Cyklista Milan Krčmář přišel o své cestě do Londýna povyprávět na jihlavský...

Cyklista Milan Krčmář přišel o své cestě do Londýna povyprávět na jihlavský krajský úřad. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Cyklista jel do Londýna připomenout hrdinství Heydrichova atentátníka

  • 0
Nadšenec Milan Krčmář se vydal na kole do britské metropole. Ovšem nejel na olympiádu, ale proto, aby všem připomněl hrdinský čin druhé světové války. Svým počínáním chce upozornit na nutnost opravy rodného domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku.

Dva tisíce a sedmdesát devět kilometrů k tomu našlapal Milan Krčmář, který se vydal na kole z Dolních Vilémovic do Londýna.

Z rodné vsi Jana Kubiše, jednoho z atentátníků na Heydricha, dojel až k budově, kde v roce 1941 vznikla myšlenka na operaci Anthropoid.

Kubišův dům

Jan Kubiš, přímý účastník atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se ve Vilémovicích narodil 24. června 1913. Obec původně plánovala otevření památníku ke 100. výročí Kubišova narození. Podle starostky se to ale asi nedá stihnout.

Kubišův rodný dům se dosud pomalu rozpadal. Do ložnice, kde se Kubiš narodil, už pršelo. Záchranné práce začaly koncem července. Pomoci přišla místní mládež, členové klubů vojenské historie i vojáci z aktivních záloh. Část starostí na sebe převzal Vojenský historický ústav, který se postará o vytvoření expozice.

Jednatřicetiletý Krčmář vyrazil na cestu z Dolních Vilémovic 16. června při oslavách na počest Jana Kubiše. Přespal v Třebíči a ráno se vydal přes Jemnici do Rakouska.

Svoji trasu si vybral podél Dunaje a Rýna kvůli rovnému terénu. "Celkově jsem jezdil asi 27 dní čistého času, asi tak deset hodin denně průměrnou rychlostí 16 kilometrů za hodinu," uvedl třebíčský rodák.

Krčmář vystudoval český jazyk, ale pak se věnoval novinařině a dnes pracuje jako grafik. V práci dostal tříměsíční volno, aby mohl nákladnou cestu podniknout. Své postřehy z výletu nyní sepisuje do připravované knihy.

Na cestě se cyklista zastavil v místech, která jsou spojená s druhou světovou válkou. Byl například u mostu v Remagenu v Německu, který ke konci války představoval klíčovou cestu pro americké vojáky na východ. Ve Würzburgu zase našel spoustu pamětních desek na Židy, kteří zahynuli v koncentračním táboru v Terezíně.

Další ze zastávek si Milan Krčmář udělal třeba v Anglii v městečku Duxford. Tam se nachází Imperiální vojenské muzeum. Mezi exponáty Krčmář objevil české "vejtřasky" nebo Baťův automobil předělaný na sanitku.

Podíval se také na hřbitov ve Whittlesfordu, kde jsou pochováni českoslovenští letci. Kromě avizovaných dvou hrdinů našel ještě třetí náhrobek s českým lvem.

Trasa byla náročná a neobešla se bez defektů. Hned na začátku musel Krčmář řešit problém s nosičem.

Déšť cyklistu sice nezastavil, ale překvapila ho zima. "Cesta přes Holandsko nebyla dobrá volba. Pršelo, v červenci byla zima 14 stupňů. Prochladlo mi koleno, takže jsem kousek popojel vlakem," sdělil muž z Třebíče. Na britské ostrovy se pak plavil trajektem.

Po měsíci, přesně 18. července, dojel k pamětní desce, která je umístěná na budově bývalého exilového ministerstva zahraničí a vojenské tajné služby.

Z Londýna pak stihl odeslat pouze pár pohledů. Jeden adresoval i prezidentovi Václavu Klausovi, který mu obratem pogratuloval k výkonu. Zpátky na Vysočinu Milan Krčmář přijel 20. července autobusem.

Ve veřejné sbírce na opravu rodného domu válečného hrdiny Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích se zatím sešlo kolem 1,2 milionu korun. Je to přibližně polovina potřebné částky.

"Obec se už s pomocí dobrovolníků pustila do opravy střechy a do zimy chce stihnout i některé další práce, které zabrání dalšímu chátrání domu," řekla starostka Jitka Boučková. Termín otevření památníku se podle ní zatím nedá odhadnout.

Dolní Vilémovice na Třebíčsku, kde se nachází Kubišův rodný dům.

Dolní Vilémovice na Třebíčsku, kde se nachází Kubišův rodný dům.