Jiří Běhounek při páteční volbě hejtmana.

Jiří Běhounek při páteční volbě hejtmana. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hejtmanem Vysočiny zastupitelé zvolili opět lékaře Běhounka

  • 6
Hejtmanem Vysočiny bude po další čtyři roky opět lékař Jiří Běhounek, nestranický lídr krajské kandidátky ČSSD a muž, kerý od voličů dostal nejvíc preferenčních hlasů. Při hlasování nového pětačtyřicetičlenného zastupitelstva získal 34 hlasů. Sedm zastupitelů bylo proti.

Na Vysočině vznikla menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM. Dohromady budou mít 28 mandátů.

Běhounka jako nového hejtmana veřejně podpořila ODS, proti se vyslovila KDU-ČSL. Běhounka navrhoval za ČSSD Vladimír Novotný.

Složení nové krajské rady

hejtmanem je Jiří Běhounek,

1. místopředsedou, který ho zastoupí v případě nepřítomnosti, bude Vladimír Novotný.

Dalšími členy rady jsou: Libor Joukl, Jana Fialová, Martin Hyský, Petr Krčál, Zdeněk Chlád, Marie Kružíková a Petr Piňos.

"Jiří Běhounek získal nejvyšší počet preferenčních hlasů lidí z Vysočiny, takže má mandát vykonávat funkci hejtmana," prohlásil neúspěšný kandidát na tuto pozici, občanský demokrat Ota Benc.

Naopak kolem volby krajské rady se strhla rozsáhlá diskuze, která trvala skoro hodinu. Běhounek přečetl devět jmen navrhovaných členů, všech z ČSSD.

Opozice kritizovala tichou podporu komunistů

Zástupci KDU-ČSL i ODS nenechali nit suchou na způsobu, jak sociální demokraté opět plánují vládnout.

"Ostře nesouhlasíme s tímto návrhem. ČSSD měla několik možností, mohla spolupracovat se stranami demokratickými na základě volebního výsledku. Rozhodla se vládnout koaličně neprůhledně," prohlásil senátor a krajský opoziční zastupitel za ODS Miloš Vystrčil.

A dál poznamenal, že sociální demokraté měli vstoupit do standardního koaličního vládnutí. "Členové KSČM na sebe nechtějí brát zodpovědnost? Dostanou pěkně placené posty ve výborech a komisích," neodpustil si rýpnutí, které je už tradičním argumentem vysočinské opozice.

Na to komunista Jan Slámečka podrážděně reagoval: "Není to žádné tiché spoluvládnutí. My jsme minule podepsali veřejný dokument, který všichni viděli. Celé čtyři roky to fungovalo. Navíc ČSSD a KSČM mají nejbližší programové priority. A navíc vše důležité musí být schváleno zastupitelstvem. Kdo hlasuje, ten přebírá zodpovědnost."

Slámečka okomentoval i časté narážky na dobře placené funkce: "Zeptejte se, kolegové napravo i nalevo, v jiných krajích, jak tam to je."

Hlasitě proti byl i Jan Kasal. A Miloš Vystrčil ještě podotkl, že obyvatelé Vysočiny si to prostě nezaslouží, že se KSČM nebude podílet na zodpovědnosti při rozhodování krajské vlády.

"Krajský výbor se zachoval tak, že je to verze ani nahá, ani oblečená, ani pěšky ani na voze," naznačil v nadsázce Vystrčil.

Jiří Běhounek upozornil, že se mu nelíbí zbytečné strašení lidí něčím, co čtyři fungovalo bez problémů a voliči to ocenili hlasy ve volbách. Vysloužil si potlesk sálu, když velmi hlasitě konstatoval: "Na místě je práce, potom politika. Kdyby to tak bylo na centrální úrovni, byli bychom v tomto státě dál!"

V konečném hlasování byli nakonec proti složení krajské rady KDU-ČSL, ODS a Ladislav Jirků z TOP 09.

Na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva rovněž složilo slib všech pětačtyřicet nových zastupitelů.