O srpnových slavnostech se bude na hradě Lipnici konat i noční ohňostroj. Ilustrační snímek

O srpnových slavnostech se bude na hradě Lipnici konat i noční ohňostroj. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hrad Lipnice o prázdninách nabízí řadu akcí, zajímavé je i jeho okolí

  • 0
Kdo cestuje přes Havlíčkobrodsko, nemůže se vyhnout pohledu na zříceniny hradu Lipnice. Jsou vidět z celé jihozápadní části okresu. A hlavně v létě zvou na návštěvu. Každý víkend se tam koná zajímavá akce.

Lipnice je jedním z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka. Jeho areál zve na volnou prohlídku monumentální středověké architektury se dvěma jedinečnými vyhlídkami do okolního kraje, na prohlídku archeologické expozice, gotické kaple a rozsáhlých sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé.

Hrad Lipnice

Hrad má přes prázdniny otevřeno vždy denně kromě pondělka od 9. do 18. hodiny. Plné vstupné činí 70 korun. Rodiny s až třemi dětmi se mohou do hradu podívat za rodinnou taxu 190 korun.
Lipnický hrad stojí na skále nad stejnojmennou obcí. Nejsnáze se k němu dá dostat po silnici z Havlíčkova Brodu směrem na Světlou nad Sázavou, odbočuje se kousek za Okrouhlicí.

"Máte-li cestu kolem, zastavte se a projděte si sedm století dějin," nabádá kastelán Marek Hanzlík. Hrad ožívá hlavně přes prázdniny. Každý víkend se na něm koná zajímavý program pro celou rodinu.

O koncertech, nočních a dobových prohlídkách či divadelních festivalech nejlépe informují webové stránky hradu.

Akce vrcholí zejména Středověkými slavnostmi, které se konají předposlední srpnový víkend. Hrad se převleče do středověkého hávu, na nádvoří vznikne tržiště, bojovat zde budou šermíři, po setmění se odehraje velká ohňová show.

V Lipnici je kromě hradu k vidění i triptych sochaře Radomíra Dvořáka, který v lomech v okolí do skály vytesal Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči. Poobědvat lze v hostinci U České koruny, kde nad pivem dumal spisovatel Jaroslav Hašek, jehož vnuk hospodu provozuje. Hned pod hradem je i Haškův dům, kde spisovatel napsal podstatnou část svého Dobrého vojáka Švejka.