Mechanický betlém na zámku v Telči.

Mechanický betlém na zámku v Telči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jaké betlémy si letos na Vysočině nenechat ujít

  • 0
K Vysočině neodmyslitelně patří lidová tvořivost. Proslulá je také výrobou tradičních jesliček. I když stavění betlémů patří podle zvyku až ke Štědrému dni, naladit se na tu správnou předvánoční atmosféru prostřednictvím dřevěných či papírových figurek Svaté rodiny s Ježíškem můžete už nyní.

Vysočina je proslulá lidovou výrobou betlémů. Najdete zde jak tradiční dřevěné vyřezávané betlémy, tak papírové a mechanické, ale v době adventu uvidíte i takzvané živé betlémy.

Začít můžete například v třebíčském Muzeu Vysočiny. To již předminulý týden otevřelo v zámecké konírně výstavu betlémů z Třebíče, Jihlavy a Příbrami. Ústředním bodem expozice jsou tři velké stavěcí betlémy třebíčských autorů o celkové délce téměř jedenáct metrů.

Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout malované papírové betlémy Adolfa Jelínka, Antonína Tribla a Jindřicha Strniště, které byly do roku 2010 součástí stálé expozice betlémů na třebíčském zámku. „Tyto betlémy doplní další exponáty zapůjčené z Muzea Vysočiny Jihlava a Hornického muzea v Příbrami,“ popisuje Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a památkové péče.

Součástí výstavy je dětský koutek, kde se mohou zabavit malí návštěvníci. Muzeum však připravuje také vánoční program pro mateřské a základní školy, v němž dětem představí, jak slaví Vánoce v Severní a Jižní Americe, Africe, Asii, Velké Británii, Skandinávii a dalších evropských zemích.

Muzeum Vysočiny v Telči zpřístupní v první adventní den unikátní betlém manželů Vostrých. Jedná se o více než 130 let starý mechanický betlém, který má 89 figurek, ale najdete v něm rovněž 41 zvířat a 29 staveb. Betlém je vyrobený převážně z kašírovaného papíru. Nedávno byl důkladně opraven a ošetřen v restaurátorské dílně v Třebechovicích pod Orebem. Zpět do telčského muzea se vrátil před čtyřmi lety.

Příběh o narození Ježíška

Pokud si návštěvu Telče naplánujete na 19. či 20. prosince, zavítat můžete i na nádvoří zámku. Folklorní soubory Podjavořičan a Kvítek připravily komponovaný pořad vycházející z biblického příběhu o narození Ježíška. Sestavený je však ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců.

Při putování za českými lidovými betlémy byste neměli minout ani Třešť. Nejenom, že zde můžete obdivovat 200 let staré betlémy, ale navíc vám je jejich majitelé ukážou přímo ve svých domácnostech, kde svůj poklad rok co rok vystavují. Třešť je totiž snad jediné místo, kde vás lidoví betlémáři pustí až k sobě domů.

Spolek přátel třešťských betlémů každý rok připravuje mapku s vyznačenými místy, kde vás místní betlémáři rádi přijmou a představí vám právě ten svůj betlém. Poví vám o jeho historii a přidají spoustu zajímavostí. Každý betlém je jiný a také každý rok je jinak postavený. Letošní putování za třešťskými betlémy začíná 26. prosince a potrvá až do 2. února.

Pokud jste nedočkaví, uspokojit vás v Třešti může stálá expozice betlémů v Schumpeterově domě. Nyní prochází přestavbou, ale v plné kráse se nová výstava - Vánoce z křišťálu - představí už 5. prosince.