Stavba bez charakteru. Komicky pyšná Slávie před sto lety pobouřila

  18:00
Dnes patří někdejší hotel Rosol nejen svou polohou na pelhřimovském náměstí a pozdně secesní fasádou k vyhlášeným ubytovacím zařízením. Neměl však vždy na růžích ustláno. Před sto lety se po přestavbě stal terčem kritiky. Proč, odpoví další díl seriálu Ta naše hospoda.
Hotel Slávie v Pelhřimově

Hotel Slávie v Pelhřimově | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Moderna to mívá málokdy ve své době snadné. „Na místě statného rázovitého domu v Pelhřimově stojí dnes přes varovný hlas náš nová stavba bez charakteru našeho kraje a bez měřítka našeho náměstí, cizí, komicky pyšná,“ začal 31. ledna 1914 jeden ze svých obšírných článků věstník Klubu Za starou Prahu.

Ten byl tehdy „kolbištěm“ vášnivých - a v tomto případě také bezvýchodných - diskusí dobových památkářů. Co tolik pobouřilo autora článku, jinak slovutného spoluzakladatele tuzemské památkové péče, Zdeňka Wirtha?

Byla to v roce 1913 výstavba „hotelu velkoměstského rázu“ na pelhřimovském náměstí v místě, kde předtím stál hotel Rosol, což byla stavba s podloubím, jež se vzhledem ani velikostí nevymykala okolním budovám.

Původně barokní měšťanský dům se středověkým jádrem a podloubím byl zbořen a na hotel Slávie přestavěn podle plánů stavitele Jana Kotrnocha.

Původní fasáda i okna vypadaly hůř než dnes

Jak vidno, jeho stavba vzbudila bouři až v Praze. Dnes ovšem Kotrnochův dům patří k těm, které na pelhřimovském náměstí sice stále budí velkou pozornost, ale už dávno nepobuřují.

Před deseti lety ale přitom nebyl ani svým vzhledem ještě zdaleka tak výrazný.

„Náš hotel kupodivu není památkově chráněnou stavbou, ale při rekonstrukci jsme se i přesto maximálně snažili ctít jeho historický vzhled. Je to trochu paradox, protože původní fasáda i okna vypadala hůř než ta současná. V podobném duchu jsme zrekonstruovali také pokoje hotelu,“ popsala ředitelka hotelu Monika Suchánková.

Vraťme se však k počátkům pohostinství na této adrese. Prvním doloženým majitelem domu je k roku 1790 Johann Rokos von Rosinfeldský, který objekt prodal Josefovi a Anně Neprašovým. Žena pocházela z Rokosova rodu.

Barokní štít se po prvním požáru objevil, po druhém zase zmizel

Dům měl rozlehlé místnosti a v patře velkou síň. Po požáru v roce 1766 dostal ozdobný barokní štít.

Další majitele, Marii a Pavla Martincovy, postihla 4. září 1848 pohroma: objekt „právě zřízený na hostinec“ shořel - a s ním i tři okolní domy. Přestavbu pak provedl stavitel Filzig. Barokní štíty domu zmizely.

Tehdy se hotelu říkalo U Martinců. „Sedávalo se v malém sále s okny na dvůr až do nedávné přestavby, která využila částí loubí a jedné nové místnosti hostince s výhledem na náměstí,“ líčil v již zmíněném věstníku autor K. Polesný.

Nad velkou zadní místností se v prvním patře nacházel starý sál, později přeměněný v hostinské pokoje. „Byl svědkem nejpřednějších bálů ve městě v letech padesátých a šedesátých, kdy pak byly přestěhovány ke Zlatému soudu. Naše babičky dosud rády vzpomínají na rozsáhlý jednoduše vypravený sál, jehož strop podpíraly dřevěné sloupy,“ psal Polesný.

Právovárečníci dům před velkou rekonstrukcí zbourali

Následně se hotel podle jmen nájemců jmenoval U Miláčků, pak U Rosických, potom dostal „pyšný název Hôtel Rosol“ (jak doslova píše Polesný) podle majitelů Antonína a Františky Rosolových.

Z jejich pozůstalosti získali budovu v březnu 1909 pelhřimovští právováreční měšťané, jimž byl pelhřimovský starosta František Rosol předsedou. Právovárečníci se rozhodli v roce 1912 před rekonstrukcí starou budovu zbořit.

Na místě vyrostla budova v duchu pozdní secese. Konzervativci byli zděšeni a nazývali ji „nabubřele velkoměstskou“ a současně komickou. Navrhovali, aby budova byla přestavěna a získala zpět štíty otočené do náměstí. Poukazovali na to, že nový hotel je pro náměstí stejnou pohromou jako předchozí stavba Záložny na nároží k městské věži, a oceňovali, když při přestavbách zůstávaly fasády „maloměstsky prosté a nevyzývavé“.

V hotelu se mohlo uskutečnit historicky první promítání

Svůj první ateliér tady měl slavný táborský fotograf Ignác Schächtl, který do Pelhřimova dojížděl.

Byl také průkopníkem filmu: už v roce 1896 získal licenci k veřejné kinematografické produkci a svůj promítací přístroj prý měl přímo od bratrů Lumiérů.

