Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Drůbežárny v Budějovicích jsou v insolvenci, lidé žijí v nejistotě

  • 1
Rodinný podnik Drůbež-Vysočina v Moravských Budějovicích dává práci asi dvěma stovkám zaměstnanců. Nyní je ve složité finanční situaci. Trápí ho nízké ceny dovážených kuřat. Zaměstnanci se bojí o práci. Krajský soud rozhodne o tom, zda podnik skončí v úpadku.

Firma Drůbež-Vysočina až dosud vykrmovala a zpracovávala kuřata. Nyní podle údajů v insolvenčním rejstříku dluží jemnické společnosti ZEOBS. Několikrát dodavateli nezaplatila za brojlery.

Společnost ZEOBS už podala návrh na insolvenční řízení. Budoucnost drůbežářů v Budějovicích je tedy nejistá. "Nikdo neví, co bude dál. Dnes tu byl ředitel naší firmy a slíbil, že nám podrobnější informace řekne až příští týden," postěžovala si jedna ze zaměstnankyň firemní masny v Třebíči.

Drůbež-Vysočina je rodinná firma, patří rodině Čtveráčkových. Čtveráčkovi také řídí společnost TEVAM, která drůbežárně dodává asi 46 procent všech kuřat.

Zda podnik skončí v konkurzu ukáží následující dny

Jemnická firma ZEOBS se rozhodla po drůbežárně vymáhat dluhy soudní cestou. Za tři dodávky brojlerů drůbežárna původně dlužila téměř 1,4 milionu korun. Moravskobudějovičtí ale začali splácet podle splátkového kalendáře. Situace se však zhoršila a firma je nyní v insolvenčním řízení.

O budoucnosti drůbežářské společnosti tak rozhodne insolvenční řízení. Spis leží u Krajského soudu v Brně. Zda podnik skutečně skončí v konkurzu nebo složitou situaci překlene, to ukáží následující dny či týdny. Celý proces je ale teprve ve fázi přípravného řízení, vlastník drůbežárny ovšem už teď nesmí disponovat se svým majetkem.

Advokát společnosti mluví o šikaně

Drůbežárna se proti postupu jemnické společnosti ZEOBS ohradila. Podle advokáta Igora Veleby, který drůbežárnu zastupuje, využili dodavatelé insolvenční řízení jako nástroj k nátlaku a drůbežárnu šikanují. Někteří dodavatelé uvedení ve spisu totiž prý sami drůbežárně dluží, jsou v úpadku nebo jim už byly peníze splaceny.

Advokát Veleba v oficiálním vyjádření přiznal, že drůbežárna se nachází v náročné finanční situaci. Dodal ale, že se všemi věřiteli jedná a snaží se situaci vyřešit.

Podle ředitelky Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové jsou z celého masného průmyslu nejvíce ohroženy právě firmy zpracovávající kuřata. Podle ní se ale problémy netýkají jen Moravských Budějovic. Čeští drůbežáři čelí nízkým cenám kuřat, která se dováží hlavně z Polska. "Dokud nebude pro tuzemské výrobce příznivější situace na trhu, budou kvůli nekvalitní, avšak laciné zahraniční konkurenci krachovat," vysvětlila Tůmová.

Podle údajů na internetových stránkách v moravskobudějovické drůbežárně pracuje 230 zaměstnanců. V tomto týdnu se tam měly podle informací MF DNES rozdávat výpovědi. Úřad práce tuto informaci zatím nepotvrdil, na zprávy od zaměstnavatele čeká. "Stavy jsme snížili," stručně reagoval jednatel firmy Drůbež-Vysočina Bohuslav Čtveráček. Další podrobnosti odmítl uvést.