Poslanec a volební lídr KSČM na Vysočině žije v domě obrostlém popínavkami v Hrotovicích, přímo proti kostelu | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Komunista Kováčik žije pod kostelní věží. A má zaděláno na rekord

  • 8
Pavel Kováčik má bydliště v Hrotovicích. Patří mezi sedm nejvýše postavených komunistů v zemi. Když bude zvolen v blížících se volbách, bude poslancovat už sedmnáctým rokem. Jen několik dalších tam bylo tak dlouho, například lidovec Jan Kasal dvacet let.

Pavel Kováčik kandiduje jako jednička za KSČM na Vysočině do Poslanecké sněmovny. Pokud ho lidi zase zvolí, bude patřit k rekordmanům. V budovách Sněmovny se pohybuje od voleb v roce 1996, od roku 2003 je předsedou poslaneckého klubu KSČM.

Pavel Kováčik je v soukromí doma v Hrotovicích podle místních lidí nenápadný spoluobčan. Komunisti mají ve svém programu i slova jako socialismus. Co na Kováčika říká hrotovický velkopodnikatel Bronislav Vala?

"Nepovažuji ho za kontroverzní osobu. Z jeho stranické příslušnosti ani ideologie strach nemám. Když ho málokdy potkám, chová se normálně," podotkl majitel stavební firmy, hotelu v Hrotovicích a zámku s hotelem ve Valči.

To šéf KDU-ČSL na Vysočině Jaromír Kalina Kováčikovi lidové chování nevěří. "Kováčik je velmi obratný rétor, což se ukázalo v předvolební debatě z Vysočiny v České televizi. Jenže já si živě vybavuju dobu před listopadem 1989 včetně souvislostí. Komunistům, kteří podle mě ani nejsou legitimní stranou, dobré úmysly nevěřím," konstatoval Kalina.

Dům naproti kostelu

Na první pohled zaujme, že Kováčikovi bydlí v Hrotovicích v Zákostelní ulici nejblíž kostelu a faře. Na otázku, jak vychází s farářem, když jsou komunisté odpůrci církevních restitucí a mají rozdílnou ideologii, vysoce postavený funkcionář strany odpovídá, že místního faráře vlastně moc nezná a nepotká, byť se z kuchyně dívá přímo na vchod do svatostánku.

"Jsem doma málokdy. Není proto divu, že tady mezi lidi moc nezajdu," vysvětluje. Kováčik žije s manželkou, která dřív pracovala v administrativě u silničářů, v domku vesnického střihu. Před lety ho opravil.

"Mám zahradu, domácí zvířectvo, kus pole v zahrádkářské kolonii, kde pěstuju brambory pro sebe i příbuzné," říká. Nemá prý potřebu s rodinou někde cestovat, v životě nebyl v lázních. Je rád doma s vnučkami.

Dlouholetý poslanec je v komunistické straně od roku 1976. V letech 1980 až 1988 pracoval jako zootechnik v dalešickém družstvu. V roce 1988 začínala jeho kariéra stoupat, stal se funkcionářem Okresního výboru KSČ. Tam byl podle svých slov ale "jen pěšákem, školitelem".

Rok v kravíně

Z "okresu" odešel po revoluci na rok pracovat jako zootechnik do kravína ve Stropešíně. V roce 1994 uspěl v komunální politice, byl zvolený do hrotovického zastupitelstva. Od roku 1996 pak nepřetržitě poslancuje.

"Například ta Orgoníková z ČSSD je tam dýl a Marek Benda s dvouletou přestávkou taky," vypočítává u nezbytné kávy a cigarety Kováčik. Ano, ztloustl za ty roky. "To tam úplně každý, nahoru vyletí deset dvanáct kilo. Sedíte, schůzujete, máte nepravidelný režim," říká.

Na dotaz, zda by byl pro majetková přiznání politiků, neprodleně vypálí, že to byli právě komunisti, kdo s tím do Sněmovny přišel první. Kam vlastně investuje vydělané peníze? Jako šéf klubu poslanců KSČM si vydělá okolo milionu ročně, tuto funkci vykonával posledních deset let.

"Mám dospělou dceru a syna, tři vnučky, tam se investuje snadno. Někdy za mnou přijdou různé spolky, ať přispěju. Opravoval jsem barák, už by možná chtěl zase vylepšit, škodovku mám třináct let starou. Vlastně pořádně nevím, kolik mám na účtu, peníze u mě nejsou na prvním místě," vysvětluje kandidát za KSČM.

Nechtěl by, aby se vrátil socialismus? "Kdyby to tehdy fungovalo, nezhroutilo by se to. Přežilo se to a šlo se dál, není se kam vracet. Ale byly věci, které fungovaly dobře, k těm by se vrátit mohlo. Třeba k potravinové soběstačnosti," říká osmapadesátiletý komunista.

Jihlavský kantor střední školy Martin Vyoral, který v těchto volbách kandiduje za Hlavu vzhůru!, komunisty obecně vnímá jako ty, které se mělo po revoluci zakázat.

"Tvrdím to celou dobu a na svém názoru nemíním nic měnit. Navíc, kdo je ve Sněmovně tak dlouho, má naučenou rétoriku, ví, jak proplouvat a líbit se. Je zdeformovaný tím prostředím, odtrženým od reality," zmínil Vyoral.

Kdo nejde s nimi

"Můj děda živnostník ze Zlína a táta skaut se musejí v hrobě obracet, když vidí, jak se komunisti stále derou nahoru. KSČM neměla od roku 1989 zodpovědnost za vládnutí, a tak působí jakoby čistým dojmem. Co umí, nám ukazovala do roku 1989," podotkl Vyoral.

Podobně hovoří čtyřka na kandidátce ODS do sněmovních voleb, starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. "Kováčik je bezesporu jeden z nejlepších lídrů komunistů, mluví v uvozovkách velmi rozumně. Co ale dokážou komunisté udělat s oponenty, živnostníky, podnikateli a všemi, co nejdou s nimi, to už jsme zažili po roce 1948. A z toho jde strach," připomenul Necid.