Pro amatérské hokejisty i veřejnost je tato zima na telčském zimním stadionku...

Pro amatérské hokejisty i veřejnost je tato zima na telčském zimním stadionku poslední. Areál a hlavně technologie dosluhují. Už na konci tohoto roku by se mělo hrát na novém krytém stadionu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zahrajeme si hokej, zavelela hraběnka. Telč bývala hokejovým městem

  • 1
Telč má slavnou hokejovou historii. Na tamním rybníku trénovala v roce 1939 i reprezentace. Letos se bruslaři ve městě dočkají krytého stadionu. Podmínky pro sport se tím výrazně zlepší. A hokejová klání budou snad zase lákat stovky diváků, jako kdysi, když se po telčském ledě proháněl Jan Suchý.

A pak že Telč je jen pohádkové město! Ona umí být i hokejová.

Zimní stadion v Telči

* Nezastřešené kluziště v Telči funguje od roku 1981. Na led chodí jak telčští školáci, tak i amatérští hokejisté z města i okolí. Hrají se tu oblastní a „odborářské“ soutěže. Za tři zimní měsíce je stadion dějištěm zhruba 180 zápasů.

* „To vybavení tady, to už je středověk,“ říkají ledaři. Ve službě se točí tři zaměstnanci. Sezona jim pravidelně začíná v listopadu a končí v závěru února. Tuto zimu slouží kluziště veřejnosti naposledy.

* Veřejné bruslení v Telči mají v neděli od jedné do půl třetí odpoledne a ve čtvrtek od 18:15 do 19:45 hodin.

Například v roce 1939 tu mělo soustředění národní mužstvo Československa. „I se fotili s hraběnkou Podstatzkou Lichtensteinovou, předsedkyní hokejového klubu, na náměstí,“ připomněl kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

V letošním roce zažije město další významný okamžik z pohledu milovníků hokeje a bruslení. Bude se tu stavět a zřejmě před Vánoci 2015 otvírat nový krytý zimní stadion.

Stávající kluziště v sousedství gymnázia je těsně před hranou své životnosti. Výroba ledu s pomocí technologií z 80. let minulého století je už hodně nákladná. Navíc stroje i trubky by již stejně vyžadovaly výměnu.

„Příští rok v listopadu už provoz kluziště nebudeme spouštět. Budeme čekat na nový stadion. Už rozjezd letošní sezony byl velmi náročný. Ta technologie je stará,“ potvrdil ředitel SK Telč Lukáš Mazal.

Nový stadion v Telči postaví brněnská společnost H+H Technika. Sportovní klub si od tohoto investora bude hodiny pro hokejisty pronajímat. A stejně tak mohou činit i týmy oblastních či „odborářských“ soutěží. Nesrovnatelně lepší podmínky poskytne nová hala za zhruba 75 milionů korun rovněž pro bruslení škol a veřejnosti.

Na derby s Třeští chodilo 1 500 lidí, na ledě byl i Jan Suchý

Strojovna kluziště pochází z 80. let. Chladivem je čpavek. „Potrubí tady máme o celkové délce asi 18 kilometrů. Bývalo to 22 kilometrů, ale jak se dělala nová plocha kluziště v roce 2005, maličko se zmenšila a ubylo i trubek,“ vysvětlil jeden z ledařů Miloš Pospíchal.

Historické fotografie ze 30. let minulého století ukazují, jak se na rybnících v Telči hrál hokej. Na snímku hraběnka Markéta Podstatzká Lichtensteinová, která v té době šéfovala hokeji v Telči.

Za nejslavnější zápasy v historii telčského kluziště považuje společně s kolegou Lubomírem Burianem derby Telč - Třešť. „Na to chodilo i patnáct set diváků. To bylo v době, kdy za Třešť hrál legendární Jan Suchý (v závěru své kariéry - pozn. redakce),“ připomněli současní telčští ledaři.

„To byl krajský přebor, to bývaly mače! Za nás zase nastupovali bývalí hráči Třebíče,“ doplnili muži, kteří se starají o nezastřešené kluziště.

Jejich služby někdy nebývají vůbec jednoduché. Obzvlášť ve dnech, kdy hodně sněží.

Sněhovou vrstvu do deseti centimetrů rolba ještě zvládne

„Když je kalamita, tak se sejdeme všichni tři ledaři. Pamatuju maximální vrstvu sněhu 35 centimetrů, co jsme odklízeli. To už jsme museli řešit s traktory, jinak by to nešlo,“ řekl Miloš Pospíchal. Ono nejde jen o ledovou plochu, ale třeba i parkoviště. Ometají se i tribuny.

„Vrstva sněhu do deseti centimetrů se dá stáhnout rolbou,“ dodal Pospíchal. Další nevítaná situace je, když povolí mráz a dojde i na teplý vítr. „To je náš největší nepřítel,“ uvedli ledaři.

K dispozici mají rolbu, která původně jezdila na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě - do doby, než vyrostl v krajském městě „zimáček“ a s ním město pořídilo i nový stroj na úpravu ledu.

Miloš Pospíchal a jeho kolega Lubomír Burian pracují na telčském kluzišti už šestnáctou sezonu. Rádi by se starali o led i na novém zimním stadionu. Ten ale nebude provozovat už sportovní klub, nýbrž brněnská investorská firma H+H Technika.

To je budoucnost telčského bruslení. A jaké byly jeho začátky? „V Telči se bruslilo a hrával hokej na rybníce Štěpnickém a hlavně Ulickém rybníku v místě pod zámkem,“ připomněl místní kastelán Bohumil Norek.