Hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek.

Hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Proti ČSSD jde i nestraník Běhounek, dál bude hejtmanem i poslancem

  • 141
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek si ponechá obě své funkce - zůstane hejtmanem i poslancem za ČSSD. Postavil se tak proti doporučení strany, za niž jako nestraník kandidoval. Zdůvodnil, že Vysočinu nepovažuje za tak silný kraj, aby nezvládl jeho řízení spolu s prací ve Sněmovně.

Jiří Běhounek se ke kumulaci svých funkcí vyjádřil v krátké tiskové zprávě. Znovu deklaroval svůj zájem na tom, aby co nejvíce prospěl Kraji Vysočina.

"Při rozboru všech dalších okolností s rezignací spojených sděluji, že si mandát poslance Poslanecké sněmovny ponechám, neboť jsem vždy připouštěl všechna možná řešení," píše v prohlášení Běhounek.

"Jsem si vědom měnící se situace. A vím, že práce a nasazení se snahou přinést něco kraji a jeho obyvatelům nepatří mezi medializované a oceňované aktivity. Přesto prohlašuji, že nadále chci v jeho prospěch pracovat," dodal.

Zároveň slíbil, že peníze, které za výkon poslaneckého mandátu dostává, věnuje na dobročinné účely.

"Protože není možné zříci se odměny za vykonávaný poslanecký mandát přímo ve Sněmovně, převádím tyto finance na dokladovatelné podpory potřebným," ujistil Běhounek.

Za poslancování hejtmana může kontroverzní exministr Zgarba

Doporučení výkonného výboru ČSSD - nekumulovat funkce po loňském zvolení do Sněmovny - se týkalo pěti sociálně demokratických hejtmanů.

Stejně jako Běhounek se ve čtvrtek rozhodl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (více o jeho přístupu k věci čtěte zde).

Hejtmani Michal Hašek a Jiří Zimola opustili Poslaneckou sněmovnu, ministr vnitra a poslanec Milan Chovanec se naopak vzdal funkce plzeňského hejtmana.

Vadí vám, že si Jiří Běhounek ponechal post hejtmana i poslance?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 2. května 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3779
Ano
Ano 1523

Běhounkovo rozhodnutí musí překousnout předseda ČSSD na Vysočině a krajský radní Petr Krčál. "Nejsem z toho šťastný. Něco jsme voličům slíbili a pak se zachovali jinak," pokrčil rameny.

Současný postoj Jiřího Běhounka bere zčásti i jako svou chybu. Podle něj se totiž hejtman odmítl vzdát poslaneckého mandátu hlavně kvůli Petru Zgarbovi. Bývalý ministr byl už poněkolikáté ze předního místa kandidátky voliči vykroužkován a nyní měl být za Běhounka náhradníkem ve Sněmovně. To hejtman odmítl dopustit. (více čtěte zde).

"Jiří Běhounek toto viděl jako zásadní. Bohužel, nepovedlo se nám to vyřešit, nepomohlo k tomu ani jednání s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Pan Běhounek se mandátu poslance nevzdá, dokud se tato situace nevyřeší," dodal Krčál.

S postojem Běhounka jednoznačně souhlasí i první náměstek Kraje Vysočina Libor Joukl (ČSSD). "Jsem rád, že se tak pan hejtman rozhodl," nechal se slyšet.

Jak zdůraznil, sociální demokracie na Vysočině nemá žádného zástupce na pozici ministra nebo jeho náměstka. A proto je pro ni mnohem těžší s vládními představiteli něco dohodnout než pro zástupce jiných krajů.

"Náš hejtman dokáže spoustu věcí vyřešit s ministry na půdě Sněmovny, nebo si s nimi alespoň snáze domluvit schůzku," vysvětluje Joukl.

Otázka peněz a druhého příjmu pro Běhounka podle Joukla vůbec nehraje roli. Ví, že peníze z poslaneckého platu posílá krajským sociálním zařízením. "Každý měsíc v radě kraje schvalujeme dary nemocnicím, dětským domovům a sociálním ústavům od pana Běhounka," potvrdil.

Opozici vadí i způsob Běhounkova rozhodnutí. Byl poslední

Lídr opoziční ODS na Vysočině Ota Benc má však názor zcela odlišný. Nepřekvapilo ho ani tak samotné rozhodnutí Jiřího Běhounka jako spíš jeho forma. Vadí mu, že svůj postoj oznámil až jako poslední z pětice hejtmanů-poslanců.

"Ten člověk naprosto ztratil soudnost. Nemůže dál vést Kraj Vysočina," tvrdí Benc. Je tak možné, že opozice v nejbližší době navrhne v krajském zastupitelstvu hlasovat o odvolání hejtmana.

"Pan Běhounek čekal s rozhodnutím do poslední chvíle. Čekal na to, jak se vyjádří jeho kolegové, aby náhodou nezůstal se svým postojem sám," domnívá se Benc.

Vadí mu i to, že u Běhounka nejde jen o skloubení dvou funkcí, ale má jich mnohem víc. Kromě hejtmana a poslance je třeba i předsedou Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo místopředsedou Asociace krajů ČR. Navíc stále pár hodin týdně pracuje jako ortoped v pelhřimovské nemocnici. Je i zastupitelem v Pelhřimově.

"Není možné, aby někdo dokázal tolik funkcí skloubit dohromady tak, aby každou z nich vykonával na sto procent," poznamenal Ota Benc.

Že to občas skloubit prostě nejde, se už párkrát přesvědčil i sám Běhounek. Naposledy třeba při návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky na Vysočině na konci března. Nemohl s ním absolvovat dopolední program v uranových dolech v Dolní Rožínce ani exkurzi v novoměstské Vysočina Areně, protože v tu dobu zasedala Správní rada VZP, kterou Běhounek musel vést. K Sobotkovi se připojil až odpoledne.

Podle Petra Krčála však k odvolání Jiřího Běhounka z pozice hejtmana Kraje Vysočina nedojde. "O situaci ve stranických orgánech ještě budeme jednat. Ale k odvolání hejtmana to nespěje, pro kraj dělá svou práci dobře a svědomitě," prohlásil krajský šéf ČSSD na Vysočině.