Pracovníci geodetické společnosti vzali přístroje do jihlavských katakomb a

Pracovníci geodetické společnosti vzali přístroje do jihlavských katakomb a zkusili přesně zaměřit část chodeb pod centrem města. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Geodeti mapují jihlavské podzemí, pomocí laseru vytvoří jeho 3D model

  • 0
Jihlavské podzemí, s pětadvaceti kilometry chodeb druhé nejrozsáhlejší v Česku, se dočká historicky prvního kompletního zmapování. Studenti geodézie z pražské ČVÚT se vydali v pondělí do katakomb vybaveni nejmodernějšími přístroji. Časem vznikne i trojrozměrný model labyrintu.

"Ukázalo se, že zaměření podzemí není kompletní a je pouze z doby sanace. která se tu dělala někdy v 70. letech minulého století. Mnohá data se nedochovala a nejsou přesná," vysvětluje důvod školního výletu do podzemí pod Jihlavou vedoucí výzkumu a profesor geodézie na pražské ČVÚT Tomáš Jiřikovský.

Ten podotkl, že výzkum bude přínosem i pro jeho studenty.

"Naučí se tady zásadám podzemního měření a výsledkem budou moderní mapové podklady celého podzemí a také trojrozměrné modely, které se dají použít pro propagaci podzemí," řekl geodet.

Nově vytvořené podklady budou podle Jiřikovského ale hlavně sloužit jako dokumentace pro nejrůznější povolení, potřebná například pro plánované rozšíření podzemního prohlídkového okruhu pro veřejnost, což by chtělo město. Nynější prohlídka trvá jen asi půl až tři čtvrtě hodiny, návštěvníci projdou několik stovek metrů chodeb.

Mapování jihlavského podzemí bude časově náročné a v několika fázích potrvá několik let. V první fázi dlouhé kolem dvou měsíců se zaměří geodeti právě na ty části podzemí, které by se měly v budoucnu zpřístupnit veřejnosti. V další fázi budou pak geodeti mapovat ostatní části podzemního komplexu, u nějž dokumentace chybí.

Odborníci k výzkumu používají nejmodernější dostupné přístroje. "Detailní zmapování podzemních chodeb se bude provádět od příštího týdne laserovým scanováním. Jedná se o metodu, která sbírá miliony bodů v prostoru kolem sebe a na základě nich pak vytvoří detailní a přesný model. Pomocí něj pak může vzniknout také 3D model celého podzemí, který lze pak vytisknout na 3D tiskárně," dodal Jiřikovský.