Noční Vysočina v Zrcadle: chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany - Fotograf...

Noční Vysočina v Zrcadle: chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany - Fotograf jihlavské redakce MF DNES Petr Lemberk zvěčnil nejkrásnější místa Vysočiny po setmění | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dostavba Dukovan nabírá zpoždění, regionu hrozí sociální průšvih

  • 5
Čtyři roky zpoždění. Taková je aktuálně situace kolem přípravy stavby nového bloku v Dukovanech. Vyplynulo to z pondělní konference o současnosti a budoucnosti jaderné elektrárny, která se uskutečnila na zámku ve Valči. Zdá se, že se vše pohybuje v začarovaném kruhu hledání viníka.

„Hledáme politiky s gulemi, kteří budou schopní dělat jasná rozhodnutí. Končíme s politickou korektností. Musí nastoupit kontrola,“ řekl bývalý dukovanský starosta Vítězslav Jonáš (ODS). Teď se angažuje v organizaci Energetické Třebíčsko, která tlačí na politiky a státní úředníky, aby přípravu zrychlili.

Starostové obcí okolo Dukovan už jsou nervózní. Tuší sociální průšvih, který způsobí fakt, že po roce 2037, kdy skončí reálná životnost zařízení, skončí taky výroba elektřiny v regionu. Na tu jsou navázané tisíce pracovních míst.

Rozšíření elektrárny o jeden blok i s přípravou v lepším případě potrvá 20 let.

Na konferenci ve Valči dorazili například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), šéf Divize výroba společnosti ČEZ Ladislav Štěpánek, ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský či předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Starostové kritizují ministra Mládka, ten ukazuje na Babiše

Než ministr Mládek jednání v poledne opustil, vypadalo to krom Evropské unie, jež od Fukušimy není jádru nakloněná, na jednoho hlavního viníka v rámci Česka: ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO.

Na něj ukázal Jan Mládek, kterého však, jakmile odjel, starostové v sále nešetřili kritikou. Podle nich je příliš liknavý.

Mládek kritizoval Babiše, že stále nevyslal svého náměstka, jenž by dotvořil tým, který určí mimo jiné financování stavby. Na adresu Babiše padla i ze sálu výtka: podle starostů se vyhýbá jednáním o této zásadní investici.

„Bez finančního modelu se neposuneme dál. A pokud budou nutné garance státu, na které přispěje každý občan této země, musí je schválit Sněmovna,“ zdůraznil Mládek.

Na Mládkova slova Babiš reagoval takto: „Mládek plácá nesmysly, však první nový jaderný blok může ČEZ financovat ze svých zdrojů. Je to nejméně zadlužená energetická společnost v Evropě, situace na finančních trzích je velmi příznivá.“

Problematický je stavební zákon, upozornil ministr průmyslu

A dodal, že Janu Mládkovi trvalo neskutečně dlouho, než vůbec ustanovil vládního zmocněnce pro dostavbu. „Přitom na Dukovanech mají nachystáno, co jde, aby se rozjela příprava,“ dodal Babiš.

Ministr Mládek na konferenci taky připomenul, že Česko má obecně obrovské problémy povolit v rámci stavebního zákona jakoukoli stavbu, natož jaderný blok. A že i s tím je nutné něco udělat. „Jsme v tom na 130. místě na světě. Novela, která se chystá, nebude dostatečná,“ zdůraznil absurditu situace.

Stavební zákon je v gesci ministerstva pro místní rozvoj. Jak ale na konferenci uvedl Dalibor Matějů, bývalý dukovanský technolog, Mládkovo ministerstvo průmyslu a obchodu má v tomto směru zvláštní funkci.

„Disponuje speciálním stavebním úřadem, který by měl být tvrdým koordinátorem. Má odborníky, aby dokázal zpracovat jasné podmínky stavebního povolení výstavby jaderných bloků,“ řekl Matějů.

EU neuspěla se zpochybněním technologie jaderných bloků

Současný dukovanský starosta Miroslav Křišťál připomenul, že EU při schvalování nových jaderných bloků zřejmě slyší na nekompromisní postoj. Vztáhl to na příklad Maďarska, kterému podle něj pomohl přístup ostře vyhraněného premiéra Viktora Orbána, jenž prosadil rozšíření elektrárny Paks.

Šéf Divize výroba ČEZ Ladislav Štěpánek zmínil další věc, která bude hrát roli. „Evropské unii se nepodařilo zpochybnit technologickou stránku jaderných bloků, snaží se to dělat ekonomicky.“

Podle něj je tlak donutit provozovatele jaderných elektráren, aby garantovali odpovědnost za jaderné škody 30 let od vzniku události. „Elektrárny jsou pak obtížně pojistitelné, prakticky nepojistitelné, nebo v astronomických částkách,“ řekl.