V hospic by se měla přeměnit vilka na klidném zeleném místě. Dříve sloužila pro Správu městských lesů.

V hospic by se měla přeměnit vilka na klidném zeleném místě. Dříve sloužila pro Správu městských lesů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice ho mají za konkurenci. Přesto by hospic mohl za dva roky stát

  • 5
I když ho představitelé Kraje Vysočina a jeho nemocnice vytrvale odmítají, jednání o vybudování jediného kamenného lůžkového hospice v kraji se zvolna rozbíhají. Podle smělých plánů by se mohl otevřít již v roce 2018. Jihlava už nabízí vhodnou budovu, v níž by mohlo být 25 lůžek.

Výhružné a vyčítavé pohledy, alespoň dle svých slov, vysílal prezident Miloš Zeman při své nedávné návštěvě Vysočiny směrem k hejtmanovi kraje Jiřímu Běhounkovi. Pozastavoval se nad tím, že Kraj Vysočina společně s Karlovarským krajem jsou jedinými v republice, které dosud nemají kamenný lůžkový hospic. Tedy místo, které slouží k péči o nevyléčitelně nemocné v posledním stádiu nemoci.

„Máme propracovaný systém terénní hospicové péče i paliativní lůžka v nemocnicích,“ nesouhlasí s kritikou Petr Krčál (ČSSD), krajský radní pro oblast sociálních věcí.

O vznik prvního hospice na Vysočině se dlouhodobě zasazuje Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy.

„Kraj tuto myšlenku podporuje. Pokud spolek sežene dostatek financí na výstavbu a provoz, odpovídající personální zajištění, tak nic nebrání tomu, aby hospic byl,“ pronesl Krčál.

Takovou službu dokáží zajistit i nemocnice, namítá kraj

Přesto o potřebě kamenného hospice není zcela přesvědčen. Má obavy, že by fungoval na úkor některých paliativních lůžek v nemocnicích. I to je jeden z důvodů, proč zástupci nemocnic lůžkový hospic podle Krčála odmítají. Argumentují tím, že tyto služby dokážou zajistit sami. Jenom jihlavský špitál má patnáct lůžek paliativní péče.

Den Mezi stromy

  • Místo, kde by měl stát první lůžkový kamenný hospic na Vysočině, chce spolek Mezi stromy přiblížit široké veřejnosti v neděli 24. července. „Zároveň jim vysvětlíme důležitost hospicové péče u nás,“ doplňuje Ludmila Novotná, koordinátorka spolku.
  • Součástí odpolední akce bude i volnočasový program pro děti. Vystoupí skupina Thomband, divadlo Viďadlo, nemá chybět Šikulova stezka pro děti, dílny i skákací hrad.
  • Sraz účastníků je ve 14 hodin v Jihlavě na adrese Pod rozhlednou 8. Je to hned vedle Domova pro seniory v Lesnově.

„Je to jenom další služba. Domácí hospic je pro ty pacienty, kteří mohou zůstat doma. Lůžkový hospic je pro jinou cílovou skupinu. Většinou pro ty, jejichž rodina nemůže zůstat 24 hodin denně doma. Kamenný hospic také nemá nemocniční atmosféru. Řada pacientů s onkologickou diagnózou má po dlouhé a náročné léčbě zkrátka nemocnic dost,“ odmítá konkurenční boj Ludmila Novotná ze spolku Mezi stromy.

I přes Krčálovy výhrady však Kraj Vysočina zařadil projekt lůžkového hospice do rodící se nové koncepce sociálních služeb. Dosud s ním ve svém plánu nepočítal. „Tento materiál se bude schvalovat v září na našem posledním zastupitelstvu. Zásadní rozhodnutí ohledně hospice bude na nové krajské reprezentaci, která vzejde z podzimních krajských voleb,“ připomenul Petr Krčál.

O hospic stojí hlavně Jihlava. Už nabídla kraji budovu

Veřejnost však o lůžkový hospic stojí. Například obyvatelé Jihlavy v nedávné anketě o největších problémech města označili jeho vybudování jako svoji prioritu. Proto i vedení města dává projektu zelenou.

„Deklarovali jsme této iniciativě prostor a šanci,“ konstatoval náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Město by jí mělo pronajmout svůj pozemek a objekt v lokalitě Lesnov.

Budova v Lesnově by měla pojmout 25 lůžek pro dospělé a dvě pro dětské pacienty.

„Na nejbližší radě města se bude schvalovat definitivní znění smlouvy o smlouvě budoucí na pronájem tohoto pozemku,“ potvrdila Novotná.

Vytipovaná budova sousedí s jihlavským domovem pro seniory a ještě nedávno sloužila jako sídlo Správy městských lesů. Měla by pojmout 25 lůžek pro dospělé a dvě lůžka pro dětské pacienty.

Rekonstrukce a nákup potřebného zařízení by si podle předběžných odhadů vyžádaly 120 milionů korun. „V současné době jednáme s městem, krajem, ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami o možnosti financování i formou různých grantů,“ uvedla Novotná, která sama externě pracuje v terénními hospici.

Na provoz by přispívali i pacienti, za den by platili až 300 korun

Roční provoz by pak odhadem měl vyjít na 23 milionů. Stěžejní část by byla hrazena zdravotními pojišťovnami. Příspěvek lze očekávat například i od města. Podle Kaliny by to mohlo být 500 tisíc korun ročně.

Počítá se i s finanční spoluúčastí pacientů. Podle Novotné by hradili 200 až 300 korun za den. „Je třeba zdůraznit, že pacienti pobývají v hospici krátkou dobu. Zpravidla to jsou dny, týdny, výjimečně měsíce. Navíc je možné od platby úplně odpustit, pokud se jedná například o mladou rodinu s dětmi, kde umírá některý z rodičů,“ vysvětlila.

Spolek Mezi stromy se poohlíží i po personálu. „Máme dvacet lidí v externím pracovním týmu, kteří mají zkušenost s paliativní péčí. Jsou to lékaři, zdravotní sestry i ošetřovatelé, kteří jsou připraveni na práci s umírajícími.“

Podle plánů by se hospic mohl otevřít v roce 2018. „Je lepší pracovat s nějakým konkrétním termínem. A pokud se bez problémů seženou finance, je termín reálný. Nicméně když by to bylo o rok později, nevadilo by nám to,“ dodala Novotná.

„Možná bude hospic stát dříve než zimní stadion,“ pousmál se Jaromír Kalina.