Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat policii či záchranku fungují už skoro pět let v Havlíčkově Brodě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na jihlavských hřištích v září přibudou hodiny, které přivolají pomoc

  • 1
Dvě města a dva zcela rozdílné přístupy k tomu, jak zajistit bezpečnost dětí na hřištích. Ve Žďáře nad Sázavou se spoléhají na živou lidskou sílu a na tamější hřiště dohlížejí dobrovolníci. V Jihlavě naopak sázejí na speciální hodiny, kterými si dítě může samo přivolat zdravotnickou či policejní pomoc.

„Je to takový čtyřhranný domeček, na jehož každé straně jsou hodiny. To nejdůležitější je pak pod nimi - jde o hlásič, kterým si dítě může přivolat policii nebo lékaře,“ popisuje zařízení Jana Kostelníková z občanského sdružení Přijdu včas, která je duchovní matkou těchto speciálních hodin.

Hlásič má podobu krabičky, na níž jsou dvě tlačítka. Nad jedním je nakreslen panáček v uniformě, nad druhým pak v doktorském plášti. Děti tak mají zcela jasno, kam se po zmáčknutí tlačítek dovolají.

„Zařízení funguje na stejném principu jako mobilní telefon. Vytočí číslo na městskou policii, nebo záchranku. Jejich dispečink pozná, odkud volání přichází,“ přidává podrobnosti Kostelníková.

Na umístění hodin spolupracovala s jihlavským magistrátem. Z města se jí však ozvala i prodavačka pečiva z obchodního centra na největším jihlavském sídlišti Březinky. Požádala ji, zda by třetí hodiny nemohly být umístěny také tam.

„Řekla nám, že na sídlišti jsou problémy a prý by uvítala, aby byl jeden stojánek i tam. Našla si sama sponzory a teď se projednává, kdy a kde hodiny umístíme,“ potvrdila Kostelníková (o problémech na jihlavských hřištích zde).

V Brodě hodiny fungují už roky. Pomohly nejméně dvakrát

Zařízení už rozmístila v dalších devíti městech v Česku. Na Vysočině například pět let stojí v Havlíčkově Brodě. Jak moc jsou hodiny s hlásičem využívány, však Kostelníková neví.

„Snažili jsme se, aby byla vedená statistika, ale zatím se nám to nepovedlo. Osobně vím o dvou případech, kdy byla takto přivolaná pomoc. Jednou, když nějaký opilý člověk obtěžoval děti, a pak při jednom úrazu,“ říká.

„Jaký bude přínos těchto hodin uvidíme až po několika týdnech jejich provozu,“ pronesl Stanislav Maštera, zástupce ředitele jihlavské městské policie.

Žďár nad Sázavou se na rozdíl od Jihlavy rozhodl jít jinou cestou. Tamní radnice přibírá dobrovolníky, kteří jí pomáhají udržovat pořádek na dětských hřištích. Zatím se jich přihlásilo deset.

„Hřiště, na která někdo dohlíží, město přednostně zlepšuje,“ uvedl starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - živé město). Radnice lidem nabízí i místa asistentů u přechodů pro chodce.