Představitelé Jihlavy se už roky nemohou domluvit se zástupci okolních měst a...

Představitelé Jihlavy se už roky nemohou domluvit se zástupci okolních měst a obcí. Týká se to předávky vodovodů a kanalizací do vlastnictví Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jihlava vložila miliony do nové kanalizace, provozovat ji ale nesmí

  • 2
Krajské město Vysočiny má konečně zkolaudovanou nově vybudovanou a zrekonstruovanou kanalizaci. Nehrozí mu tak, že bude muset vracet dotaci ve výši desítek milionů korun. Kanály ale stále nemůže kvůli letitému a dosud nevyřešenému sporu s vodárenskou společnosti sama provozovat.

Konec listopadu byl pro jihlavský magistrát hektický. Před začátkem prosince potřeboval získat od Vodoprávního úřadu v sousední Třebíči kolaudační souhlas, aby nepřišel o tučnou devadesátimilionovou dotaci na rekonstrukci a výstavbu nové kanalizace. Ta se dělala kupříkladu v Okružní, Mlýnské a Mostecké ulici nebo na Sasově.

Jihlava versus SVAK

Město Jihlava se dohaduje se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o vypořádání majetku, jehož hodnota se pohybuje v řádu miliard korun.

Krajské město ze svazu vystoupilo koncem roku 2012 a od té doby vedou obě strany vleklou soudní válku rozdělenou do několika jednotlivých bitev. Mezi městem a SVAK probíhá i mediační řízení. Ani v něm se zatím nepodařilo najít smírné řešení.

Zkolaudováno už Jihlava má a těsně před koncem měsíce odeslala příslušné dokumenty Státnímu fondu životního prostředí, který dotaci přiděloval.

„Rozhodnutí fondu neznám, ale snad kolaudační souhlas přijme. Takže v tuto chvíli předpokládám, že jsme situaci zachránili,“ tvrdí náměstek primátora Jaromír Kalina.

Jenže věc má pořád jeden velký háček. Vodárenskou infrastrukturu nemůže město stále provozovat.

Trubkami sice normálně protéká odpadní voda, ale provozuje je, a stočné tudíž inkasuje Vodárenská akciová společnost (VAS). Ta spravuje i infrastrukturu Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK), kterému patří okolní kanalizace, s níž jsou jihlavské úseky propojeny.

Soud žalobu Jihlavy zamítl, město rozhodnutí nerozumí

K tomu, aby se situace změnila a Jihlava mohla dostávat stočné ze svého majetku, momentálně potřebuje se SVAK uzavřít takzvanou dohodu vlastníků. Ta například stanovuje, kde jsou místa napojení jednotlivých kanalizací a za jakých podmínek mezi nimi může téct odpadní voda. Jde i o podmínky jejího čištění a podobné záležitosti. Na znění tohoto dokumentu se obě strany nemohou dlouhodobě shodnout.

Jihlavský magistrát, který vidí za celou věcí zejména obstrukci ze strany SVAK a VAS, se proto pokusil zajistit si podpis dohody soudní cestou. Jihlavský soud však na konci minuého týdne jeho žalobu zamítl.

„Rozhodnutí moc nerozumím. Vybudovali jsme kanalizaci, která je v našem vlastnictví, což soud potvrdil. Ale je nám upíráno, abychom ji provozovali,“ pronesl náměstek primátora Kalina.

Soudce Jan Jirásek měl pro svůj verdikt dva důvody. Tím prvním bylo, že návrh dohody, o němž rozhodoval, byl pouze dílem právních zástupců města. Městská rada jeho znění odsouhlasila teprve minulý týden.

„Návrh musí být radou města schválen ještě před podáním žaloby,“ uvedl ve zdůvodnění Jirásek. Žalobu podal magistrát na konci března.

Sporem se měli zabývat odborníci ministerstva zemědělství

Druhým důvodem pro zamítnutí bylo, že z předložených dokumentů není podle soudu zcela zřejmé, kde přesně se kanalizace města a SVAK na sebe napojují.

„Myslím, že toto bylo jasně doloženo. Chápu však, že to není pro soudce jednoduché rozhodování. Jde o poměrně složité technické záležitosti. Proto je špatně, že nově o těchto věcech nerozhoduje ministerstvo zemědělství, které má tým odborníků, ale jen soud,“ uvedl Kalina. Ten také jasně řekl, že se město proti rozsudku odvolá.

S tím, že spor neskončil, počítá i právní zástupce Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko Petr Šurka.

„Jsme rádi, že soud takto, z našeho pohledu objektivně, rozhodl. Ale víc bych to komentovat nechtěl, protože čekáme odvolání,“ uvedl při odchodu ze soudní síně.