Skřítci, čerti, bludičky i dvoumetrový hejkal čekají na návštěvníky Horáckého

Skřítci, čerti, bludičky i dvoumetrový hejkal čekají na návštěvníky Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sklepení Horáckého muzea pohlídá strašidelný hejkal Mates

  • 0
Skřítci, čerti, bludičky i dvoumetrový hejkal čekají na návštěvníky Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Jeho pracovníci na výstavě o strašidelném podzemí pracovali rok podle scénáře vycházejícího z místních legend a pověstí.

Cesta vede dvorem muzea okolo mlýnku až do sklepení. Hned u vchodu hlídají pohádkoví skřítci. Za nimi čeká pět zastávek.

"Jsou to Vstupní brána, Les Ochoza, Ohnivý sud, Eliška z hradu Skály a čerti na Karlštejně," vyjmenovala pracovnice Horáckého muzea a Informačního centra Petra Tomášková.

Návštěvníci se například dozví, jak ohnivý sud potrestal nepoctivého sládka.

"Hlouběji v podzemí pak čeká smutná paní Eliška. Víte, že prsten, který ztratila, se po více než šesti stech letech opravdu našel? Připravte se rovněž na čerty z loveckého zámečku Karlštejn ukrytého v lesích mezi Křižánkami a Svratkou," nastínila unikátní projekt Tomášková.

Těšit se lze na speciální světelné a zvukové efekty, které expozici přidávají na strašidelnosti. Nebo na dvoumetrového hejkala Matese.

Kromě něho žďárští gymnazisté vyrobili trojici čertů o výšce 30 až 50 centimetrů. "Prvně jsme vyráběli loutky se sádrovou hlavičkou. Základ tvořil polystyren," zmínila učitelka Hana Kršková.

U každého z čertů je umístěn rodný list s jeho obrázkem, jménem a popisem, čím se vyznačuje, jak je nebezpečný nebo čemu se má člověk vyhnout, když se s ním setká.

Postavy tvořili místní studenti

Některé pohádkové postavy vytvořili studenti z místních škol. Asi největší atrakcí je dva metry vysoký hejkal Mates s vlasy z koudele. Toho vyrábělo čtrnáct studentů žďárského gymnázia.

"Studenti se rozhodli, že hejkal musí být veliké strašidlo, aby mělo tu správnou sílu. Kostru vytvořili z papírových trubek, na které se v obchodě namotávají látky. Základem je nafukovací balonek, na nějž se umístila hlava ze sádrokartonu s očima, ušima a nosem," popsala učitelka výtvarné výchovy Hana Kršková.

Šaty má Mates ušité z přírodních materiálů, jako je bavlna. Vytvořit originální pohádkovou postavu studentům trvalo pět měsíců, každý týden po dvou hodinách.

"Pracovně jsme hejkala pojmenovali Mates, protože nám přišlo, že je to takové typické jméno pro hejkala. A to jméno mu nakonec zůstalo. Studenty ta práce na něm bavila, to bylo vidět," pravila Kršková.

Expozice bude přístupná do 31. října každý den od 9 do 17 hodin. "Je možné, že při pěkném počasí i déle," dodala Tomášková.