Po Plzni se zařadí na seznam tuzemských fotbalových akademií i Jihlava.

Po Plzni se zařadí na seznam tuzemských fotbalových akademií i Jihlava. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Fotbalová výchova na Vysočině? Už brzy bude stejná jako v cizině

  • 0
Stejně jako například slavná Barcelona nebo amsterodamský Ajax bude mít také jihlavský FC Vysočina svou fotbalovou akademii. Kraj Vysočina i město Jihlava už daly tomuto projektu zelenou.

Po Plzni se tak zařadí na seznam tuzemských akademií i Jihlava, jako první klub na Moravě. Zatím jde o projekt na roky 2015 až 2020, který se týká žáků věkově odpovídajících osmé a deváté třídě základní školy.

„V akademii bude prvním rokem 25 hráčů, kteří budou mít uzpůsobený vzdělávací, stravovací, tréninkový i rehabilitační režim a další věci, které souvisí s tím, aby se dostali na co nejlepší sportovní úroveň,“ popisuje ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) předpokládá, že bude ve skupině fotbalistů až dvacet mimojihlavských.

Program akademie bude podle šéfa FC Vysočina Tulise zejména následující: „Hráči začnou v pondělí ráno, budou mít pětkrát denně stravu, osmkrát týdně tréninky v rámci školní výuky plus třikrát týdně ještě další po obědě.“

„Žáci skončí v Jihlavě v pátek obědem a vrátí se zpátky do svých klubů, za které budou hrát mistrovská utkání,“ doplnil Tulis. Podobný projekt funguje například v Belgii či Rakousku.

Kde například fotbalové akademie fungují

Rakousko: Štýrský Hradec, Vídeň, Mattersburg, Sankt Pölten, Linec

Německo: Berlín, Grefrath (ve Frankfurtu se bude velký areál akademie stavět)

Nizozemí: Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Zaandam, Purmerend

Španělsko: Barcelona

„A vidíme, že obě země se před nás posunuly nejen v mládežnických kategoriích, ale i v dospělé kopané. My nyní chceme tento trend zachytit, nepropadat se stále níž a níž. A zvyšovat konkurenci kluků mezi sebou,“ říká sportovní manažer mládeže FC Vysočina Josef Morkus.

Ještě výrazněji investují do fotbalové akademie například Němci. Jejich fotbalový svaz chce stavět areál pro výchovu špičkových fotbalistů ve Frankfurtu – za 89 milionů eur.

O náklady vysočinské akademie se má dělit FAČR, Kraj Vysočina a město. V návrhu je, že by kraj kompletně zabezpečil zdravotní péči, ubytování a stravování hochů. Na lékařskou péči má jít z jeho rozpočtu 300 tisíc korun, na ubytování o pět set tisíc více a půl milionu dá úřad ročně na stravování.

Do podpory akademie se zapojí i město. Jeho náklady se odhadují zhruba na dva miliony ročně. Projekt by měl být spuštěn už za dva měsíce. „Chtěli bychom s akademií začít od září. Jsme domluveni se ZŠ Rošického a SŠ obchodu a služeb i s městem a krajem,“ informoval Tulis.

,