V havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny jsou k vidění pohybující se fontány. Lidé

V havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny jsou k vidění pohybující se fontány. Lidé mohou hlasovat, která by se jim ve městě nejvíce líbila. O jejím umístění ale zatím definitivně rozhodnuto není. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Voda hýbe s fontánami. Po vzoru Tokia chce takový unikát mít i Brod

  • 5
Havlíčkobrodská radnice vyhlásila v rámci ojedinělé výstavy anketu. Obyvatelé z očíslovaných fontán, jež jsou k vidění v Muzeu Vysočiny, vybírají tu, kterou by ve městě nejvíce chtěli. Radní už mají vytipováno několik míst, kde by moderní kašny mohly stát.

Je to smělý plán. Havlíčkův Brod by se v budoucnu mohl pyšnit ojedinělou fontánou poháněnou cirkulující vodou, jakých je zatím ve světě jen několik exemplářů. Zařadil by se po bok velkoměst jako je Tokio, Florencie nebo Praha, které takzvané hydrokinetické fontány už zdobí.

Autorem unikátních přesně vyvážených objektů ze žuly nebo mramoru v kombinaci s kovovými prvky, které uvádí do pohybu proudění vody, je akademický malíř a restaurátor František Svátek.

Tucet jeho fontán ve skutečné velikosti nebo zmenšeném měřítku je nyní k vidění v havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny, na jediné současné umělcově výstavě v Česku. Další jsou souběžně v Rakousku a Itálii.

Radnice v rámci ojedinělé výstavy vyhlásila anketu pro veřejnost, aby z očíslovaných objektů vybrala ten, který by se jí ve městě nejvíce líbil. Anketa se, stejně jako výstava, podle ředitele muzea Jiřího Jedličky setkala s ohlasem.

"Je vidět, že lidi toto téma oslovilo. Jde totiž o skutečně unikátní věci. Pokud vím, tak se hydrokinetickými a také hydroakustickými objekty kromě Svátka v Evropě nikdo na takové úrovni nezabývá. Mít ve městě takovou fontánu by proto byla prestiž," podotkl.

S tím souhlasí i havlíčkobrodský místostarosta Ivan Kuželka, který potvrdil, že město do budoucna o umístění fontány uvažuje.

"Osobně bych některou v Brodě rád viděl. Záleží ale na rozpočtu, velikosti a místu, ale i na tom, jestli by ji chtěli lidé. Pak by se dalo uvažovat třeba i o sbírce," míní.

Město podle něj už má vytipováno několik míst, kde by fontána nebo moderní kašna mohla stát. Tím hlavním je atrium za starou radnicí, která nyní prochází rekonstrukcí a kde s jejím vybudováním počítá už architektonická studie.

"Druhým zvažovaným místem je Smetanovo náměstí, kde kašna už byla a kde se plánuje rekonstrukce. Uvažujeme i o ulici Pražská, kde se buduje parkoviště a park," nastínil Kuželka. Podle Jedličky by se Svátkovy fontány hodily i do vnitřních prostor, jako je například vestibul krajské knihovny na Havlíčkově náměstí.

Návštěvníci výstavy mohou svého favorita mezi fontánami v pohybu vybírat do pátého září, kdy výstava končí. Město poté anketu vyhodnotí a bude se jejími výsledky dále zabývat.