Humpolec se může chlubit prvenstvím v krajském kole ankety Město pro byznys. Ilsutrační snímek

Humpolec se může chlubit prvenstvím v krajském kole ankety Město pro byznys. Ilsutrační snímek

Nejlépe podnikat se dá v Humpolci, mezi městy Vysočiny skončil první

  • 0
Vysočina zná vítěze ankety Města pro byznys. Stal se jím Humpolec. Druhá skončila krajská Jihlava a na třetím místě se objevil Pelhřimov, který obhájil své loňské umístění. Zato Jihlava přišla o prvenství. Celkem bylo na Českomoravské vrchovině hodnoceno patnáct měst.

Humpolec v soutěži boduje pravidelně a před třemi lety se stal i celostátním vítězem. Před rokem však město skončilo v krajském kole až na čtvrté pozici. Letos vyhrálo i díky výsledkům průzkumu mezi podnikateli a dobrým podmínkám na pracovním trhu.

Města pro byznys

Výzkum se koná pod patronátem týdeníku Ekonom. Města jsou hodnocena podle 50 kritérií: například počet a velikost firem, míra nezaměstnanosti ve městě a průměrné platy. Na hodnocení má vliv i rozsah úředních hodin na radnicích a výše daně z nemovitostí, kterou mohou ovlivňovat samosprávy. Další údaje poskytl telefonický průzkum mezi podnikateli.
Světlá nad Sázavou: nejvyšší pokles nezaměstnanosti
Telč: dobré hospodaření města
Chotěboř: zlepšování podmínek pro velké firmy
Náměšť nad Oslavou: největší nárůst podnikavých lidí
Moravské Budějovice: otevřenost úřadu

"Ani si neuvědomuji, čím to vlastně je," řekl k letošnímu vítězství humpolecký starosta Jiří Kučera. Humpolec je zajímavý pro podnikání díky sousedství dálnice D1, tato dopravní tepna však podle starosty zároveň přispívá k vyšší kriminalitě, což mělo při hodnocení také váhu.

Krajské město Jihlava uspělo hlavně v oblasti hodnotící podnikatelské prostředí a veřejnou správu. Jihlavská radnice také dostala speciální ocenění za podporu místních podnikatelů.

Pelhřimov bodoval díky dobrému podnikatelskému prostředí a dostal uznání za spokojenost podnikatelů s úrovní cen.

Podnikatelé jsou většinou z prostředím na Vysočině spokojeni. Nejvíce by uvítali, aby města a obce pomohly s minimalizací papírování a byrokracie a aby přispěly transparentním zadáváním veřejných zakázek.

Organizátoři průzkumu si otestovali celkem v pěti vlnách i to, jak radnice reagují na e-mailové dotazy podnikatelů přes podatelnu. Na úřady mířily třeba dotazy typu "Co je potřeba, aby si žena mohla zařídit provoz malého kadeřnictví?" nebo "Co mám dělat, když chci v přízemí fungujícího penzionu udělat novou restauraci?" V tomto testu obstál nejlépe úřad v Novém Městě na Moravě. Jihlava skončila druhá a Pacov třetí.

Anketa Města pro byznys bude mít i své celorepublikové dějství. Vyhlášení republikového žebříčku je na programu 30. listopadu v Praze. Loni vyhrál Písek.

,