Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Hasiči varují před neznámými jedy. Jen preventivně, vysvětlují zpětně

  • 0
Profesionální hasiči do jisté míry vyděsili obyvatele Velkého Meziříčí. Nabádají k opatrnosti v případě nálezu neznámých chemikálií. I když ohrožení jedem nepamatují, chtěli občanům jen pro jistotu poradit.

V okolí Velkého Meziříčí řádí travič, který po trávnících pohazuje jedovaté tablety, rozesílá dopisy s jedem v obálkách, lije do kanalizace jedovaté roztoky. Alespoň to by se mohlo zdát podle zprávy, kterou na webových stránkách města zveřejnil velitel tamních hasičů Jiří Doležal.

Ve sdělení apeluje na lidi, aby byli opatrní, a pokud najdou chemikálii, jejíž původ neznají, nemají na ni sahat a rovnou nechť volají hasiče. Výzva působí poměrně ostře. Jak ovšem Doležal vysvětluje, nic až tak nekalého se ve městě neděje. Chce hlavně, aby se informace o trochu opomíjené součásti bezpečnosti dostala mezi lidi.

"Jde mi hlavně o prevenci. Výzvu jsem napsal v reakci na věci, které se tu staly v průběhu posledních let a tak nějak se to nastřádalo. Zjistil jsem, že lidé pořádně nevědí, jak se v takových případech zachovat. Že s nalezenými chemikáliemi neodborně manipulují. Neškodí opět laikům vysvětlit, aby nebyli lhostejní a neopatrní a sami se nepokoušeli takové věci likvidovat," upozornil Doležal.

Naposledy profesionální hasiči ve Velkém Meziříčí zajišťovali neznámou chemikálii na konci dubna. Dostali hlášení, že na zahradě mateřské školky v ulici Nad Plovárnou leží neznámé tablety. Ty putovaly do laboratoře.

"Místo hasiči zajistili a tablety dále odvezli na rozbor do chemické laboratoře v Tišnově. Až analýza ukázala, že nejsou zdraví škodlivé a běžně se používají k hubení mechu v trávě," doplnila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Vysmáli by se, proč je volám

Volat, či nevolat hasiče k nálezu každé podezřelé věci? Důchodkyně Marie Procházková žije ve vesnici u Moravských Budějovic. Přiznává, že ona by je k nálezu neznámých chemikálií nevolala, připadá jí to jako zbytečný rozruch.

"Vysmáli by se mi, proč je otravuju, a výjezd bych určitě musela platit. Drobný nález bych neřešila a hodila to do popelnice," říká.

Její rodina vlastní včelín u lesa. "Nedaleko jsem předloni objevila staré umělohmotné lahve. Byly plné, ale nápis už po letech zmizel, takže netuším, co bylo uvnitř. Sáhla jsem na ně, to přiznávám. Trochu jsem je zaházela hlínou a větvemi, aby na ně nepražilo slunko. Nejspíš to nebylo správné, na druhou stranu mi přece ke každé podezřelé flašce u lesa nepojedou hasiči ve speciálním obleku," kroutí hlavou důchodkyně.

Podle mluvčí hasičů Petry Musilové by lidé v žádném případě neměli zůstat při nálezu neznámé látky lhostejní. Může být neškodná, ale stejně tak vysoce nebezpečná, to sami nerozpoznají.

Výjezd k neznámé látce je bezplatný, tvrdí hasiči

"Ráda bych zdůraznila, že výjezd k takovému typu události je bezplatný. Na Vysočině jich každoročně máme do desítky," zmínila Musilová.

Když lidé narazí na neznámou látku, mají hned volat linku 112 nebo 150. Co vlastně hasiči udělají? "Zásah je prováděn ve speciálních oblecích, následně jsou odebírány vzorky, které okamžitě putují na rozbor do laboratoře. Na základě rozborů se dále rozhoduje o dalším průběhu zásahu," vysvětluje profesionální hasič Jiří Doležal.

A jak je to s bílým práškem v obálkách, o kterém se taky Doležal zmiňuje v apelu na webových stránkách Meziříčí? "To je stará věc. Pokaždé, když se něco takového stane v zahraničí, tedy že někdo rozešle jed v obálkách, najde se spousta vtipálků i v České republice," naznačil časovou souvislost.

Mluvčí hasičů Musilová dodává, že za posledních osm let nepamatuje, že by někdo záměrně opravdovým jedem ohrožoval lidi na Vysočině.