Předseda představenstva municipální firmy Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod Pavel Policar.

Předseda představenstva municipální firmy Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod Pavel Policar. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

I přes sucho měly brodské vodovody nejlepší rok. Tak zdraží jen o korunu

  • 3
O 1,5 procenta podraží od příštího roku voda lidem na Havlíčkobrodsku. Je to mnohem menší nárůst než ve zbytku republiky. Vodárny obvykle plánují nárůst cen v rozmezí tří až pěti procent. Brodské firmě to umožňují přidružené činnosti, vrhla se totiž i na pole fotovoltaiky nebo veřejného osvětlení.

Za příznivý vývoj na severozápadě Vysočiny může dosud nejúspěšnější rok v novodobé historii společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB).

„Letošní hospodářský výsledek překročí dvacet milionů korun. To je o více než tři miliony lepší, než jsme si sami plánovali,“ uvedl předseda představenstva VaK HB Pavel Policar.

Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB)

  • Je to municipální firma, jejímiž hlavními akcionáři jsou z 89 procent města a obce na Havlíčkobrodsku. Zbylých 11 procent mají drobní akcionáři. Představitelé měst a obcí jsou zastoupeni jak v představenstvu, tak i v dozorčí radě.
  • VaK HB zásobuje vodou celé Havlíčkobrodsko, vodu dále přeprodává lokálním zásobovatelům na Humpolecko, Pacovsko, Pelhřimovsko, Hlinecko a Čáslavsko. Vodu dodává více než 72 tisícům odběratelů. Po mnoha letech firma letos zaznamenala zvýšený odběr vody, přímo jí prodala přes tři miliony kubíků, dalších 400 tisíc kubíků přeprodala jiným dodavatelům.
  • Vodu čerpá ze 60 procent z podzemních zdrojů, nejvíce jich je v podhůří Železných hor na Chotěbořsku. Necelých 15 procent vody kupuje ze Želivské přehrady, zbytek tvoří vlastní povrchové zdroje.
  • Kromě základních činností souvisejících s vodou a kanalizací se firma věnuje přibližně dvacítce dalších činností. Ty jí také přináší dvě třetiny zisku. Mezi ně patří fotovoltaika, kogenerace, veřejné osvětlení, laboratorní testy, zemní a stavební práce nebo prodej vodárenského materiálu.
  • VaK HB má v současné době 141 zaměstnanců, kteří v průměru pobírají měsíční mzdu 26 100 korun. Společnost řídí sedmičlenné představenstvo v čele s Pavlem Policarem.

Nové ceny vodného a stočného schválilo představenstvo firmy. Odběratelé celkem zaplatí 69,35 koruny za kubík včetně daně. V této sumě je zahrnuto vodné i stočné. Oproti letošnímu roku, kdy společnost ceny neupravovala, je to zvýšení téměř přesně o jednu korunu.

Podle Policara je takový výsledek možný díky přidružené činnosti firmy mimo oblast vody. „Tvoří dvě třetiny zisku,“ upřesnil.

VaK HB má například aktivity ve fotovoltaice, zabývá se kogenerací a využitím energie z plynů v čistírnách odpadních vod, nabízí laboratorní služby, poskytuje výkopové a zemní práce, přeprodává vodárenský materiál, nově se pustil do provozu úsporného veřejného osvětlení.

Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace se skvělými výsledky chlubí dlouhodobě. V letošním roce se dostaly na špičku v republice prakticky ve všech měřitelných a porovnávaných hodnotách, přepočtených na velikost firmy a počet zaměstnanců.

Například bez výjimky splňují všechny standardy Evropské unie v čištění odpadní vody, dle laboratorních výsledků má její pitná voda excelentní kvalitu, ztráta vody v potrubí se pohybuje jen okolo deseti procent, když celorepublikový průměr je bezmála dvojnásobný.

„Jednoznačně se ukázalo, že neprodávat akcie vodárenské společnosti, ale místo toho z ní vybudovat municipální firmu, jejímiž akcionáři budou samotná města a obce, byl vynikající krok,“ nechal se slyšet místopředseda představenstva a zároveň havlíčkobrodský radní Tomáš Hermann.

Za sucha zásobovali vodou i okolní regiony

Jak Pavel Policar zdůraznil, za posledních deset let firma zvedla ziskovost o 450 procent. „Staráme se o 25 až 30 procent infrastruktury víc, při tom máme o 25 až 30 procent zaměstnanců méně,“ poznamenal. VaK HB ale hromadně nepropouštěl, zaměstnanců ubývalo přirozenou cestou.

Bez problémů si Vodovody a kanalizace poradily i s letošním extrémním suchem. Odběratele nemusely v ničem omezovat. Naopak, o 300 procent zvýšily dodávku vody na Čáslavsko, kde byl vody kritický nedostatek.

„Museli jsme ale změnit zažité věci a postupy. Často jsme regulovali průtočnost vody i způsoby zásobování, tahali jsme vodu z jednoho konce okresu na druhý, nepřetržitě sledovali stav hladiny ve vodojemech a okamžitě reagovali,“ popsal ředitel firmy Jan Kadlec.

Za loňský rok svým vlastním odběratelům, kterých mají Vodovody a kanalizace asi 72 tisíc, doručily přes tři miliony kubíků vody. Dalších přibližně 400 tisíc kubíků vody přeprodaly dál, zejména na Pelhřimovsko, do Hlinska a na Čáslavsko. „Po mnoha letech se celkový objem vody nepatrně zvýšil. Lidé už s ní tolik nešetří,“ pravil Kadlec.

Veřejné osvětlení VaKu svěřila Chotěboř, chystá se i Jeníkov

Přibližně 70 milionů korun letos firma investovala do modernizace vodovodní a kanalizační sítě. Ještě o desetinu víc chce investovat v příštím roce. Stěžejní akcí bude výměna a rozšíření vodovodního přivaděče ze Želivky do Ledče nad Sázavou, v plánu je i modernizace úpravny vody na Kristiánce, vodní nádrži u Světlé nad Sázavou.

A mnohem více se chce zaměřit na novinku, kterou svým městům a obcím VaK HB od letoška nabízí. Tou je provozování veřejného osvětlení. Prvním městem, s nímž uzavřely smlouvu, je Chotěboř. Za navýšení akciového podílu město firmě převedlo celý systém s více než 1100 světelnými body a rozvody, celkem za téměř jedenáct milionů korun. VaK slibuje městu značnou finanční úsporu a kompletní modernizaci systému.

„Čtyři roky jsme systém úsporného LED osvětlení testovali v našich provozech. Chotěboř je prvním průkopníkem z řady měst a obcí. Daleko od uzavření smlouvy nejsme ani v Golčově Jeníkově,“ prozradil Pavel Policar. Převedení veřejného osvětlení na VaK zvažuje i Havlíčkův Brod, který nechal zpracovat audit, zda by se mu tu vyplatilo.