Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl | foto: ČTK

Policisté kvůli sypačům prohledali dům vysočinského náměstka Joukla

  • 5
Náměstka vysočinského hejtmana, Libora Joukla z ČSSD, vyšetřuje policie. Příslušníci v civilu v úterý brzy ráno prohledali i bydliště politika v Přibyslavi kvůli kauze nákupu techniky za 153 milionů korun pro krajské silničáře. Policie od úterý vyslýchá šéfa silničářů Jana Míku.

"V úterý byla policií provedena prohlídka prostor mé kanceláře a domu z důvodu případného zajištění věcí důležitých pro řízení a prošetřování zakázky nákupu osmadvaceti nových sypačů, která byla realizována v roce 2009," uvedl ve středu odpoledne krajský náměstek Libor Joukl.

Kvůli posledním událostem svolal zvláštní tiskovou konferenci. Politik, vždy zvyklý mluvit z patra bez přípravy, tentokrát přečetl na papíře sepsané prohlášení. Nedovolil žádné dotazy.

"Jedná se o starší zakázku, policie potřebovala především informace z počítače. Vyšetřovatelé nyní disponují množstvím stažených dat, zároveň mají k dispozici počítače. Prohlídka proběhla velice klidně, s mou maximální součinností," četl. Podle něho policie postupovala velice profesionálně a ohleduplně.

Podle silničářů byla iveca předražená o milion na jednom autě

Zakázka na nákup osmadvaceti nových sypačů se mnohým zdála podezřelá od samého začátku. Kraj tehdy za 153 milionů (Joukl ve svém prohlášení hovořil o 128 milionech - pozn. red.) nakoupil nové automobily značky Iveco i přes to, že sami silničáři by raději ve vozovém parku viděli nové tatry. Podmínky výběrového řízení, které si obvykle vypracovávají sami silničáři, dělala soukromá firma.

"Iveca svou kvalitou neodpovídala našim tatrám. Byla oproti tatrám předražena o víc než milion na jednom autě. Tolik aut jeden rok nebylo zapotřebí kupovat, protože z toho jdou odpisy. Stačilo by každý rok koupit pět aut a podělit správy v kraji, bylo by to účelnější," tvrdí i po pěti letech největší kritik tehdejších nákupů Vladimír Prokeš. Tehdy byl vedoucím dopravy a mechanizace u správy a údržby silnic v Havlíčkově Brodě.

"V zadávací dokumentaci byl stanoven přesný typ chlazení, výkyvné polonápravy, mezirám i typ motoru. Výběrové řízení ještě nebylo ani vypsané a já už věděl, že novými auty budou Iveca. Ty podmínky pro ně byly jasné," nechal se nyní slyšet Prokeš.

Kraj nechal zakázku prověřit v minulosti. Uspěla bez vad

"Zakázka byla řádně vypsána, zveřejněna, v zadávacích podmínkách měly být odstraněny všechny diskriminační podmínky. Tak tomu v předchozích zakázkách mnohdy nebylo," uvedl ve svém prohlášení Libor Joukl.

"Tato zakázka byla schválena výběrovou komisí, prověřována interními kontrolními mechanismy krajské správy a údržby silnic, kontrolními orgány kraje, před podpisem také Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Některé mediální podněty jsme nechali prověřit policií. Podle mých informací bylo šetření v minulosti odloženo," dodal náměstek.

Policisté zasahovali také na krajském úřadě, což iDNES.cz potvrdil ředitel úřadu Zdeněk Kadlec.

"Policisté měli soudní příkaz k provedení prohlídky pracoviště náměstka Libora Joukla. Prováděli zejména stahování dat z výpočetní techniky, kterou pan inženýr Joukl jako náměstek hejtmana používá, a stahování dat z našich serverů," uvedl Kadlec.

Policie přišla na zasedání Rady Kraje Vysočina

"Měli jsme krajskou radu, přišli čtyři páni, ukázali mi průkazy a požádali na základě rozhodnutí soudu, aby mohli provést dokazování nebo získání dat z počítačů," řekl hejtman kraje a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.

Informaci o zásahu speciálního republikového policejního útvaru potvrdila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Mohu potvrdit, že jsme v úterý poskytovali součinnost útvaru s celorepublikovou působností, který prováděl realizaci na území našeho kraje, ale žádné bližší podrobnosti k tomu sdělovat nebudeme, protože to byla realizace útvaru pro odhalování finanční kriminality," uvedla policejní mluvčí.

Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej odmítl poskytnout jakékoliv informace, zásah ani nepotvrdil.

Joukl na jednání rady nebyl, měl doma policii

K zásahu se ve středu ráno vyjádřil i krajský radní a šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál. "Policisté byli na krajském úřadě v době jednání krajské rady. A oznámili, že prošetřují udání na kauzu sypačů na krajské správě a údržbě silnic, někdo na to podal oznámení," sdělil pro iDNES.cz.

"Na úřadě prověřovali určitá data na počítačích pana náměstka Joukla a u něho doma v Přibyslavi proběhla domovní prohlídka," potvrdil krajský radní a šéf ČSSD na Vysočině. Náměstek Joukl z toho důvodu na jednání krajské rady ani nedorazil.

Joukl je expresivní člověk, tak si to vyžírá, řekl hejtman

Policie tendr na nákup techniky prošetřovala už několikrát. Nyní údajně k vyšetřování dali podnět lidé, kteří znají zákulisí výběrového řízení za 153 milionů korun, při kterém mělo podle jejich tvrzení dojít k rozsáhlé korupci.

"Asi na základě nových skutečností má policie nějaké podezření. My nemůžeme nic dělat, než vyčkat, jak to dopadne. Smůla je, že už se to hraje pět let. A kraj to poškozuje mediálně," řekl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

A zároveň připomněl, že stojí za Jouklem. "Nějakou představu, odkud vítr vane, mám. Ale myslím si, že to je součást nějakých ataků na pana náměstka Joukla, které souvisejí s kauzou chybějící značka na jeho autě a podobně. On je expresivní člověk, takže si to teď vyžírá. Tak to na mě působí," uvedl hejtman.

Policie zadržela šéfa silničářů Míku a vyslýchá ho

V souvislosti se zakázkou sypačů policie prošetřuje i ředitele Krajské správy a údržby silnic Jana Míku. I u něj doma v Havlíčkově Brodě v úterý policie zasahovala a zabavila dokumenty související s touto kauzou.

Podle informací MF DNES Míku policie zadržela a stále ho vyslýchá. Domů se zatím nevrátil a jeho mobilní telefony jsou vypnuté.

Podle rodiny může znovuotevření kauzy, kterou policie už jednou odložila, souviset s blížícími se komunálními volbami, kde se Jan Míka chystá kandidovat za ČSSD.

, , ,