Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Hoří boj o křesla v městských firmách. Jde o funkce s tučnou odměnou

  • 0
Voliči si ve volbách vybrali zastupitele na jihlavskou radnici. A právě tito lidé si rozdělí v představenstvech a dozorčích radách městských společností posty. Taková osoba se může těšit během celého volebního období na přivýdělek kolem 60 až 80 tisíc korun hrubého. Někteří dostanou i víc.

Tato matematika platí například pro dozorčí radu Služeb města Jihlavy, dopravního podniku, Správy městských lesů nebo hokejové Dukly. Jiná je situace třeba v FC Vysočina. Tam ale už město Jihlava nemá většinu akcií.

"Členové dozorčí rady nedostávají za svoji práci finanční odměnu. Jedinou jejich výhodou je, že obdrží jeden kus VIP permanentky na celou fotbalovou sezonu," uvedl mluvčí fotbalového klubu Miroslav Fuks.

Dozorčí rady kontrolují i doporučují změny

Dozorčí rady hlavně kontrolují hospodaření firem. Mohou doporučovat investice či změny v řízení. Odměna člena dozorčí rady závisí na tom, jak často se tento orgán schází. Někde to bývá jen dvakrát do roka, jinde třeba čtyřikrát. V případě hokejové Dukly byla v minulosti četnost jednání i častější – až jedenkrát za měsíc.

RADNÍ jako šéfové

Kdo je v řídicích orgánech firem
V Jihlavě vykázal nejvyšší příjem náměstek primátora Josef Kodet: 162 000 Kč za rok 2009 v představenstvu Vodárenské akciové společnosti (to ovšem není městská firma).

Hned ve čtyřech firmách města sedí zastupitel Tomáš Sedlák.

Zatímco v sezoně 2007/2008 se konalo 16 jednání, v té loňské se počet "mítinků" snížil na sedm. "Hlavně považuji za důležité, aby jednatel a dozorčí rada pracovali společně ve prospěch klubu. Za poslední čtyři roky byly společně uskutečněny třeba tyto důležité projekty: turnikety, hráčské karty na výstroj a výzbroj nebo rozdělení účetnictví na divize Horácký zimní stadion, A-tým a mládež," vyjmenoval současný jednatel Dukly Bedřich Ščerban.

I když koalice zůstává téměř stejná (ODS + ČSSD + KDU), dají se v Jihlavě čekat některé změny osob v dozorčích radách a představenstvech. Diskuse bude o tom, kdo nahradí zástupce Strany zelených, která vůbec není v zastupitelstvu.

Lidovci budou řešit, co se Sedlákem

A rušno bude asi také na půdě KDU-ČSL – tam bude řeč o postech zastupitele Tomáše Sedláka. Ten šel totiž do voleb v jiných barvách – jako lídr Nestraníků. Do řad KDU-ČSL by se nyní chtěl vrátit. "Členství jsem pouze pozastavil," řekl Sedlák. "Myslím si, že současné vedení KDU-ČSL v Jihlavě nebude uvažovat osobně. Půjde nám společně o budoucnost křesťansko-demokratické politiky ve městě a nejen tam... A tak nebudeme dělat personální čistky," řekl Sedlák.

Náměstek primátora a lídr lidovců Josef Kodet řekl, že o návratu Tomáše Sedláka do KDU-ČSL v Jihlavě zatím nebylo rozhodnuto. "Nepředpokládám ale, že bychom pana Sedláka opět nominovali do dozorčích rad a představenstev," naznačil Kodet.

Posty v dozorčích radách a představenstvech většinou obsazují radní a zastupitelé, někdy i lidé, kteří nejsou v sedmatřicetičlenném městském zastupitelstvu. Současné vedení radnice chce, aby v dozorčích radách usedli vedle politiků také odborníci v daném oboru.