Asistenty prevence kriminality má několik měst v republice. zejména ty, kde vznikají gheta a kde se soustředí méně přizpůsobiví. Havlíčkův Brod je zřídil kvůli obavám obyvatel z chování zahraničních agenturních zaměstnanců. Ilustrační snímek

Asistenty prevence kriminality má několik měst v republice. zejména ty, kde vznikají gheta a kde se soustředí méně přizpůsobiví. Havlíčkův Brod je zřídil kvůli obavám obyvatel z chování zahraničních agenturních zaměstnanců. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Obavy z Balkánců donutily Brod najmout asistenty prevence kriminality

  • 4
Od minulého týdne procházejí ulicemi Havlíčkova Brodu asistenti prevence kriminality. Město nové posty zřídilo kvůli snižujícímu se pocitu bezpečí obyvatel. V Brodě totiž v loňském roce přibylo cizinců, převážně z Balkánu, kteří měli na svědomí několik konfliktů.

Druhý lednový den se asistenti prevence kriminality poprvé hlásili v práci. Původně měli být čtyři, ale nakonec nastoupili pouze tři. Místo uniforem, které přijdou až za pár dní, dostali prozatím pouze reflexní vesty. V polovině minulého týdne poprvé vyrazili do ulic Havlíčkova Brodu, zatím v doprovodu strážníků, kteří jim dělají mentory.

Noví asistenti jsou zaměstnanci města zařazení u městské policie. Brod na zřízení těchto postů dostává dotaci od úřadu práce. Proto i z úřadu práce museli asistenti přijít, museli být určitou dobu v jeho evidenci.

„Tyto pozice mají prakticky status veřejně prospěšných prací. A z dlouhodobě nezaměstnaných vybrat vhodné kandidáty nebylo snadné. Několik uchazečů na konkurz nepřišlo, jiní to rovnou odmítli, další zase neodpovídali našim představám,“ přiblížil tajemník brodské radnice Václav Stejskal.

Lidé se bojí ven. Policejní statistiky však obavy nevzbuzují

Čtyři místa asistentů prevence kriminality Havlíčkův Brod zřídil v reakci na události, k nimž docházelo loni v létě a z kraje podzimu. Objevilo se několik konfliktů. Při rvačkách a potyčkách na Havlíčkobrodsku bylo jen během několika dní na přelomu června a července zraněno pět lidí (více čtěte zde).

Přímo ve městě se konflikty odehrávaly hlavně poblíž diskotéky v Žižkově ulici. Její provozovatelka poté zakázala vstup celé skupině rumunských dělníků, kteří do města jezdí za prací (o případu jsme psali zde).

Právě jim a dalším, převážně agenturním pracovníkům z Balkánu řada lidí v Brodě přisuzuje zhoršenou bezpečnostní situaci. Incidenty se dostaly i na jednání městského zastupitelstva.

„Večer už raději nechodím se psem na vycházky. Vím o rodičích, kteří nepouštějí ven dospívající děti. A když, tak je sami doprovází. Nepříjemný pocit mají lidé hlavně podél řeky Sázavy,“ zmínila zastupitelka Eva Vyoralová (Ženy za Brod).

„Někteří lidé skutečně vyjadřují obavy. I když oficiální policejní statistika nic takového nepotvrzuje. Policie eviduje pouze jediný případ násilí spojený s cizinci z Balkánu,“ konstatoval starosta Jan Tecl (ODS).

Kritika se valí hlavně na Futabu. I když ne zcela oprávněně

Vinu za snížení pocitu bezpečí ve městě dávají obyvatelé Brodu velkým fabrikám. Právě ty zahraniční agenturní pracovníky zaměstnávají. Velká kritika v tomto ohledu směřuje zejména k závodu společnosti Futaba. Zaměstnává bezmála tisíc lidí, agenturní zaměstnanci z nich tvoří zhruba 40 procent.

„Naše firma patří mezi největší zaměstnavatele v regionu, a tak jsou automaticky všechny problémy s cizinci spojovány s ní. Momentálně je u nás dočasně přiděleno smluvními agenturami práce jen sto cizinců z Rumunska a Bulharska. Dle ověřených informací, které máme, je však v Havlíčkově Brodě přihlášeno k pobytu 500 až 700 cizinců z výše uvedených zemí,“ odmítal před koncem roku kritiku Petr Charvát, manažer personálního oddělení firmy.

„V soukromí se setkáváme s tím, že někteří naši konzervativní spoluobčané mají problém s kosmopolitnější společností v našem okolí. Dle mého názoru se ale situace nevymyká celoevropskému normálu,“ poznamenal Michal Stehlík, manažer společnosti Engeser. I ta využívá agenturní zaměstnance z ciziny.

Firmy touto cestou řeší nedostatek domácích pracovníků. Navíc je pro ně snazší i případná fluktuace zaměstnanců. Na druhou stranu se objevují problémy s jazykovou bariérou nebo kulturními odlišnostmi.

Na tento bod v řadě diskusí na sociálních sítích upozorňovali i mnozí obyvatelé Brodu. Poukazovali na nepořádek kolem některých ubytoven, velkou hlučnost Balkánců i jejich nevhodné chování.

Asistenti budou na své rajony dohlížet rok. Pak se uvidí

Radnice se nakonec problémy rozhodla vyřešit přijetím čtyř asistentů prevence kriminality. Po zaškolení mají na starosti problémovější lokality. Jejich úkolem bude je procházet a v případě konfliktů lidem domlouvat nebo zavolat policejní hlídku. Pravomoce, jaké mají běžní strážníci, nemají.

„Na starosti budou mít hlavně okolí škol, park a klidové oblasti, kde se často pohybují děti nebo maminky s kočárky,“ přiblížil ředitel městské policie Jan Pavlík.

Jak dlouho asistenti prevence budou v Havlíčkově Brodě působit, se uvidí časem.

„Dotace na jejich mzdy budeme dostávat rok,“ naznačil tajemník Stejskal.

„Pak uvidíme, jak se tato novinka osvědčila a zda bude vhodné pokračovat,“ doplnil starosta Tecl.