Někdejší hotel není v současnosti přístupný. V přízemí je velký sál s hřebínkovou klenbou, štítovou stranu zdobí kamenné krakorce. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pohřeb Anežky Hrůzové či Masaryk inkognito. Polenský hotel zažil mnohé

  • 4
Hotel U Rytířů znají v Polné víc pod jménem U Culků, podle rodiny majitelů. Budova stojící na náměstí zažila mnohé. Nocleh budoucího prezidenta, dojednání válečného příměří i hostinského, náruživého šachistu. Právě v polenském hotelu pokračuje pravidelný seriál Ta naše hospoda.

V šedesátých letech byl vrchním ve znárodněném polenském hotelu U Rytířů Miloslav Skočdopole. Kromě toho, že abnormálně rychle obsluhoval, byl i dobrým šachistou.

„Šachy se tam hrávaly velice často, vždy u dvou tří stolů. Pan Skočdopole hrál šachy s hosty během obsluhování. Nosil plata s pivy a současně hrál na dvou třech šachovnicích. S platem se zastavil u stolu, na dvě vteřiny se zamyslel, udělal tah a šel dál. Většinu partií vyhrával,“ zavzpomínal polenský badatel Jan Prchal. Do hotelu chodíval v dětství tatínkovi se džbánem pro pivo.

Na budově je i dnes deska z dob socialismu s nápisem Hotel U rytířů. Mnohem vžitější je ale na Polensku název U Culků. Tak se jmenovala rodina, které dům patřil od konce 19. století a které po restitucích po roce 1989 patří i nyní. Od doby restitucí je hotel uzavřen. Jeho historie je ale bohatá.

Deska symbolizující svatbu Suchého čerta s Kunhutou

Nejdříve v historii se dům nazýval Kunštátský po zakladateli Viktorinovi z Kunštátu, synovi Jiřího z Poděbrad. Viktorin nechal dům postavit v roce 1479. Na tohoto dávného šlechtice dodnes upomínají v domě gotické prahy, klenby a nápisy. Do fasády je vsazená kamenná deska zobrazující anděla a rytíře a symbolizující svatbu Hynka Bočka (zvaného také Suchý čert) z Kunštátu s Kunhutou z Pernštejna, která se zde uskutečnila v roce 1502.

Od roku 1652 už říkali domu Dobranovský podle tehdejšího majitele rytíře Václava Dobranského. Do roku 1814 v domě sídlila lékárna U Černého orla.

Od konce 19.století už patřil dům se zavedeným hostincem a ubytováním rodině Culkových. Ti pak vládli zdejšímu šenku po generace. Poslední zdejší hostinský z rodiny se jmenoval Karel Culka.

Z průjezdu hotelu byl vypraven pohřeb Anežky Hrůzové

Dříve hostinec plnil praktickou roli i při nedělních cestách venkovanů do Polné na mši. „Povozy odstavili před domem U Culků a koně zavedli do domu. Tam je nechali za mírný poplatek ustájit. Pak šli na mši a poté na pravidelné nedělní korzo kolem náměstí. Před polednem zapřáhli a vydali se domů na nedělní oběd,“ popisuje Prchal.

Z průjezdu hotelu byl 4. dubna 1899 vypraven pohřeb Anežky Hrůzové, po jejíž vraždě vypukla nechvalně známá hilsneriáda.

„Toho roku byl v hotelu Culka krátce ubytován i pozdější prezident Masaryk, když do Polné přijel inkognito, aby si ověřil své závěry ve vyšetřování vraždy Anežky Hrůzové,“ uvedl polenský historik Filip Plašil.

Dohodu od Culků vyhlásili z valníku přistaveného před radnici

Své vzpomínky na hostinec U Culků z časů první republiky zapsala pamětnice Jaroslava Hajnová. „V přízemí domu si zařídil drogerii pan Jírů, poté, co se oženil s dcerou hostinského Culky. V domě bývaly celé roky pronajímány pokoje letním hostům, bývala zde výborná vyhlášená restaurace a dost velký sál, ve kterém se mohly pořádat i nedělní odpolední dýchánky spojené s tancem.“

V domě se 6. května 1945 uskutečnilo důležité jednání mezi velitelem wehrmachtu a jednotek SS, dislokovaných v Polné a Záborné, a starostou města Jaroslavem Zacharníkem. Němečtí vojáci žádali zaručení bezproblémového odchodu z Polenska, přes které ustupovali na západ.

„Na neutrální půdě U Culků došlo k dohodě, jejíž výsledek poté Zacharník vyhlásil z valníku přistaveného před radnicí. Díky dohodě nedošlo na Polensku v květnu 1945 ke zbytečným masakrům jako v Třešti nebo Velkém Meziříčí,“ řekl Prchal.