvůli sporu mají obyvatelé na Jihlavsku dražší vodu

Dlouhodobý spor o majetek podle odhadů právní kanceláře vede také mimo jiné k tomu, že lidé v Jihlavě platí o deset korun za kubík vodného a stočného více, než kdyby vodovodní infrastrukturu provozovalo samo město. Momentálně občané Jihlavy a také měst a obcí, které jsou ve svazku, platí za vodu 87,71 koruny za kubík.

Pokud by skutečně k rozbití svazku došlo, doplatily by na to s největší pravděpodobností obyvatelé menších obcí. Tam by se zřejmě výrazně zvýšilo vodné a stočné.

Text trestních oznámení je podle advokáta Ondruše nachystaný. „V průběhu jednoho dvou dnů mohou odejít,“ sdělil v úterý jihlavským zastupitelům. Zastupitelé odsouhlasili také nejzazší termín pro podání trestního oznámení - do 30. června.