Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos. | foto: Energoklastr CTT Vysočina

Jihlava láká vědce, laboratoře i zázemí najdou v parku za půl miliardy

  • 1
Soukromý investor začne letos v Hruškových Dvorech v Jihlavě stavět vědecko-technický park. Stavba za skoro půl miliardy korun nabídne špičkové laboratoře, kanceláře a další potřebné zázemí. Nový areál navíc do krajského města přiláká až stovku vědců.

Ještě letos se ve čtvrti Hruškové Dvory, na kraji průmyslové zóny, začne stavět vědecko-technický park (VTP) za zhruba 470 milionů korun. Na výzkumné centrum s laboratořemi a zázemím pro vědce už má investor stavební povolení. Je to obecně prospěšná společnost Energoklastr CTT Vysočina, kterou založil jihomoravský Energoklastr.

"Výstavbu bychom rádi zahájili do konce letošního roku," ujistil Jan Rakušan, předseda představenstva sdružení Energoklastr, které je iniciátorem projektu. MF DNES jako první nabízí pohled na podobu budoucího jihlavského vědeckého centra.

Areál nabídne místo až stovce odborníků

Výzkumný areál je plánovaný u silniční spojky směrem z Polenské ulice k zadní části areálu Kronospanu, poblíž areálu Moravských kováren. Vzniknou zde dvě budovy, jedna administrativního typu, druhá plná špičkových laboratoří pro aplikovaný výzkum obnovitelných zdrojů (biomasa, využití solární energie, malé větrné a vodní elektrárny).

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

Ve dvou budovách s jedním nadzemním podlažím bude 3 300 metrů čtverečních laboratoří, kanceláří a souvisejícího zázemí. Pozemky krajští zastupitelé minulý měsíc investorovi prodali za zhruba 9,2 milionu.

Výzkumné laboratoře podle Rakušana do Jihlavy přilákají vědce ze zmíněných oborů. "Postupně dojde k vytvoření zhruba padesáti až sta kvalifikovaných či vědeckých pracovních míst," dodal.

Jako posun v rozvoji města chápe tuto soukromou investici primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. "Jde o velmi správný směr. Pokud ve městě nebudeme mít jen závody, které se zabývají montáží, ale bude zde i vývoj a výzkum, přiláká to do města i vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří nám v současnosti hodně odchází především do Prahy," ocenil primátor.

Ten si do budoucna od projektu slibuje i širší zapojení místních velkých závodů, jakým je třeba Bosch či Automotive Lighting, do výzkumu a vývoje přímo v jihlavské průmyslové zóně. Těžit z nové vědecké základny podle něj do budoucna bude i Vysoká škola polytechnická.

"Ta má velký předpoklad dalšího rozvoje, škola bude generovat mimo jiné i pracovní sílu pro vědeckotechnický park a pro výzkumná vývojová pracoviště jednotlivých závodů," předpověděl Vymazal.

Polytechnika zatím moc odborníků nabídnout nemůže

Podle Rakušana v rámci projektu vědecko-technologického centra spolupracuje už nyní několik vysokých škol, zejména pražské ČVUT a také brněnská Mendelova univerzita. Plánované laboratoře v Jihlavě podle Rakušana budou o generaci novější než laboratoře při pražské ČVUT. "S jihlavskou polytechnikou dlouhodobě jednáme o spolupráci a doufáme, že se v průběhu zapojí," dodal Rakušan.

Problém je, že jihlavská vysoká škola zatím nenabízí obory, které by v budoucí náplni VTP našly uplatnění. "Z technických oborů zatím nabízíme pouze elektrotechniku. V dalších oblastech jsme ale schopni poskytovat i řekněme konzultační podporu či poradenství," vidí možnosti spolupráce rektor polytechniky Jakub Novotný.

"Ve spolupráci s vědecko-technologickým parkem vidím obrovský budoucí potenciál. Do budoucna je možné i profilovat směry, jakými se škola v technických oblastech bude ubírat," dodal.

Právě vysoká škola byla u prvních snah vytvořit v krajském městě Vysočiny centrum vědy a výzkumu. Se žádostí o evropské dotace ale tenkrát neuspěla. Ve městě měly být dva vědecko-technologické parky. Jeden v bývalém areálu staré nemocnice, druhým místem byla lokalita na Znojemské ulici.

Pak se ale ukázalo, že bude výhodnější pozemek v průmyslové zóně, který město prodalo kraji. Právě na něm vznikne projekt s rozpočtem přesahujícím 470 milionů korun, 296 miliony přispěje EU. Na investici se podílí též několik společností mezi něž vedle jihomoravského Energoklastru například patří: CVVI, CZ Projekt ze Žďáru nad Sázavou, Energostav či Technofiber.

V Hruškových Dvorech nebude jediné zázemí vědců v Jihlavě. Při rekonstrukci bývalého areálu Tesly v centru města vznikají kromě Domova pro seniory a bytů právě i klastry strojírenství, obalové techniky a IT technologií.