Přední slovenská zpěvačka Marika Gombitová se na Mladé písni nedostala ani mezi finalisty. Přesto se později prosadila. | foto: Archiv DKO

Slavné kariéry českých a slovenských hudebních hvězd začínaly v Jihlavě

  • 5
Už je to skoro půl století, co v Jihlavě začala talentová soutěž Mladá píseň, předchůdce dnešní SuperStar. V jihlavském kulturním domě tehdy vystupovali neznámí nováčci, které dnes zná celé Česko i Slovensko. Ceny si odvezli Habera nebo Bartošová, ale třeba Gombitová nebo napoprvé Janů neuspěly.

V říjnu roku 1983 přijel do Jihlavy nenápadný mladík s knírkem. Jedenadvacetiletého studenta ze Slovenska nikdo ve městě neznal. Jmenoval se Pavol Habera.

Připravil si dvě vlastní skladby nazvané Děti a Únava. Nakonec skončil v silné konkurenci třetí. Toho roku v Jihlavě vyhrála Ingrid Kalmanová a druhý byl Petr Sepeši. Cenu si ve stejném ročníku odnesla také Iveta Bartošová.

Tehdy v Jihlavě byl Habera v pozici těch, které nyní hodnotí v porotách televizních soutěží.

Bartošové a Sepešiho si v Jihlavě všiml skladatel Pavel Vaculík. Krátce po Mladé písni natočili oba mladí zpěváci v Praze úspěšnou desku Knoflíky lásky. Najednou měli až třicet vystoupení měsíčně. Jenže Sepeši necelé dva roky po jihlavské soutěži tragicky zahynul. Nežije už ani Bartošová.

Na prvním ročníku Mladé písně uspěla v roce 1967 Jitka Zelenková. Jihlavský festival vydržel s několikaletou přestávkou do roku 2003. Skončil poté, co v televizi začala první řada soutěže Česko hledá SuperStar.

Gombitová se do finále nedostala, Janů vypadla už v předkole

Někteří výrazně talentovaní mladí zpěváci ale na jihlavské soutěži neuspěli. To byl třeba případ Mariky Gombitové, která na Vysočinu přijela ještě před svým zraněním při autohavárii. V Jihlavě se ani nedostala mezi finalisty. Přesto se později prosadila a má fanoušky v celém bývalém Československu.

Napoprvé v Jihlavě neuspěla ani zpěvačka Petra Janů. Soutěže mladých talentů se zúčastnila v roce 1971 a vypadla už v předkole. Nevzdala se a v následujícím roce obsadila 2. místo. Tehdy zaujala nejen porotu, ale i zástupce Divadla Semafor, kam nastoupila do angažmá.

V jiných případech měla jihlavská porota lepší úsudek než u Gombitové. Třeba v roce 1977 přijela do Jihlavy mladá dívka jménem Věra Šolínová. Získala druhé místo a jako cenu stříbrný řetěz.

Tehdejší Věru Šolínovou si později oblíbili posluchači pod jménem Věra Martinová. Ta po úspěchu v Jihlavě prozradila v soutěžním zpravodaji, proč se na Mladou píseň přihlásila. „Rozhodovala jsem se dlouho, ale nakonec jsem málem zaspala termín přihlášek do soutěže. Kamarádi mě vyprovokovali. Přála jsem si aspoň nebýt mezi posledními,“ řekla v roce 1977.

V porotě zasedali i úředníci Socialistického svazu mládeže

Hlavní soutěži v Jihlavě předcházela okresní a krajská výběrová kola. V porotě zasedali vedle hudebních skladatelů i třeba úředníci Socialistického svazu mládeže.

Na Mladou píseň umělci rádi vzpomínají. Třeba i světoznámá operní diva Eva Urbanová. Jejím velkým vzorem byla Helena Vondráčková. Na Mladé písni dokonce zpívala její píseň Lásko má, já stůňu.

V nečekané chvíli si připomněl Mladou píseň i Pavol Habera. Seděl v porotě hudební soutěže a najednou se před ním jako soutěžící objevila Paula Forest, s níž kdysi strávil měsíční soustředění v Jihlavě. Setkali se po čtvrtstoletí. Habera bývalou kolegyni poznal asi až po minutě.

Někteří zpěváci přijeli soutěžit do Jihlavy i vícekrát. Třeba Petr Kotvald v letech 1977 až 1979. V roce 1978 získal uznání za osobitou interpretaci, o rok později Mladou píseň vyhrál.

V roce 1980 si vyzpívala druhé místo v Jihlavě zpěvačka Marcela Březinová. Vybrala si Blues na cestu poslední od Suchého a Šlitra. Zvítězila tehdy dívka, která se do širšího povědomí nedostala. V tom ročníku dostala čestné uznání dnešní muzikálová zpěvačka Hana Křížková.