Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dukovany žádají o prodloužení životnosti. ČEZ zaspal, tvrdí Drábová

  13:41aktualizováno  13:41
Společnost ČEZ předala žádost o prodloužení provozu prvního bloku dukovanské elektrárny. Jde o materiál v rozsahu desetitisíců stran. „Ještě nevíme, na jak dlouho povolení vydáme. ČEZ trochu zaspal, usnul na vavřínech,“ říká Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Dukovanská jaderná elektrárna žádá o prodloužení provozu. Momentálně však funguje pouze jeden blok ze čtyř. Ostatní jsou odstavené kvůli poruše i pravidelné údržbě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nepřehlédnutelná dominanta Vysočiny, která dává práci více než čtyřem tisícům zaměstnanců i lidí z externích firem. To je Jaderná elektrárna Dukovany, kolos projektovaný na 30 let životnosti. Právě třicítka je meta, kterou letos dosáhl první výrobní blok.

Polostátní provozovatel, společnost ČEZ, v září oficiálně požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení provozu. V minulosti se žádalo obvykle o „povolenku“ na deset let. Verdikt padne nejpozději do konce tohoto roku.

Za odstávku nejspíš může firma kontrolující kvalitu svárů

Do pomyslné kroniky s názvem Rok 2015 v dukovanské elektrárně se vepíšou tři neplánované odstávky.

V současnosti dokonce stojí tři bloky najednou, což je v historii elektrárny poprvé. První plánovaně, ale druhý a třetí neplánovaně.

K tomu ředitelka SÚJB Dana Drábová podotkla, že není potřeba někoho plašit kvůli obavám o bezpečnost. „To víte, že když se začnou dělat důkladné kontroly v rámci přípravy na dlouhodobý provoz, leccos se objeví. Elekrárna je přece jen 30 let stará,“ řekla.

„Zjistilo se, že jedna z firem, která dělá kontroly svarů, má trochu problémy s kvalitou,“ vysvětlila a dodala, že některé svary dokonce vyžadovaly opravu - tedy vyřezat a udělat znovu. „Nebyly na primáru (v jaderné části zařízení – pozn. redakce). Kontroly se ale nakonec musely udělat i na primáru. U jaderných zařízení je tohle nekompromisní. Není to otázka kvality svarů, ale kvality dokládání jejich stavu. Firmu nebudu jmenovat, zažalovala by mě,“ popsala Dana Drábová.

Odstávky se podepisují na letošním množství vyrobené elektřiny. „Ztráty na výrobě budeme moci vyčíslit po opětovném najetí bloků,“ naznačil mluvčí Jiří Bezděk.

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová už teď ví, že povolování neproběhne hladce. „Podmínky, které Dukovanským SÚJB dá, budou takzvaně splatné do roka či do dvou, a když je nesplní, povolení platnost pozbyde,“ upozornila.

Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk zmínil, že letos v Dukovanech mají dva hlavní úkoly. Tím prvním je dokončení všech opatření na základě zátěžových testů vyvolaných v elektrárnách po světě po havárii v japonské Fukušimě.

Prodloužení provozu o dalších deset let není samozřejmost

A tím druhým je udělat všechno pro to, aby státní úředníci vydali povolení o prodloužení provozu elektrárny.

„ČEZ podal žádost o povolení dalšího provozu prvního dukovanského bloku. Myslím si, že však v té žádosti není specifikováno, na jak dlouho. Takže možná tiše předpokládá, že na deset let,“ poznamenala Drábová.

Dodává, že takové „razítko“ není za současného stavu dokumentace úplně samozřejmá záležitost. „I když udělali od loňska velký kus práce,“ uvedla šéfka SÚJB.

A vyjmenovala tři varianty, které mohou nastat, přičemž u každé budou určitě stanoveny nějaké podmínky. „My se podle toho, jak dokumentace přiložená k žádosti vypadá, rozhodneme, jestli povolení bude časově neomezené. Nemusíme uvádět dobu platnosti povolení,“ naznačila Drábová první možnou variantu.

V druhé variantě může být povolení k provozu vydáno na dobu kratší než deset let. To by Dukovanští museli za pár let znovu absolvovat celé martyrium. A co ta třetí alternativa? Že to bude právě na oněch deset let.

Dukovanští si zatím vedli skvěle. Dokumentace jim ale utekla

„Podmínky se budou týkat průkazů, které dokládají, jak je zařízení schopno přestát další desetiletí nebo dvacet let provozu. Ještě nemají úplně všechno pokupě,“ zdůraznila Drábová s tím, že elektrárna se nestane den ze dne neprovozovatelnou.

„To by všichni dělali špatnou práci a Dukovany vůbec nejsou ten případ. Ale na druhou stranu ČEZ trochu zaspal, usnul na vavřínech. Dukovanští zatím vším procházeli bez ztráty kytičky, a dokumentace jim utekla. Když se začne později, než by bylo záhodno, vše se stihnout nedá,“ podotkla.

Podle ní je elektrárna v dobrém stavu. Je pravidelně kontrolována. Ale musí mít taky právě veškeré průkazy o technickém stavu, včetně údajů, čím jsou fakta podložena. Průkazy dokládají například analýzy zařízení, další životnost a podobně.

Mluvčí Bezděk doplnil, že na žádosti podané včas pracovala řada odborníků. Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku teď prochází sérií kontrol a výsledky ukazují, že zbytková doba životnosti dostačuje pro provoz bloku minimálně na dalších deset let.

„Ve srovnání s ostatními třemi bloky vykazuje reaktor prvního bloku nejvyšší míru stárnutí, ale to je s ohledem na nejdelší dobu provozu předpokládaný stav. V tomto týdnu bude probíhat další z kontrol,“ dodal.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
PŘEHLED: Kandidátky do voleb 2017 pro Kraj Vysočina

Podívejte se na kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 20. a 21. října 2017. Postupně budeme přinášet aktualizované volební kandidátky...  celý článek

Slavnosti tří kápí se konají v Třebíči pravidelně ve druhé půlce srpna....
Ohňostroj i historický průvod během slavností Tří kápí rozzáří Třebíč

Slavnosti Tří kápí, hojně navštěvovaná třebíčská letní akce, od pátku do neděle oživí město. Program zpestří koně, rytíři či muzika. Organizátoři opět...  celý článek

V Lukách nad Jihlavou někdo natřel most narůžovo.
Natěrače mostu narůžovo policie našla. Musí zaplatit, nebo barvu smýt

Policisté dopadli natěrače, který před dvěma týdny v noci nabarvil železniční viadukt v Lukách nad Jihlavou narůžovo. Hrozí mu až rok vězení.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.