Lyže z novoměstského Sportenu.

Lyže z novoměstského Sportenu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Změny ve Sportenu odstartuje nový šéf. Dosud se věnoval pneumatikám

  • 2
Management největšího českého výrobce lyží a snowboardů, novoměstské firmy Sporten, prošel půl roku po změně vlastníka zásadní proměnou. Po odchodu dlouholetého ředitele firmy Jána Hudáka si její nový majitel Tomáš Němec přivedl do managementu Vladimíra Dušánka, jež šéfoval závodu Mitas v Iowě.

Čtyřiapadesátiletý Dušánek se stal minulý měsíc statutárním ředitelem. Změny ve firmě, která zaměstnává zhruba 160 lidí a navazuje na 120 let trvající tradici výroby lyží na Novoměstsku, však zatím komentovat nechce. Vedení společnosti připravuje oficiální představení novinek a dalších plánů až na září.

Sedmašedesátiletý Ján Hudák skončil ve Sportenu po 46 letech. Rodák z východního Slovenska ve Sportenu začínal po vojně od dělnických profesí a nakonec se propracoval až do čela firmy, která v nejlepších letech vyráběla přes 300 tisíc párů lyží. Byl také menšinovým akcionářem.

Desátý nejbohatší Čech, bývalý vrcholový sjezdař

Ani on však nebyl po svém dubnovém odchodu příliš sdílný. „Nechci Sportenu škodit, přeji si, aby si to sedlo,“ řekl MF DNES Ján Hudák. Už dříve mluvil o Sportenu jako o svém dítěti. „Odešel jsem sám. Po tolika letech mám zájem, aby to šlapalo i dál,“ dodal pouze.

Jeho syn Ivan, který ve Sportenu vedl obchodní oddělení, ve firmě také skončil.

Jediným vlastníkem je nyní akciová společnost ConsilTech, kterou ovládá Tomáš Němec, podle žebříčku magazínu Forbes desátý nejbohatší Čech.

Historie Sportenu

  • První lyži na Novoměstsku vyrobil Adolf Slonek v Rokytně roku 1896.
  • V roce 1950 byl záložen národní podnik Sport, který pohltil malé výrobce lyží z okolí Nového Města.
  • V roce 1962 vyrobila firma první laminátové běžky na světě.
  • V roce 1971 začal podnik vyrábět v nové fabrice u Pohledce.
  • Po revoluci v roce 1989 se firma vyčlenila z národního podniku Artis a prošla privatizací. Sporten vyráběl či stále vyrábí pro velké množství celosvětově známých značek. Portfoliem prošly například firmy Elan, Kneissl, Salomon, Head, Madshus, Rossignol, Alpina a další.
  • Sporten produkuje nejen běžecké a sjezdové lyže a snowboardy, ale také nejrůznější speciály. V posledních letech se zaměřil na dražší a kvalitnější lyže.

„Sporten má potenciál, myslím si, že to může fungovat lépe. Bude s tím spojená spousta práce. Nešel jsem do toho jenom proto, že mám k lyžím blízko,“ řekl MF DNES v únoru Tomáš Němec, bývalý vrcholový sjezdař. Jeho aktuální vyjádření ke změnám a dalším plánům se redakci nepodařilo získat, telefon nezvedá, s médii komunikuje jen sporadicky.

Slabá značka

Další směřování Sportenu se dá vzhledem k mlčení vlastníka i managementu odvodit jenom z náznaků. Poslední majitel Sportenu, investiční dravec Grzegorz Hóta, kterému nevyšel nákup slovinského Elanu, se o novoměstské firmě rozpovídal pro magazín Reportér.

„Sporten je extrémně efektivní výrobní fabrika na lyže, skvělá i na menší série. Má ale slabou značku. Proto jsme chtěli koupit ještě nějakou silnější a využít synergický efekt světové značky v kombinaci s efektivitou Sportenu. Bohužel prodej Elanu nebyl standardní privatizací, ale spíše politickým tématem,“ řekl Hóta v rozhovoru.

Jelikož prý měl kapitálově silnější Němec podobné plány jako Hóta, tedy spojit několik silných značek do jedné skupiny, nabídl mu loni Sporten k prodeji.

Investice do sportovního zboží i laboratorní techniky

Tomáš Němec už během ledna dosadil do představenstva Sportenu svoje lidi – Tomáše Klápštěho a Ondřeje Paláta.

Sporten však není první Němcovou akvizicí v oblasti sportovního zboží. Podíl má ve skupině Levelsportkoncept, která v Česku zastupuje značky Leki, Kästle, Kjus či Mizuno.

Letos v květnu Němcův nový rodinný investiční fond Consillium koupil většinový podíl v brněnském výrobci a prodejci laboratorní techniky BioVendor Group.

Miliardy vydělal Tomáš Němec hlavně na prodeji gumárenského holdingu ČGS, který zahrnuje i značky Mitas či Rubena, velké švédské skupině Trelleborg. Němec vlastnil ČGS napůl s Oldřichem Šlemrem, holding prodali předloni v listopadu za 31 miliard korun.

Nový ředitel Vladimír Dušánek přichází do novoměstské firmy právě z gumáren. S Němcem spolupracuje už zhruba čtrnáct let, od loňského listopadu byl generálním ředitelem závodu Mitas v americkém státě Iowa, u rozjezdu nového závodu v Charles City, který vyrábí zemědělské pneumatiky, byl od roku 2010.