Podobně zchátralých budov je v areálu bývalých kasáren v Jihlavě-Pístově...

Podobně zchátralých budov je v areálu bývalých kasáren v Jihlavě-Pístově několik. Město je nabízí k prodeji v dražbě za osm milionů korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kasárna jsou k mání za osm milionů korun. Jenže v zoufalém stavu

  • 2
Na jednu stranu Česko chystá obnovení odvodů na vojnu, na druhou je po republice mnoho bývalých armádních areálů v žalostném stavu. Jedním z nich jsou například někdejší kasárna u Pístova v Jihlavě.

Tři velké paneláky, ve kterých ještě na počátku tisíciletí byla kasárna. A také někdejší vojenská jídelna, ošetřovna, umývárna i strážnice s věznicí. To vše bude v Jihlavě na prodej za osm milionů korun. Město naplánovalo dražbu na 20. května.

Není ale jasné, k čemu takový areál může sloužit. Jasnou odpověď nemají ani tvůrci nového územního plánu. Limitující je špatná dopravní dostupnost i to, že se o dané území dělí Jihlava s obcí Rančířov.

„Byli jsme se tam podívat a mě napadla věznice. Toto využití se jeví jako nejlepší, ale to zase podle mě není společensky přijatelné,“ poznamenal architekt a zároveň i radní David Beke (ODS).

Jiný architekt a zastupitel, Martin Laštovička (KDU-ČSL), by si dovedl představit využití lokality k rekreaci. Mohlo by se propojit několik turisticky atraktivních oblastí – Ráj, Okrouhlík, Vysoká, vodárenské rybníky i údolí řeky Jihlavy u Hubenova, Rounku a Rantířova.

„Bývalý vojenský areál by se mohl stát středem, či ještě lépe výchozím bodem nové velké jihlavské jihozápadní rekreační oblasti zaměřené na turistiku, cykloturistiku, agroturistiku a přírodní krásy okolí,“ doplnil Laštovička.

Obchody a byty jsou zakázané

Názor třetího architekta: z kasáren by mohla být zóna pro podnikání a služby. To navrhuje Jiří Vohralík, jeden z lídrů jihlavské TOP 09.

Naopak u Pístova místo kasáren nemůže vzniknout nákupní centrum. „Nepřípustné jsou komerční či obchodní zařízení o ploše větší než dva tisíce metrů čtverečních,“ informoval s odkazem na chystaný územní plán mluvčí radnice Radek Tulis. Plochu po armádě nelze využít ani pro trvalé či dočasné bydlení.

Nad Pístovem by naopak teoreticky mohlo podle územního plánu být i školské či zdravotnické zařízení včetně ubytovacích kapacit nebo ústav sociální péče. Povolená je také administrativa nebo kulturní využití, muzeum či památník. Možné je zařízení pro ochranu obyvatelstva nebo „nerušící“ služby.

Rančířov má příjmy z pronájmu

Areál bývalých kasáren je rozdělený na dvě části. Ta větší, zahrnující mimo jiné bývalé garáže vojenského autoprovozu, kotelnu, čerpací stanici nebo myčku, patří Rančířovu. Obec veškeré prostory pronajala podnikateli v oblasti realit Josefu Pohankovi. Ten je pronajímá dál.

Bývalá kasárna Pístov

  • V minulosti už zaznělo několik návrhů, jak by se někdejší rozlehlý armádní areál mohl proměnit. Jenže přestavba vojenských budov například na vysokoškolské koleje či domov důchodců by byla podle mluvčího města Jihlavy Radka Tulise neúměrně nákladná.
  • O velkém projektu závodního okruhu Jihlava Ring se v největším městě Vysočiny hovořilo zhruba před deseti lety. Šlo o areál zahrnující nejen autodrom, ale třeba i hotel nebo halu pro pořádání výstav a kulturních akcí. Zastupitelé kvůli protestům nejen ze strany lidí z Pístova a Okrouhlíku záměr neodsouhlasili. Bývalá kasárna stále chátrají a čeká se, kdo je koupí.

„My zde nemáme potřebu nic měnit. Samozřejmě že se lidi ptají, zda bychom to neprodali, ale necítíme potřebu to prodat,“ sdělil rančířovský starosta Jaroslav Pech. Obec nechala v minulých letech zateplit a zmodernizovat dva objekty. Také u řady garáží vyměnila vrata.

Do ideálního stavu je daleko z pohledu inženýrských sítí. Potíže jsou zejména s kanály. „V areálu jsou kilometry kanalizace. Z té splaškové to ani nedoteče do čističky, která je navíc absolutně nefunkční,“ upozornil Pech.

Nová čistička, to je podle odhadů Josefa Pohanky otázka přibližně 30 milionů korun. Nefunkčnost kanalizace řeší podnikatel tím, že v areálu instaluje mobilní záchodky. Podle Pohanky bude prodej budov za osm milionů korun složitý. „Chtít za to ještě peníze? Nevím,“ pravil.

Plyn chybí v celé lokalitě

Dovede si představit, že by třeba jeden panelák zůstal stát a pak by zůstal třeba ještě objekt někdejší jídelny. „Dole by mohl být sklad, nahoře nějaká výjezdní restaurace,“ řekl Pohanka.

Bez dotací se ale podle něj takový záměr neobejde. Kasárenské paneláky a sousední baráky patří Jihlavě. Tyto stavby jsou teď odpojené od sítí a nevyužívané. Možnost napojení na elektřinu existuje, veřejný vodovod je v areálu zavedený. Plyn v celé lokalitě naproti tomu vůbec není.

„Roční náklady pro město jsou přibližně mezi 30 až 40 tisíci korunami na tu nejzákladnější údržbu,“ sdělil mluvčí Radek Tulis.

Květnová dražba může zajistit pístovským kasárnám investora. A co když se to nezdaří? „Je potřeba k tomu přistupovat s citem a nehrát si na to, že když se nepodaří areál využít nebo pronajmout za čtyři, pět či deset let, tak je všechno špatně. Nad Pístovem je natolik cenné území, že bych nedal přednost nějakému urychlenému nešťastnému řešení prodeje před možným rozumným dlouhodobým využitím,“ nechal se slyšet architekt Vohralík.