K Barchanu patří i průvod. V historických kostýmech mohli návštěvníci spatřit...

K Barchanu patří i průvod. V historických kostýmech mohli návštěvníci spatřit nejen jezdce na koních, ale také bubeníky, trubače či chovatele dravců. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jemničtí šilhají po UNESCO. Chtějí zapsat třistaletou slavnost Barchan

  • 3
Bohaté nabídky kulturního programu včetně atraktivního historického průvodu v čele s královnou Eliškou si o uplynulém víkendu užívali návštěvníci jemnických slavností Barchan. Ty se ve městě u česko-rakouských hranic konají už tři sta let a místní by je rádi viděli zapsané na seznamu památek UNESCO.

Prestižní seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zápis podobných tradičních událostí umožňuje. "Podařilo se to například moravské Jízdě králů. A my uděláme vše, co bude v našich silách, abychom se tam propracovali také," konstatoval jemnický starosta Miloslav Nevěčný.

Jemnici však do UNESCO patrně čeká ještě dlouhá cesta. "Nejprve musíme získat zápis do seznamu nemateriálních tradic a lidové kultury České republiky a teprve potom můžeme usilovat o zápis na světový prestižní seznam," podotkl Nevěčný.

Kdy by se to mohlo podařit, však není jasné. "Letos to už nebude, uvidíme, jak se nám bude dařit příští rok. Zamyslíme se nad detaily, které bychom ještě mohli vylepšit," řekl starosta.

Barchan je lidová slavnost, která se v Jemnici koná každoročně po svatém Vítu. Prokazatelně poprvé se uskutečnila už v roce 1713, patří mezi nejstarší svého druhu na českém území. Slavnost je inspirovaná pověstí z dob vlády Jana Lucemburského.

Podle ní měl v roce 1312 král táhnout do boje proti Uhrům. V Jemnici zanechal těhotnou manželku, královnu Elišku. Posílal jí zprávy o tažení prostřednictvím poslů. Jemničtí se o královnu dobře postarali, král se jim pak odměnil udělením některých privilegií.

Letošním slavnostem přálo počasí, i proto byla Jemnice doslova v obležení návštěvníků. Mimoměstské přivezly speciálně vypravené vlaky.