Dotace by na Vysočině mohly pomoci s výměnou až sedmi tisíc starších kotlů. Ilustrační snímek

Dotace by na Vysočině mohly pomoci s výměnou až sedmi tisíc starších kotlů. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Čoud z komínů chce Vysočina čistit stovkami milionů z kotlíkové dotace

  • 1
Lidé z Vysočiny si budou moci pravděpodobně již letos na podzim požádat o dotaci na nákup topného zařízení, které je šetrné k životnímu prostředí. Kraj se chce zapojit do masivní podpory výměny kotlů. Přijít by na to mělo přibližně 700 milionů korun. Vyměnit by se mohlo až sedm tisíc kotlů.

Pokud jde o kvalitu ovzduší, patří Vysočina v republice společně s jižními Čechami k těm nejlepším regionům. V některých místech kraje si ale lidé kazí vzduch sami - tím, že nepoužívají kotle šetrné k životnímu prostředí, a navíc třeba i spalují odpadky.

„Lokální topeniště jsou palčivým problémem,“ řekl na fóru MF DNES na téma ekologie a životní prostředí v Jihlavě radní Kraje Vysočina Zdeněk Chlád.

Přispět k tomu, aby v domácnostech Vysočiny byly lepší kotle, by měly již v letošním roce „kotlíkové“ dotace. Ty se již osvědčily například v Moravskoslezském kraji.

„Nyní to bude poměrně masivní program. V rámci celé České republiky je v období do roku 2020 připraveno na dotacích z fondů Evropské unie 9 miliard korun a jen do našeho kraje by podle zatím interních dohod mělo jít 8 procent z této částky. To znamená, že jsme na nějakých 700 milionech korun,“ odhaduje Chlád.

V příštích šesti letech by se tak na Vysočině mohlo vyměnit zhruba šest až sedm tisícovek kotlů.

Žadatelé vydělají, bez dotace by zaplatili víc i za nejnižší třídu

O systému dotací i žádostí bude kraj včas informovat. „Žádosti by měly být velice jednoduché, měly by se předávat kraji, nikoli ministerstvu životního prostředí. Kraj by je měl přidělovat, administrovat, kontrolovat a proplácet,“ nastínil Chlád.

Podporovaný bude nákup kotle té nejvyšší „emisní“ třídy. Spoluúčast žadatele by přitom měla být vždy nižší, než kdyby si člověk za své peníze kupoval kotel nejnižší účinnosti a nejnižší třídy.

Hejtmanství předpokládá, že první žádosti by mohlo přijímat na konci třetího nebo ve čtvrtém čtvrtletí. K výměně kotlů by pak mělo dojít po konci topné sezony, to znamená někdy na konci března nebo v dubnu 2016.

Kraj Vysočina tak zcela změnil svůj názor na takzvané „kotlíkové dotace“. Ještě před dvěma roky tvrdil, že se Vysočina do akce zapojovat nebude, protože by kvalitu ovzduší v kraji nezlepšily (více čtěte zde).