Studenti oboru Elektrické řídicí systémy na třebíčské průmyslovce sledují

Studenti oboru Elektrické řídicí systémy na třebíčské průmyslovce sledují interaktivní výklad k ovládání chytrých domů. | foto: SPŠ Třebíč

Odborníci z Třebíče stvoří a ovládnou chytré domy

  • 1
Třebíčská průmyslovka má nový studijní obor Elektrické řídicí systémy. Ten je naučí dát domům inteligenci. Ovládání garážových vrat, topení, větrání, zalévání zahrady i zabezpečení objektu tak bude v automatickém režimu.

Zhasni! Pusť hudbu! Zalij zahradu! To nejsou pokyny pro některého z členů domácnosti, ale dá se tak poroučet "chytrému" domu pomocí dálkového ovládání, mobilu nebo internetu. Pokud vám to připadá jako nějaký úryvek ze sci-fi povídky, mýlíte se. Takové inteligentní domy existují i u nás a stále jich přibývá.

Inteligenci do domu nebo bytu přináší "domovní automatizace", kombinace elektrotechnických a informačních technologií, pro kterou se používá také anglický výraz Domotic, volně můžeme přeložit jako "domov se zabudovanou technologií".

Systém zvládne topení, pračku i žaluzie

Systém zahrnuje dálkové nebo automatické ovládání světel, žaluzií, teploty vytápění, zabezpečovací a ­protipožární zařízení, různou audiovizuální a komunikační techniku.

"Nemusíte obíhat celý dům při vypínání světel, stahovat zvlášť každou žaluzii, při příjezdu autem se vám otevře brána i­ garážová vrata," přibližuje nový obor, který se vyučuje na Střední průmyslové škole Třebíč zástupkyně ředitele Petra Hrbáčková.

Systém je podle přání a také finančních možností různě složitý. Dokáže ovládat elektrické spotřebiče tak, aby se například pračka nebo další náročné spotřebiče zapínaly v době, kdy je elektřina levnější. Programově se dá řídit i­ teplota, například v­ návaznosti na meteorologickou stanici.

I­ správným provozem topení nebo větrání se dá ušetřit. Další zařízení hlídají a­ monitorují objekt, ať už jde o­ zabezpečení, požární signalizaci, nebo řízení doplnění a­ ohřevu vody v bazénu nebo zalévání zahrady.

Nový studijní obor se jmenuje Elektrické řídicí systémy a studenti se v něm naučí chytré domy projektovat i ovládat.

"První dva ročníky jsou společné, od třetího se žáci mohou rozhodovat mezi zaměřením na automatizační a řídicí techniku (sem spadají i inteligentní domovní instalace – pozn. red.), sdělovací techniku, elektrické pohony a zařízení nebo aplikované informační technologie," představuje Petra Hrbáčková obor, který bude mít v Třebíči novou koncepci. Učebna, ve které si všechno mohou studenti vyzkoušet, jim však slouží už letos.