Až nyní, po 65 letech, dojde na důstojný pohřeb Josefa Toufara.

Až nyní, po 65 letech, dojde na důstojný pohřeb Josefa Toufara. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Do Číhošti zamíří davy poutníků. Na pohřeb umučeného faráře Toufara

  • 0
Jedna velká historická křivda bude po 65 letech konečně napravena. Komunistickými vyšetřovateli umlácený páter Josef Toufar bude v neděli pohřben ve své milované Číhošti.

V prosinci roku 1949 se při mši celebrované farářem Josefem Toufarem v číhošťském kostelíku za dosud neobjasněných příčin několikrát pohnul půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Tento úkaz později vstoupil do historie jako Číhošťský zázrak.

Výběr z programu

Sobota 11. července
12.00: Eucharistická bohoslužba. Následuje vystavení schrány s ­tělesnými ostatky Josefa Toufara v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Kostel bude otevřený pro poutníky až do půlnoci.
15.30 - 17.30: Divadelně výtvarná dílna pro děti od šesti let.
18.00: Promítání dokumentárních filmů, které byly natočeny o­ Číhošťském zázraku a Toufarovi.

Neděle 12. července
8.00 - 12.00: Vystavení schrány s­ tělesnými ostatky Toufara v kostele.
11.00 - 12.15: Komponovaný pořad sestavený z textů pátera Toufara a ­duchovní hudby.
15.00 - 16.30: Slavnostní nedělní bohoslužba před kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Bohoslužba bude zakončena uložením schrány s tělesnými ostatky Josefa Toufara do místního chrámu.

Podivný jev se stal záminkou pro Státní bezpečnost, aby koncem ledna 1950 duchovního zatkla. Komunistický režim v té době rozjížděl represe proti katolické církvi a pohyb kříže se mu náramně hodil. Chtěl ho zneužít k propagandě.

Toufar byl obviněn, že zázrak zinscenoval a vyšetřovatelé StB ho ve Valdické věznici mučením nutili k ­přiznání s cílem zaplést ho do připravovaného monstrprocesu. Toufar však brutální výslechy nepřežil. Zemřel 25. února 1950. To se komunistickému režimu nehodilo. Potřeboval se těla zbavit.

Proto ho pod falešným jménem „estébáci“ tajně zahrabali do hromadného hrobu u zdi ďáblického hřbitova v Praze. Toufarovi příbuzní se to dozvěděli až čtyři roky na to.

Od té doby začaly důkazy o likvidaci faráře z Vysočiny za záhadných okolností mizet. Koncem šedesátých let například shořela kancelář hřbitova a s ní i kniha, v níž byla uvedena poloha všech hrobů a rakví s mrtvými. Svědci postupně umírali.

Hrob bude v centru kostela

Až před pár lety se rozhlasovému dokumentaristovi Miloši Doležalovi podařilo v archivech nalézt cenné dokumenty a nashromáždit další svědectví. Až pak mohl místo přesně určit. Na podzim loňského roku proto archeologové začali s ­odkrýváním šachty, v níž mělo být Toufarovo tělo uloženo. A objev se zdařil.

Poloha rakve dle různých pramenů souhlasila. Před pár týdny pak Toufarovu totožnost definitivně potvrdila analýza DNA.

Páter Josef Toufar se tak po téměř tři čtvrtě století konečně dočká důstojného pohřbu. Jeho ostatky budou uloženy ve schráně přímo v podlaze kostela. „Bude to malé napravení jedné z tisíců křivd, které napáchali komunisté a­ zároveň nadějeplný vzkaz, že zlo nemá poslední slovo,“ říká Doležal, který na podzim vydá druhý díl Toufarova životopisu nazvaný Krok do tmavé noci.

Zároveň s pohřbem je v chodu proces Toufarova blahořečení. Místo posledního odpočinutí pátera Toufara se bude symbolicky i fakticky spojovat s událostí, která číhošťského duchovního následně stála život. Samotný hrob bude v centru kostela v Číhošti.

„Jednoduchá náhrobní deska snad bude někomu evokovat pokorného, a přitom jasně přítomného kněze. Měl jsem radost, když jedna místní paní, která si Josefa Toufara ještě pamatuje, říkala, že takhle bude páter stále s námi, mezi svými farníky,“ uvedl architekt Norbert Schmidt, autor návrhu hrobu Toufara.