Oprava chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné se po více než deseti letech blíží ke konci. Restaurátoři opravili i štukovou výzdobu. | foto: Město Polná

Fasáda chrámu v Polné dostane původní barvu z roku 1700

  • 1
Smetanovočervená fasáda se po dvou stoletích vrací na fasádu chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Opravy kostela se po více než deseti letech chýlí ke konci. Uvnitř chrámu už jsou z devíti oltářů zrestaurovány čtyři včetně toho hlavního a opravena je i nástěnná malba a štuková výzdoba.

Omítka by měla být hotová do prvních mrazů a během příštího roku se dokončí i poslední úpravy chystané galerie.

Chrám v Polné

Trojlodní barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie vystavěl v letech 1700-1707 italský stavitel Dominik de Angeli, s délkou 63 metrů a šířkou 26 metrů je jednou z nemohutnějších staveb svého druhu v republice.
Od roku 2008 je národní kulturní památkou. Část úprav platí ministerstvo kultury, zbytek farníci, Kraj Vysočina a město Polná.
Chrám bude slavnostně otevřen 25. srpna 2012 u příležitosti výročí 770 let po první písemné zmínce o městu Polná.

Kostel se běžnému památkovému ruchu otevře příští rok, kdy by měl být dokončen celý exteriér. "V depozitáři chystáme expozici, kde budou vystaveny obrazy, plastiky, klenotnice i cínové rakve z podzemí," sdělil polenský děkan Zdeněk Krček.

Hotová je už polovina fasády, která je překvapivě smetanovočervená. Polenští byli zvyklí na světlý kostel, okrově červená některým vadí.

Podle Petra Severy z Národního památkového ústavu ovšem kombinace barev odpovídá původnímu plášti kostela z doby jeho vzniku v roce 1700. "Vždy, když se něco mění, tak se objevují protichůdné názory," konstatoval Severa s tím, že je tak alespoň vidět zájem místních o památky.

"Bál jsem se toho, ale nakonec to působí moc příjemně," chválil barvy Krček.

"Podle mě to bude velice pěkné, té světlé je už všude okolo moc," vyjádřil se k nové omítce starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Varhany opraví za devět milionů

Nejobtížnějším úkolem pro restaurátory byla oprava 66 hlavic na vnějším plášti budovy. Práce se proti původnímu odhadu prodražila. I na hlavicích našli památkáři zbytky původního červeného nátěru, který byl při první rekonstrukci kostela přemalován na světlý.

"To nejnáročnější máme už za sebou," míní Severa. Nyní restaurátoři pracují na sochách svatého Petra a Pavla, chystají se na zbytek oltářů a opravovat mají i dřevěné lavice.

Polná opravuje chrám v centru.

Perličkou bude oprava proslulých Sieberových varhan, které jsou jedním z největších zachovaných barokních nástrojů v republice. Jejich oprava vyjde přibližně na devět milionů korun.

Opravy jedné z polenských dominant spolknou dohromady asi 90 milionů korun. "Jedná se o časově i finančně mimořádně rozsáhlou obnovu, na Vysočině se nic tak obrovského momentálně neděje," shrnul několik let trvající rekonstrukci Petr Severa.