Geotermální elektrárny jsou populární třeba na Islandu

Geotermální elektrárny jsou populární třeba na Islandu | foto: MF DNES

Lidé odmítli projekt geotermální elektrárny u Moravských Budějovic

  • 5
Netradiční projekt geotermální elektrárny se v Lažínkách u Moravských Budějovic neuskuteční. Budějovičtí zastupitelé ho kvůli nesouhlasu obyvatel zamítli. S projektem přišli podnikatelé Dalibor Kopp a Zdeněk Stojánek, kteří jsou podle místních nedůvěryhodní.

Myšlenka vybudovat ve vsi kilometr od Moravských Budějovic hlubinný zdroj elektrické a tepelné energie narazila na pochybnosti tamních lidí.

Budějovičtí zastupitelé k těmto hlasům na pondělní schůzi přihlédli a zamítli změnu územního plánu, který by stavbu v prvním kroku umožňoval. Lažínky jsou integrovanou obcí Moravských Budějovic.

"Pánové Stojánek i Kopp byli u nás ve vsi, snažili se nám sdělit, co zamýšlejí, ale nepřesvědčili nás, že mají záměr propracovaný. Na otázky - kdo konkrétně vlastně bude investorem stavby, či na to, jaká rizika může blízkému okolí přinést vrtání do hloubky pěti kilometrů - nám neodpověděli, vždy v diskuzi uhnuli jinam," konstatovala předsedkyně osadního výboru Lažínek Jiřina Veselá.

Podle ní je kilometr od pozemku, kde by měla elektrárna vzniknout, v zemi vedení plynu, blízko je benzinka, obchvat a zastavěná zóna jak Lažínek, tak Budějovic.

Starosta navrhoval první krok povolit a pak jednat dál

Moravskobudějovický starosta Vlastimil Bařinka se snažil vysvětlit, že v prvním kroku schvalování změny územního plánu by šlo pouze o změnu regulativu, který dosud nepřipouští výrobu elektrické energie v místě, které je vedené jako průmyslová zóna.

Zatím by to prý neznamenalo, že tam geotermální elektrárna nutně vyroste. Investory by totiž čekal zdlouhavý proces vyjednávání s báňským úřadem a ministerstvy. Do jednání by navíc i nadále mohly mluvit jak Lažínky, tak Budějovice.

"Nechci dopředu zatesnout něčí nápad. Pokud změnu regulativu zamítneme, v budoucnu tam nebude moci nikdo postavit ani dieselagregát," řekl starosta.

Na to Veselá zareagovala: "Pokud jim teď dáte zelenou a v dalším kroku schvalování jim to zamítnete, nebude to nefér? Vždyť investor do toho dá nějaké peníze a ty pak přijdou vniveč."

Zastupitelé ovšem vesměs neskrývali rozpaky nad nápadem jako takovým. Je to podle nich příliš drahé získávání energie, u nás dosud taková elektrárna není v provozu.

"Proč bychom si měli zadělávat na problémy?"

Dalibor Kopp a Zdeněk Stojánek před časem Moravským Budějovicím nabídli, že by odpadní teplo mohlo vytápět jejich sídliště. Byla by tak prý dlouhodobě garantována nízká cena tepla.

K tomu zastupitel František Dostál řekl: "Takových podnikatelských subjektů, co nabízely levné centrální vytápění, už v republice bylo mraky. Nakonec lidi přišli na to, že lokální decentralizované zdroje vytápění jsou lacinější. Proč bychom si měli zadělávat na problémy?"

Zastupitelé se dotkli i sporného jména Dalibor Kopp, podle nich je obtížné mít důvěru k člověku, který v minulosti nezákonně obchodoval se zbraněmi, byl v liberijském vězení, dopadl ho Interpol a v Česku za své aktivity odešel od Vrchního soudu Olomouc s podmínkou.

Předsedkyně osadního výboru Veselá připomněla ještě jednu věc: "Pokud má podle Koppa a Stojánka investor tak obrovské peníze na projekt geotermální elektrárny za víc jak miliardu korun, proč tedy nevyčlenil prostředky na to, aby nás vzal na exkurzi někam, kde je taková elektrárna v provozu, aby nám dal pořádné informace? Funguje prý v Německu. Na tuto výtku podnikatelé nereagovali, když jsme ji nadnesli."

Zastupitele taky překvapil fakt, že Dalibor Kopp a Zdeněk Stojánek nepřišli svůj záměr na pondělní schůzi obhájit. Vyjádření podnikatelů k zamítavému stanovisku zastupitelů Moravských Budějovic se zatím nepodařilo získat.