Tisíce a tisíce dýní. Rodinná farma se na měsíc změnila v Dýňový svět

  • 1
Jsou jich tisíce. Většina oranžových, další bílé, zelené i jinak barevné. Jedněch si zákazníci odnášejí plné košíky, mezi jinými pobíhají děti a neskutečně se baví. Fotí se před obří pyramidou i u starého fiátka zasypaného čím jiným než dýněmi. Na Havlíčkobrodsku se opět otevřel unikátní Dýňový svět.

Farma rodiny Pipkovy v Nové Vsi u Leštiny je jedenáct měsíců v roce obyčejnou rodinnou farmou. Pěstují tu plodiny, chovají dobytek, starají se o půdu.

To vše se ale každoročně na přelomu září a října změní. Z farmy se stane Dýňový svět. Na rozlehlé zahradě vyrostou nejroztodivnější dýňové atrakce, pyramidy, bludiště i různá dekorační aranžmá. Stáje a stodoly se změní v obří dýňový trh a dýňové občerstvení, půda pak ve strašidelnou komnatu hrůzy.

To vše pouze na jediný měsíc. Po Dušičkách, či americkém Halloweenu, vše zmizí a farma Pipkových se znovu stane obyčejnou farmou, kterých jsou po republice stovky.

„V roce 2009 jsme začali na zkoušku pěstovat dýně. Vyšlo to. Zprvu jsme je zkusili prodávat, jestli tu o ně vůbec bude zájem. Další rok jsme si říkali, že když už k nám lidé přijdou, mohli by tu příjemně strávit delší čas. A měli by za čím přijít. Tak jsme si vymysleli Dýňový svět,“ vysvětluje spolumajitelka farmy Jaroslava Pipková.

Po mladé tradici mohl být amen. S dýněmi zatočilo letní sucho

Aniž by to tušili, založili Pipkovi tradici, na kterou se už dopředu těší hlavně děti. Na zahradě se dokonale vyřádí. Zvlášť, když majitelé další část zahrady přeměnili v takzvané slámiště, aby zábava nebyla jednotvárná. Kolik dětské radosti způsobí tak zdánlivě banální věc, jako pár balíků slámy, je až neskutečné.

„Za ten měsíc tu máme několik tisíc lidí. Postupem času přijíždějí hlavně rodiny s malými dětmi, takže jsme začali připravovat pro ně i takové to řádění na slámě nebo ukazovat zvířátka,“ popisuje Pipková.

Letos však byli majitelé farmy napnuti téměř do posledních chvil. Nevěděli, zda kvůli letnímu katastrofálnímu suchu budou mít na Dýňový svět dostatečnou úrodu. A to pěstovali dýně a tykve na sedmi hektarech. Mladá tradice ale nakonec neumřela, může dál stárnout.

„Letos jsme vážně přemýšleli, jestli Dýňový svět vůbec udělat. Ale nakonec dýně zabojovaly a něco vyrostlo,“ oddechla si farmářka. „Dýní bylo dost, sesbírali jsme jich několik tun. Ale jsou vlivem sucha mnohem menší, než obvykle. Některé druhy až o 75 procent,“ dodává.

Prodej pouze na farmě. Co zbude, půjde do kompostu a na pole

Pipkovic dýně lidé nakoupí pouze na rodinné farmě v Nové Vsi u Leštiny. Jinde k dostání nejsou. „Nikam je nevozíme, nikde jinde je nenabízíme,“ tvrdí Jaroslava Pipková. I proto během měsíce na farmě vítá tolik hostů.

Zároveň ale není možné, aby se celá úroda během těch čtyř týdnů prodala. Z dalších dýní jsou i dekorace a atrakce a ty musí zůstat na zahradě od prvního do posledního dne Dýňového světa. V listopadu tak metráky dýní poputují do kompostu.

„Ale nám se to tak vyplatí,“ říká farmářka. Kompost dobře poslouží na polích. „A my hlavně chceme, aby lidé, kteří přijdou, měli nabídku. Aby měli z čeho vybírat, aby to tu zářilo barvami, aby měli za čím na farmu přijít,“ vysvětluje Jaroslava Pipková.