Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Jihlava nedostala miliony z EU na kanály, hodlá o peníze požádat stát

  • 2
Několikaleté spory vedly před časem ke ztrátě čtvrtmiliardové dotace z EU, která byla určena na rekonstrukci jihlavských stok. Nyní město řeší, jak získat na jejich opravu peníze. Plánuje podat žádost na ministerstvo životního prostředí. Kanalizace je totiž zastaralá a brání rozvoji města.

Kudy dál s opravami a výstavbou jihlavských vodovodů a kanalizací? O tom přemýšlejí zástupci radnice i Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK), který celý projekt léta připravoval. Pro krajské město jde o zásadní věc - už dnes je kvůli kapacitě kanálů omezen rozvoj Jihlavy.

Nadějí by mohlo být vypsání nové dotační výzvy ministerstva životního prostředí, ve které by jihlavská žádost mohla uspět. O této variantě se zmínil v rozhovoru pro MF DNES ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Kauza SVAK

* Zásadní byly spory dvou uchazečů o zakázku: bojovalo sdružení firem kolem Syneru a sdružení kolem Chemkostavu.

* Chemkostav byl vybrán jako vítěz zakázky. Proti tomu se firmy kolem Syneru ohradily a spor skončil u antimonopolního úřadu. Ten věc vrátil na počátek.

* Nakonec byl jako vítěz zakázky vybrán Syner, ovšem s ohledem na pravidla dotace pozdě.

* Jihlavská radnice podala několik trestních oznámení na neznámého pachatele.

"To ale neznamená, že bych sliboval, že jihlavský projekt na dotační peníze dosáhne. Uspějí ti nejlepší, ale ta šance pro Jihlavu tady je. Je to asi jediná možnost, jakým způsobem peníze na tento projekt získat," řekl ministr.

Kdo projekt předloží? To je problém

Slova o této nové možnosti, jak na projekt získat (tentokrát už "jen" stamilionovou) dotaci, vyvolala další jednání mezi zástupci města a SVAKu - o tom, kdo projekt ministerstvu předloží. Zdánlivě jde o formalitu - i ta však vyvolává v kauze plné nejasností další otazníky.

Podle informací MF DNES by na jaře měla sama Jihlava předložit nový projekt k žádosti o dotace. To potvrdil i náměstek primátora a nynější zástupce města Jihlavy ve SVAKu Petr Pospíchal.

"Když se SVAKu za sedm let nepodařilo projekt dokončit a byly v něm velké nesrovnalosti, tak bude výhodnější začít od nového stolu. Bude lepší, aby žadatelem dotace byl někdo jiný, a projekt nebyl zatížen minulými chybami," řekl Petr Pospíchal.

Předseda Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko Jiří Vlach by ale uvítal, kdyby na ministerstvo zamířil stávající projekt a žádost o dotaci by opět předložil SVAK - a to i s výsledkem výběrového řízení, v němž po velkých průtazích zvítězilo sdružení firem kolem Syneru. "Pokud ale chce Jihlava postupovat jinak, je to jejich volba," dodal Vlach.

Podle Jiřího Benáčka, někdejšího zástupce Jihlavy ve SVAKu a nyní člena představenstva společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK, nově vznikající městská společnost, která by měla kanalizace ze správy SVAK Jihlavsko na konci příštího roku převzít pod svá křídla) by však podobný plán znamenal další časový skluz.

"Předložit žádost s již hotovým výběrovým řízením není možné. Muselo by se žádat o výjimku," tvrdí Benáček. "Pan ministr nás na jednání ujistil, že to možné je," oponuje Vlach. "Že by se použilo dokončené výběrové řízení, to odporuje nastaveným pravidlům," nesouhlasí s Vlachem ani jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Primátor: Kanály brzdí rozvoj města

Své slovo k celé záležitosti řeknou i jihlavští zastupitelé. Ti budou zasedat v listopadu. "Zastupitelstvo by určitě mělo rozhodnout jak dál, protože nás kanály brzdí v rozvoji města a čekají nás doslova časované bomby - vzhledem k tomu, že kanalizace je v některých místech Jihlavy velmi stará. Je nejvyšší čas, abychom ji opravili," apeluje na zastupitele primátor.

"Budu hlasovat pro to, aby město projekt konečně vzalo do svých rukou a podalo žádost o dotace na ministerstvu samo. Nesouhlasím s tím, aby žádost o dotaci podával do výzvy SVAK Jihlavsko," míní Vymazal. Na první etapu rekonstrukce má radnice vyčleněnou vlastní sumu 205 milionů.

Opravy by měly začít neodkladnými úseky, jako je třeba kanalizace v Brněnské ulici. Mezitím se nezávisle na žádosti o dotaci radnice připravuje na vystoupení ze SVAKu. Důvodů je víc, jedním z nich je právě i nepovedený půlmiliardový vodohospodářský projekt. Sama jihlavská radnice přitom měla ve SVAKu po dlouhá léta silné zastoupení a mohla ovlivňovat dění a rozhodnutí této organizace. Ze SVAKu Jihlavsko by přesto mělo město vystoupit koncem příštího roku.

Jihlava již zakládá vlastní akciovou společnost JVAK, která bude dohlížet na vodárenskou a kanalizační sít pod městem. Tato městská firma už má i tři nové kanceláře v Komenského ulici . "Zbývá dosadit pracovníky a firma se může rozjet," dodal Benáček s tím, že cílový stav personálu je až deset zaměstnanců se vzděláním a zkušenostmi z oboru.