Radek Jaroš v červenci 2014 výstupem na K2 završil Korunu Himálaje, tedy všech...

Radek Jaroš v červenci 2014 výstupem na K2 završil Korunu Himálaje, tedy všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. Doma to pak náležitě oslavil. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Radek Jaroš vyrazil pro Korunu světa. Denali dá nalehko, Elbrus na kole

  • 0
Novoměstský dobrodruh Radek Jaroš na Aljašce začíná novou misi. Chce dobýt takzvanou Korunu světa, tedy vystoupat na nejvyšší hory všech světadílů. Při cestách na sedm kontinentů chce také víc poznávat hory zdola. I proto vyrazí na zářijovou cestu na Elbrus na kole. A kdo chce, může se přidat.

Kdo si myslel, že Radek Jaroš zůstane ve dvaapadesáti letech sedět v teple u krbu, ten se spletl. Hned po získání Koruny Himálaje začal plánovat další akci - Korunu světa (planety), která zahrnuje nejvyšší vrcholy všech kontinentů.

Koruna světa

Co čeká Radka Jaroše:

Afrika - Kilimandžáro, 5 895 m

Antarktida - Vinson Massif, 4 892 m

Austrálie - Kosciuszko, 2 228 m

Austrálie a Oceánie - Carstensz Pyramid, 4 884 m

Evropa - Elbrus, 5 642 m

Jižní Amerika - Aconcagua, 6 962 m

Severní Amerika - Denali (dříve Mount McKinley) 6 190 m

Asie - Mount Everest, 8 848 m - splněno, výstup 19. května 1998

„Splněný sen znamená nový začátek,“ říká dobrodruh z Nového Města na Moravě.

Předloni v červenci vystoupil na druhou nejvyšší horu světa K2 a zdolal tak i poslední ze čtrnácti osmitisícových vrcholů v Himálaji a Karákóramu. Jako teprve patnáctý člověk na světě a vůbec první Čech to dokázal bez použití kyslíkového přístroje.

V Jarošově podání půjde při dalších expedicích o splnění horolezecko-cestovatelské touhy. Po padesátce se rozhodl poznávat hory víc také zdola.

Letos by chtěl zvládnout dva vrcholy - nejprve Denali na Aljašce jako nejvyšší vrchol Severní Ameriky, v září kavkazský Elbrus ležící na hranicích Evropy a Asie.

Na americký vrchol půjdou nalehko, ale mimo obvyklou trasu

Na první expedici odletěl minulý týden se svým dlouholetým parťákem Petrem Maškem, se kterým zažil nejedno himálajské dobrodružství. „Prvním cílem je Denali (dříve nazývaná Mount McKinley - pozn. red.). Předem neposíláme žádné kargo jako při předchozích expedicích. Všechno vezeme s sebou v batohu, abychom se vešli do limitu, i když nás čekají velké mrazy,“ hlásil před odletem Radek Jaroš.

Aljašská šestitisícovka - pojmenovaná před 120 lety podle amerického prezidenta Williama McKinleyho - se po dlouhých letech snah už i formálně vrátila ke svému původnímu indiánskému názvu, který znamená Vysoká. Podle horolezců je to hora plná extrémů, kde není možné podcenit ani počasí, ani aklimatizaci.

I když cestují „nalehko“, největšími soupeři českých horolezců budou nízké teploty a vítr. „Už jsem celkem otužilý, ale beru s sebou boty jako na osmitisícovku. A také ten můj vytápěcí systém ponožek,“ připomíná zlepšovák, který mu pomáhá předcházet problémům s omrzlými prsty. Po úspěšném výstupu na Annapurnu před čtyřmi roky přišel Jaroš kvůli vážným omrzlinám o jedenáct článků na prstech u nohou.

Při výstupu se chtějí vyhnout takzvané „normálce“. „Nahoru vede několik cest včetně Cassinova pilíře a západního žebra West Rib,“ zvažují horolezci. Záležet však bude hlavně na tom, co jim dovolí počasí.

Zima moc nevyšla, pod Mont Blancem spal v ledovém tunelu

Z Aljašky se chce Jaroš vrátit až 22. června. „Se skupinou lidí, která přiletí za námi, máme po výstupu naplánovaný dvanáctidenní ‚trip‘ po krásách Aljašky. Jsou v něm i tři dny na mořském kajaku,“ prozradil horolezec.

Při přípravě se rozhodli nepodcenit aklimatizaci. Kvůli tomu zamířili na Mont Blanc. „Jenže jsme přijeli v době, kdy se počasí začalo horšit, nejezdila ani lanovka. Museli jsme se schovat před vichřicí, jednu noc jsme přespali v ledovém tunelu,“ líčí Jaroš. Raději neriskovali.

Radek Jaroš není úplně spokojený ani s předchozími měsíci. „Co se týká tréninku, byla to asi moje nejhorší zima,“ lituje.

Aspoň na jaře si spravil náladu na Mallorce, kam vyrazil s velkou skupinou českých cyklistů. „Za tři týdny jsme najeli dva a půl tisíce kilometrů. To už je velká příprava na Elbrus.“

Na druhou letošní expedici chce totiž Jaroš vyrazit 3. září z rodného města na kole a dojet až na Kavkaz. Zájemci se mohou přidat.

Přes Ukrajinu ani Turecko kvůli bezpečí nechtěli. Volí trajekt

„Plánujeme cestu podél Dunaje k Černému moři, z Oděsy trajektem do Gruzie a následně do Ruska pod Elbrus,“ nastínil další plány. „Kvůli divoké geopolitické situaci nepřipadá v úvahu cesta přes Ukrajinu nebo Turecko,“ vysvětluje.

Aspoň jeden vrchol si mohl odškrtnout ze seznamu předem. Díky tomu, že v květnu 1998 vystoupil na Mt. Everest, už se nemusí znovu vracet do Himálaje.
Kdo pročítá seznam v boxu pozorně, vychází mu osm vrcholů, přestože jde o vrcholy sedmi kontinentů.

Korunu světa bude totiž odškrtávat z Bassova i Messnerova seznamu. Američan Richard Bass vytvořil - a také jako první vylezl - Korunu světa s tím, že započítal nejvyšší horu pevninské Austrálie Mount Kosciuszko (2 228 m).
Naopak Ital Reinhold Messner svoji misi rozšířil o Oceánii a australskou horu nahradil indonéským vrcholem Carstensz Pyramid neboli Puncak Jaya (4 884 m).

Jaroš chce zvládnout oba vrcholy a například australské dobrodružství spojit se slavným maratonským závodem na horských kolech Crocodile Trophy.

Seven Summits neboli Sedm vrcholů jako první Čech splnil Miloslav Caban v říjnu 2005. A mezi úspěšnými horolezci figuruje i jméno bývalého pražského primátora Pavla Béma, který však svoje výstupy veřejně nekomentoval.