Hlavní vchod do krajské knihovny podle návrhu z roku 2008. | foto: Archiv, MF DNES

E-knihy tolik místa nepotřebují, váhají strany s krajskou knihovnou

  • 7
Už roky je hotový projekt na nové sídlo krajské knihovny v Havlíčkově Brodě. U ledu asi zůstane i po volbách. Podle jednotlivých stran na to nebudou peníze.

Téma novostavby krajské knihovny je na Vysočině živé už několik let. Knihovna dosud sídlí v budově Staré radnice na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Prostory jsou pro ni neskutečně stísněné, dvě třetiny knižního fondu musí být ve skladech. Město se navíc netají tím, že se Starou radnicí má jiné plány.

Přednost mají nemocnice

Už v roce 2006 byl vybrán návrh novostavby knihovny na okraji areálu nemocnice v Havlíčkově ulici. Dvoupodlažní budova tam měla být zapuštěna do země. Byl vypracován projekt, dokonce bylo vydáno platné stavební povolení.

Jenže s knihovnou se neděje vůbec nic. Náklady, které se odhadují až na 300 milionů korun, jsou na možnosti kraje příliš vysoké. Celý projekt je tak už několik let u ledu. Je ještě životaschopný? Co bude s krajskou knihovnou dál?

"Chtěli jsme získat evropské peníze a to nešlo. Jsme opozicí kritizováni za hospodaření. Dnes musí každý pochopit, že s projektem přijít nemůžeme," říká hejtman a lídr ČSSD Jiří Běhounek. Jako lékař to srovnává s nemocnicemi. Podle něj je důležitější dát peníze na jednotku intenzivní péče v Jihlavě než na knihovnu v Brodě. Argumentuje i tím, že v budoucnu bude více knih elektronických a ty nepotřebují tolik místa.

Faktický spoluvládce na kraji, komunisté, jsou nové budově v Brodě nakloněni víc. "Tento projekt jsme vždy podporovali a podporovat ho budeme. Ale bude záležet i na fondech Evropské unie. Kraj dá tak ohromnou sumu sám těžko dohromady," prohlásil volební lídr strany Jan Slámečka.

Bude těžké Brod uhájit

Překvapivě se shodne s lídrem ODS Otou Bencem. "Chtěli bychom začít stavět. Stavební povolení je platné, už bylo prodlužováno. Nelze to odkládat donekonečna," tvrdí kandidát nejsilnější pravicové strany na hejtmana.

Podle něj by bylo nejlepší projekt přepracovat tak, aby se práce rozdělily do víc let a stejným způsobem se i platily. "Vydat stovky milionů za jeden rok asi možné nebude. Ale cestou etapizace stavby bychom mohli jít," přemýšlí. O jiném městě v souvislosti s knihovnou strana neuvažuje.

"Krajskou knihovnu potřebujeme, přál bych jí Brodu. Ale nedostatek peněz zřejmě nedovolí realizovat původní projekt a při dalších jednáních bude obtížné umístění v Brodě uhájit," předpovídá jednička lidovecké kandidátky Vít Kaňkovský.

Jak dodává, sám by se rozhodl až podle analýzy, která umístění knihovny znovu posoudí.

A ještě dál jde lídr TOP 09 Ladislav Jirků, možná budoucí spojenec ODS. Ten by nejraději přestěhoval knihovnu do Jihlavy a budování jejího sídla spojil s výstavbou vysokoškolské knihovny pro polytechniku. "Mohly by se spojit síly, přidal by se určitě i magistrát, krajská knihovna by se udělala ve větším," domnívá se. Podle něho není krajská knihovna v Havlíčkově Brodě do budoucna reálná.

Koho volit, knihovna neporadí

Jenže tato cesta je nepřijatelná pro samotnou knihovnu. Dávat dohromady akademickou knihovnu vysoké školy a veřejnou knihovnu podle její ředitelky Veroniky Peslerové nelze.

"Každý, kdo se s tím seznámí, uvidí, že stěhování krajské knihovny do Jihlavy není efektivní. Není pro to žádný důvod a nemůže to dobře fungovat," myslí si.

Ředitelka knihovny by si přála, aby se projekt rozjel co nejdřív a aby nová budova v Havlíčkově Brodě co nejrychleji stála. Ale komu kvůli tomu dát ve volbách hlas, to poradit odmítá.

"Před volbami nikomu radit nebudeme. Až teprve po nich budeme zjišťovat situaci a další postup u toho, kdo v nich uspěje," pravila Peslerová.

Pokud by uspělo sdružení Pro Vysočinu, kde hraje prim třebíčský starosta Pavel Heřman, bylo by to  zjišťování na delší dobu.

"O projektu krajské knihovny v Brodě jsem nikdy neslyšel. Ale doba si žádá, aby takové instituce byly zachovány," pravil, netušíc, o čem je řeč, lídr sdružení.