Z mláďat fenků mají v jihlavské zoo velkou radost.

Z mláďat fenků mají v jihlavské zoo velkou radost. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ušatým pouštním liškám se v Jihlavě daří. Ve výběhu řádí další mláďata

  • 0
Jak umí zlobit mláďata fenka, se mohou nyní přesvědčit návštěvníci jihlavské zoologické zahrady. Do afrického pavilonu přibyla čtyři nedávno narozená štěňata této pouštní lišky. „Jsou to tři holky a jeden kluk,“ radují se z nových přírůstků pracovníci zoo.

Jihlavští chovatelé tak slaví další úspěch. Chov nejmenšího druhu lišek na světě je totiž podle mluvčího zahrady Martina Maláče poměrně náročný. „Vyžadují až extrémní sucho a stabilní teploty, které nekolísají. Ve vlhkém prostředí jsou totiž náchylní na různá onemocnění,“ vysvětluje nástrahy.

To, že se podařil již druhý odchov u tohoto páru, je podle Maláče důkazem toho, že se fenkům v Jihlavě daří. V místní zoologické zahradě jsou chováni od roku 2013. Samec pochází z Olomouce, samici Danisi přivezli z Polska.

První tři mláďata přivedl chovný pár na svět už v roce 2014. Vloni si dal pauzu a letos chovatele překvapil koncem května. Čtyři sourozenci se narodili 29. května, ale teprve před čtrnácti dny začali vycházet z úkrytu boudičky, kde je jejich matka porodila.

„První krůčky byly poměrně nesmělé, navíc matka měla stále tendenci odnášet je zpět do porodní boudy. Nyní ve výběhu všichni čtyři už řádně zlobí,“ popsal Maláč první dny zvířat ve venkovním prostoru.

Nejcharakterističtějším znakem fenka jsou veliké uši. I díky nim může přežít na žhavé saharské poušti, protože mu pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Fenek berberský váží 1 až 1,5 kilogramu a měří pouhých 50 až 65 centimetrů. Živí se drobnými obratlovci, hmyzem a pochutná si i na plodech rostlin.