Někteří badatelé se proto domnívají, že právě v nynějším hotelu se mohla uskutečnit jedna z vůbec historicky prvních tuzemských kinematografických produkcí.

I přes půtky pražských akademiků i pelhřimovských staromilců šel život dál a hotel Rosol byl tak jako dřív jedním z center společenského života ve městě. „Hotel měl vlastní omnibusovou dopravu na vlakové nádraží, zasedávala zde Stolní měšťanská společnost Svíčka. Její program byl nevyhraněný, s převahou dobročinné činnosti,“ napsal o hotelu pelhřimovský badatel Luboš Göbl. Činnost Svíčky skončila s novým hotelem.

Své kusy v hotelu předváděli pelhřimovští divadelníci. Hotel také získal nový vlastenecký název – podle slovanské bohyně Slávie.

V šedesátých letech byl nejluxusnějším jídlem řízek se salátem

V padesátých letech zde byly pořádány taneční kurzy. To už však hotel s restaurací, sálem a hospodářským zázemím nepatřil právovárečníkům. Těm jej po roce 1948 znárodnil stát – stejně jako odebral fotografické firmě Schächtl a Voseček její pelhřimovský ateliér.

Hotel provozovala Jednota, v šedesátých letech pod názvem Severka. Nejluxusnějším jídlem zde tehdy byl řízek se salátem, jídelnímu lístku vévodila jako specialita podniku dršťková polévka.

Po roce 1990 byl hotel na několik let uzavřen, pak ho koupilo družstvo SPV Plevnice. To ho po dílčí rekonstrukci v roce 1998 začalo znovu provozovat. Právovárečníci hotel zpět nezískali.

Číšníci měli v hotelové restauraci každý stůl označený pro svou orientaci vlastním žargonem. „Stůl mezi kulečníkem a sloupem se nazýval první mez, pak byla první a druhá plenta, první a druhá okna, středy. Na mezi seděli štamgasti-pamětníci a debatovali,“ líčil dlouholetý číšník ze Slávie a současný provozní Tomáš Kučera. U jednoho ze stolů se scházeli i poslední veteráni z řad někdejších právovárečníků.

Současný majitel se specializuje na firemní klientelu

V roce 2006 hotel koupil současný vlastník, akciová společnost SMK Blansko. Tato firma za provozu začala další rekonstrukci podniku.

„Protože máme jen devět hotelových pokojů, což je relativně málo, a v Pelhřimově je naopak poměrně dost významných firem, které mají poptávku po nadstandardních pokojích, specializujeme se na firemní klientelu,“ popsala ředitelka Suchánková.

„Začali jsme rekonstrukcí sociálního zařízení, pokračovali parkovištěm v zadním traktu, které začalo sloužit hotelovým hostům, postupně jsme zrekonstruovali pokoje na devět hezkých apartmánů, udělali nové interiéry nynější pizzerie i restaurace v přízemí a zásadně zmodernizovali kuchyni,“ vylíčila Suchánková.

I nyní má hotel pravidelné hosty - patří k nim třeba společnost dam v penzijním věku, které zde vždy v podobný čas mají podobnou objednávku - kuřecí prsíčka, kávu a skleničku vína.

  • Nejčtenější

Semafor, kde se řidiči chytají do pasti. Vysvobodí je jízda na červenou

13. března 2024

Premium Do překvapivé situace se někdy dostávají řidiči v Jihlavě na rušné křižovatce u Teska. A to...

Farníci i sportovci proti Babišovi. Od jeho návštěvy Brodu se distancují

11. března 2024  16:36

Nepříliš vlídného přijetí se dnes dočkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který přijel na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezidenta Beneše nemám rád, říká praprasynovec generála Syrového

17. března 2024

Premium Tři čtvrtě století od zpolitizovaného soudního procesu z roku 1947 trvalo, než se příbuzní...

Hokejisté Zlína jsou v semifinále první ligy, Poruba je porážku od vyřazení

13. března 2024  21:19

Obhájce triumfu v první hokejové lize Zlín postoupil v nejkratší možné době do semifinále. Ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužená verze seriálu Byl jednou jeden dům je po 30 letech k vidění

18. března 2024  14:14

Dílem Obvaziště Boccaccio v neděli skončila repríza oblíbeného seriálu Byl jednou jeden dům....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Prodloužená verze seriálu Byl jednou jeden dům je po 30 letech k vidění

18. března 2024  14:14

Dílem Obvaziště Boccaccio v neděli skončila repríza oblíbeného seriálu Byl jednou jeden dům....

Vlaky mezi Tišnovem a Novým Městem ničil spoj kolejí. Úsek je již opravený

18. března 2024  11:31

Mezi Tišnovem na Brněnsku a Novým Městem na Moravě na Žďársku znovu jezdí vlaky. Vyplývá to z...

Obliba sdílených kol na Vysočině roste, půjčovat se začnou i ve Žďáře

18. března 2024  9:07

Na cesty do práce, do školy, přesuny mezi úřady nebo i k návratům z noční zábavy využívají...

Prezidenta Beneše nemám rád, říká praprasynovec generála Syrového

17. března 2024

Premium Tři čtvrtě století od zpolitizovaného soudního procesu z roku 1947 trvalo, než se příbuzní...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...