Happening proti stavbě mostu přes Sasovské údolí v Jihlavě

Happening proti stavbě mostu přes Sasovské údolí v Jihlavě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé protestovali proti přemostění údolí v Jihlavě. Město je vyslyšelo

  • 4
Odpůrci zvažovaného přemostění Sasovského údolí na jižním okraji Jihlavy se v neděli sešli v této přírodní lokalitě. Symbolicky zde zakopali válečnou sekyru. Jihlavští zastupitelé se totiž před necelými dvěma týdny dohodli, že záměr přemostit vzácné údolí odloží na neurčito.

Podle ochránců přírody i celé řady dalších lidí je Sasovské údolí jedním z nejcennějších koutů Jihlavy. „Mít ve městě takové údolí, kde jsou suché stráně, skalky se skalními výchozy a chráněné druhy živočichů i rostlin, je něco výjimečného,“ tvrdí například jihlavský zoolog Aleš Toman.

Podle rok starého záměru města by se však přímo přes střed té nejcennější lokality měl klenout silniční most. Vést by po něm měla poslední etapa takzvaného vnitřního okruhu města, která by pro vnitroměstskou dopravu spojila Brtnickou a Znojemskou ulici.

Happening svolalo sdružení Zachraňte Sasovské údolí. To proti záměru od jara vystupuje. Sepsalo mimo jiné i petici, kterou podepsalo do dnešního dne 1783 lidí.„Chtěli jsme nově zvoleným zastupitelům ukázat, jaká je tady krásná příroda a proč to tu nechceme přemostit,“ vysvětlovala pořadatelka Marie Nováková. Zastupitelé nakonec podle ní do údolí dorazili jen dva.

Setkání se ale nakonec odehrávalo v přátelském duchu. Před necelými dvěma týdny totiž jihlavský magistrát oznámil, že záměr přemostění údolí odkládá. „Zastupitelé se dohodli, že poslední etapa vnitřního okruhu přes Sasovské údolí bude přeřazena z návrhu do rezervy. To znamená, že s její realizací se v dohledné době nepočítá,“ potvrdil primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Aktivisté převlečení za indiány tak hned na začátku happeningu symbolicky zakopali válečnou sekyru. „Ale ne moc hluboko,“ podotkla Nováková. Odložení záměru přemostění Sasovského údolí totiž ještě nebylo oficiálně schváleno. K tomu by mohlo dojít během dvou až tří měsíců.

„Dokud takové usnesení nebude na papíře a nebude schválené na veřejném zasedání zastupitelstva, pořád budeme se zastupiteli i veřejností pracovat. Když už tomu od března dáváme takové úsilí, nechceme, aby nám to náhodou uteklo pod rukama,“ prozradila Marie Nováková.

Na setkání do údolí říčky Jihlávky se přes všudypřítomné bahno doklouzala asi stovka lidí. Ti si vyslechli přednášku Aleše Tomana o vydrách a ptactvu, které v Sasovském údolí žijí. Ekolog Milan Macháček pak poreferoval o krajinářském významu lokality.

Údolí by zničila těžká technika, smog a sůl

„Údolí má obrovský biologický potenciál. Chráněných druhů jsme tady zjistili asi stovku. A to mluvím jen o těch, které tady skutečně žijí a ne jen přeletí,“ prohlásil Toman.

Pokud by se opravdu začal most nad údolím někdy stavět, nesmírně by tím rostlinstvo i živočišstvo utrpělo. „Nejvíce při samotné výstavbě. Údolí není přístupné, musela by se vytvořit příjezdová cesta pro těžkou techniku. Lesík se skalkami by se musel odtěžit,“ uvedl Toman. Na dno údolí by pak dopadal spad z výfukových zplodin a sůl ze zimní údržby.

Všichni odpůrci věří, že taková situace nenastane a zastupitelé při veřejném projednání skutečně schválí usnesení, ve kterém ze svých záměrů Sasovské údolí vynechají. Jak všichni jeho zástupci ujišťovali, činnost sdružení tím ovšem neskončí.

„Vytvořila se tu parta lidí, která chce pokračovat v ochraně tohoto cenného prostředí. Určitě budeme udržovat stráň, plánujeme pravidelné kosení a prořezání keřů. Naplavují se tam živiny z polí a vegetace se mění. Chceme tam zpět dostat původní, na kterou jsou navázány bezobratlí živočichové. Zkusíme také odstranit skládky, které tady vznikly,“ přiblížil plány Aleš Toman.