Vizualizace řadových domů v Havlíčkově Brodě. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Žraloci se Havlíčkově Brodě vrhnou na pozemky, město rozhodlo o cenách

  • 1
Metr čtvereční za 980 korun. Za takovou sumu bude Havlíčkův Brod nabízet sedm desítek nových parcel pro rodinnou výstavbu mezi Rozkošskou a Ledečskou ulicí. Jenže jde o ceny minimální. V obálkové metodě se mohou vyšplhat i na dvojnásobek.

Žraloci se mohou pustit do kořisti, řekl by havlíčkobrodský zastupitel Jiří Čáslavský (ČSSD). Jeho kolegové v pondělí odpoledne schválili podmínky prodeje sedmi desítek stavebních parcel v nově budované lokalitě na západním okraji města.

Metr čtvereční pozemku se bude prodávat za minimální cenu 980 korun. O tom, kolik zájemci vydají, si ale rozhodnou sami. Jak je v Brodě zvykem, prodej se uskuteční nepopulární obálkovou metodou. Pozemek získá, kdo za něj v "tajné volbě" nabídne víc.

Obálková metoda se nelíbí

A právě tento způsob prodeje na zastupitelstvu tvrdě kritizoval Čáslavský. "Nelíbí se mi to. Jen tím vytváříme žraločí prostředí. Zájemci neví, na jakou cenu jít, aby pozemek získali a přitom cenu nepřestřelili. Nedá se dopředu plánovat výstavba," prohlásil s tím, že by město mělo prodávat parcely za přesně stanovené ceny dle pořadníku.

"Systém, kdo dřív přijde, ten dřív mele, má taky něco do sebe," konstatoval.

V zastupitelském sboru však se svým názorem zůstal osamocen. Nepodpořila ho vládnoucí koalice ani kolegové v opozici. "Jak jinak zamezíme korupci? Tohle je volná soutěž, která navíc přinese městu peníze. Chovejme se jako hospodáři," řekl Milan Plodík (KSČM).

"Pouze obálková metoda zajistí transparentnost celého prodeje," přidal se radní Libor Honzárek (TOP 09).

Cena je vysoká, nebo nízká?

Na čem se však zastupitelé dlouho shodnout nemohli, byla minimální prodejní cena. Některým se navrhovaných 980 korun za metr čtvereční zdálo málo, jiným naopak moc.

"Prodáváme levněji než za cenu obvyklou. Například na Slunečním vrchu se parcely prodávaly za více než 1 300 korun, poslední městské parcely u nemocnice se prodaly skoro za tři tisíce za metr," namítal Zdeněk Kopecký.

Komunista Zdeněk Dobrý by naopak prodával ještě levněji. "Když chceme přilákat do města nové rodiny, chceme, aby se sem lidé po studiu vraceli, musíme jim vyjít vstříc," vysvětloval.

Pozemek souseda dvakrát dražší

Radní chtěli, aby cena nebyla příliš vysoká. 980 korun přibližně odráží náklady, které město zasíťování pozemků stojí. Za kolik je nový majitelé koupí, bude záležet jen na jejich nabídkách.

"Očekávám, že konečná prodejní cena dosáhne až dvou tisíc korun. A právě to se mi zdá nerozumné, aby jeden pozemek majitele přišel na dva tisíce a sousední třeba na tisíc korun," lobboval za vyšší minimální ceny Kopecký.

Zahájení prodeje zhruba sedmi desítek parcel je plánováno na září. Postupně se do nabídky dostanou parcely pro rodinné domy, řadovky a terasové domy. Součástí smluv budou i požadavky na rychlost výstavby.