Až po zvolení Jany Fischerové do vedení kraje se její noví kolegové v koalici dozvídají, že byla v KSČ.

Až po zvolení Jany Fischerové do vedení kraje se její noví kolegové v koalici dozvídají, že byla v KSČ. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V KSČ byla i náměstkyně z ODS. Její koaliční kolegové to nevědí

  • 24
Politická situace na Vysočině se stále víc komplikuje. Po novém náměstkovi hejtmana Josefu Pavlíkovi z hnutí ANO, který tajil své členství v předlistopadové komunistické straně, se ukázalo, že v KSČ byla i nová náměstkyně hejtmana, poslankyně Jana Fischerová z ODS. V životopise se o tom nezmiňuje.

ODS přitom dala ultimátum svému koaličnímu partnerovi hnutí ANO, že má náměstek Pavlík do 22. listopadu vyvrátit pravdivost dokumentů, které poukazují na jeho členství v lidových milicích. Pavlík už před volbami lhal o svém členství v KSČ (psali jsme zde).

„Mlčení hnutí ANO a náměstka Josefa Pavlíka k dalším zveřejněným podkladům dokazujícím členství Josefa Pavlíka v lidových milicích je pro nás nepřijatelné,“ uvedl krajský šéf ODS Miloš Vystrčil.

Do této situace se vložili komunisté, kteří se po osmi letech dostali do opozice. Upozornili, že členkou jejich strany byla před rokem 1989 i náměstkyně Fischerová z ODS, což však neuvádí ve svém oficiálním životopise a mnoho lidí to o ní dosud nevědělo.

Fischerová uvedla, že v KSČ byla rok a půl před listopadem 1989. Díky tomu se mohla stát kandidátkou věd.

„Bylo to v době, kdy jsem tvořila svoji kandidátskou práci. Podlehla jsem, abych ji mohla dokončit. Věděla jsem, jaké jsou přísné podmínky a že by pak moje práce mohla někomu jen tak ležet v šuplíku,“ uvedla Fischerová.

Je to smutná historie, říká Fischerová

Informaci o svém členství prý uvedla při vstupu do ODS v roce 2003. Tvrdí, že v KSČ chodila jen na školení.

„Já se tím nikde nechlubím. Všichni to o mně vědí. Je to smutná historie,“ zdůvodnila, proč si členství v KSČ nenapsala do životopisu.

O jejím členství v KSČ tak do úterka netušil například její kolega náměstek hejtmana Pavel Pacal, který byl před lety s ­Fischerovou v ODS. Dnes je na kraji za uskupení Starostové pro Vysočinu.

„To je věc každého člověka, který působí v politice, jak přistoupí ke své minulosti,“ uvedl Pacal.

Nevěděl to ani kritizovaný náměstek hejtmana Josef Pavlík z ANO, přestože žije v Havlíčkově Brodě stejně jako jeho kolegyně z ODS.

„O­ to já se vůbec nezajímám, je mi to v podstatě jedno. Mám teď dost starostí sám se sebou. Musím si vyřešit svoje záležitosti,“ odpověděl.

V životopise to měla mít, připustil krajský šéf ODS

Podle krajského šéfa ODS Vystrčila je to záležitost Jany Fischerové, jestli v životopisech uvádí své členství v KSČ. „Pokud jsou to životopisy, kde to má svůj význam, tak by to tam asi být mělo,“ připustil. A myslí si, že tento fakt je o Fischerové všeobecně známý.

Vystrčil v té souvislosti znovu upozornil, že ODS nemá problém s ­Pavlíkovým členstvím v KSČ, ale s ­tím, že o něm nemluvil pravdu. Minulost Fischerové podle něj s tlakem ODS na Pavlíka nesouvisí.

Občanští demokraté očekávají, že se razantně a hlavně věrohodně distancuje od zveřejněných materiálů, které ho spojují s lidovými milicemi. Pavlík opakovaně popřel, že byl jejich členem.

Pokud se razantně distancuje, měl by se podle Vystrčila stejně vehementně domáhat očištění své pověsti.

„Pokud se té rehabilitace nedomáhá, tak je to zvláštní,“ dodal Vystrčil.

Podle dalšího postupu Pavlíka a hnutí ANO se ODS rozhodne, jak naloží se svou účastí v koalici. Vystrčil už dříve uvedl, že ODS šla do koalice, aby zabránila komunistům v pokračování jejich spoluvlády na Vysočině s ČSSD.

Zdeněk Dobrý z KSČM tuší, proč se Fischerová či Pavlík nechlubí tím, že byli u komunistů. „Oni vědí, proč to dělají. Dnes už jsou v úplně jiných stranách,“ řekl.