V loňském roce spustila novou linku na výrobu operačního krytí firma Hartmann-Rico v Havlíčkově Brodě. Letos podobnou událost čeká plánuje řada dalších firem na Vysočině. Do rozšíření výroby hodlají investovat v součtu miliardy.

V loňském roce spustila novou linku na výrobu operačního krytí firma Hartmann-Rico v Havlíčkově Brodě. Letos podobnou událost čeká plánuje řada dalších firem na Vysočině. Do rozšíření výroby hodlají investovat v součtu miliardy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Firmy z Vysočiny letos investují miliardy. A obtížně hledají odborníky

  • 3
Významným zaměstnavatelům na Vysočině se daří. V letošním roce budou do rozšíření výroby, inovací a pořízení nové techniky investovat obrovské sumy. Mnozí se však potýkají s obvyklým problémem regionu, s nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Týká se to zejména strojírenských oborů.

Téměř 800 milionů korun plánuje v letošním roce investovat největší tuzemská dopravní firma, jihlavský ICOM transport. Podle předsedkyně představenstva Kateřiny Kratochvílové nakoupí napříč republikou 140 nových nízkopodlažních autobusů a padesátku náklaďáků.

Kam letos investují významní zaměstnavatelé Vysočiny

ICOM transport Jihlava (téměř 800 milionů korun)

* nové autobusy a nákladní auta

* rekonstrukce autobusových nádraží

Pacovské strojírny (více než 50 milionů korun)

* rozšíření výrobní haly a administrativních prostor

Dafe-Plast Polná (zhruba 12 milionů korun)

* například do manipulační techniky pro montáž velkoplošných zasklení

Pozn.: Jde o vybrané firmy a investice

„Počítáme také s rekonstrukcí vybraných autobusových nádraží,“ doplnila Kratochvílová. Týkat se to bude mimo jiné Humpolce a Dačic.

ICOM transport má v Česku 1 800 zaměstnanců. A nabírá nové - například řidiče do osobní i nákladní dopravy a automechaniky.

Třešťské oděvní družstvo Vývoj chce v letošním roce modernizovat žehlicí techniku. V plánu má rovněž zavedení nové technologie šití péřových bund. Uvedl to obchodněvýrobní ředitel Radek Chládek.

Další významná textilka, brodský Pleas, investuje 22 milionů korun. „Pro letošek jsme si dali za cíl obnovu ‚drobnějších‘ strojů. Bude jich více než třicet,“ řekl ekonomický ředitel Petr Nobst.

Elektrárna bude odolnější a chystá i virtuální prohlídku

Nejvýznamnější událostí pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude letos podání žádosti k provozu prvního reaktorového bloku po roce 2015. Mezi ty další pak patří například dokončení výstavby a zprovoznění ventilátorových věží.

Pokračuje také zodolňování objektů elektrárny proti eventualitě zemětřesení.

Skupina ČEZ se pustí letos i do plánované rekonstrukce vstupního objektu elektrárny. A návštěvníci elektrárny z řad veřejnosti se dočkají zrekonstruovaného infocentra. Zahájení zkušebního provozu plánují v Dukovanech už v tomto měsíci.

„Novinkou je také možnost návštěvy elektrárny prostřednictvím virtuální prohlídky, která je již dostupná na webu skupiny ČEZ,“ dodal mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V elektrárně a v bezprostřední návaznosti na ni má práci 1 150 lidí. Tento počet bude podle Bezděka v letošním roce stabilní.

Humpolecký Bernard nainstaluje dva nové tanky

Rozjezd investic za více než 100 milionů korun připravuje humpolecký Rodinný pivovar Bernard. „Již v lednu začneme s nástavbou administrativní budovy v ulici 5. května. Dále připravujeme instalaci dvou nových cylindro-konických tanků,“ uvedl mluvčí Zdeněk Mikulášek. Bernard se rovněž chystá na vybudování nových ležáckých tanků, nové lahvovny a rozšíření varny.

Rozrůstají se Pacovské strojírny. Podle personální ředitelky Radky Vítů se letos začne s přístavbou výrobní haly, ve které se připravují vstupní hutní materiály. Také dojde na rekonstrukci a zvětšení stávajících administrativních prostor. Strojírny zaměstnávají 211 lidí.

Pacovské strojírny budou kromě rozšíření výrobní haly a administrativních prostor investovat například také do laserového pálicího stroje, svařovacího automatu a nového informačního systému. „Veškeré investice budou minimálně za 50 milionů korun,“ sdělila personální ředitelka Radka Vítů.

Třebíčský výrobce nanuků a zmrzliny Tipafrost bude začátkem letošního roku instalovat novou výrobní linku na výrobu nanuků, které se tvarují před zamražením. „Na jaře postavíme novou chladírnu,“ doplnil výrobní ředitel Miroslav Krupica.

Řádově firma na obě tyto investice vynaloží okolo pěti milionů korun. „Pracujeme na projektové dokumentaci pro výstavbu nové mrazírny,“ dodal Krupica. Tipafrost má 85 stálých zaměstnanců, zhruba pětatřicet dalších již přibírá na hlavní sezonu.

Strojírenské firmy přibírají zaměstnance

Sedmdesát milionů korun plánuje v tomto roce investovat do nových strojů i modernizace stávajících zařízení společnost Fränkische v Okříškách. V současnosti tam pracuje 640 lidí. „V roce 2015 by se jejich počet měl ještě zvyšovat,“ řekl vedoucí personálního oddělení Martin Klusáček.

Jihlavský podnik Jihlavan sází například na spolupráci s celosvětovým leteckým gigantem Airbus. Pokračuje v investicích zaměřených na testovaný nový výrobní program - hydraulické pojistky pro Airbus A 380, 350 a 330. Přes 30 milionů korun pak vydá Jihlavan na obnovu kalírny po požáru.

Firma má nyní 190 zaměstnanců. „V roce 2015 počítáme s nárůstem tržeb o patnáct procent, dojde k jejich navýšení,“ sdělil ředitel Milan Daněk.

Žďárská firma DEL zabývající se automatizací, elektrotechnikou, robotizací a mechanickými řešeními na klíč vidí zásadní investici v tomto roce do zaměstnanců. Nyní dává práci třem stům lidí. „Plánujeme navýšení zhruba o 10 až 15 pracovních míst. Půjde o technické pozice - programátory, konstruktéry a projektanty. Již několik let máme s obsazováním míst v těchto pozicích velký problém,“ uvedla personální manažerka DEL Ivana Brožová.

To, že na trhu práce opět chybějí odborníci v některých profesích, potvrdil i ředitel krajské hospodářské komory Tomáš Prchal.

„Firmy vycházejí z vývoje v roce 2014 a z již domluvených zakázek. Globálně většina z nich vidí letošek pozitivně,“ uvedl Prchal. „Opět se nám ale vrací problém s nedostatkem kvalifikované pracovní síly,“ řekl.