Součástí zařízení v Proseči je i takzvaná reminiscenční cesta, která má...

Součástí zařízení v Proseči je i takzvaná reminiscenční cesta, která má klientům pomoci oživit vzpomínky. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V bývalém zámku v Proseči začali nově pomáhat i obětem autonehod

  • 0
Bývalý domov důchodců v Proseči poblíž Pacova na Pelhřimovsku prošel rekonstrukcí a nově tam přijímají také lidi po mozkových mrtvicích nebo se svalovou dystrofií. Přednost mají klienti z regionu.

Jiří Dvořák původně pochází z Prahy. Poslední čtyři roky však žije na Vysočině, konkrétně v Těchobuzi. Nyní se přestěhoval do Proseče u Pošné nedaleko Pacova na Pelhřimovsku. Nepřivedla ho sem však láska k přírodě. Důvody jsou mnohem smutnější.

V někdejším domově důchodců žije, protože po mozkové mrtvici není soběstačný. „Po mrtvici mám levou půlku těla ochrnutou, chodím jen s holemi,“ popsal svůj stav Dvořák.

Právě na lidi s podobnými problémy se momentálně chtějí v Proseči specializovat. Minulý týden zde otevřeli novou přístavbu někdejšího domova důchodců.

Zařízení by mělo sloužit pro klienty s demencí, po cévních mozkových příhodách, v poúrazových stavech, s Parkinsonovou chorobou, svalovou dystrofií a­ nově také - jako druhé v republice - pro lidi se vzácnou, neléčitelnou Huntingtonovou chorobou.

„Rozhodli jsme se, že klasický domov důchodců ukončíme a budeme se specializovat na tyto složitější případy,“ řekl ředitel domova Jiří Hormandl.

Klasické lustry jsou pro klienty vhodnější

Přebudováním prosečského zařízení v ­bývalém zámku se jeho kapacita snížila ze sedmdesáti na 44 lůžek, v přístavbě vzniklo nově 39 lůžek. Každý z pokojů je jinak barevný, výmalby jsou provedeny válečkem obvyklým v šedesátých a sedmdesátých letech, na stropech nejsou moderní svítidla, ale klasické lustry.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Zejména pro klienty s Alzheimerovou chorobou jde o vhodnou výzdobu, jsou to totiž věci, které si mohou pamatovat ze svého dřívějšího života.

Nově je v domově snížena spodní věková hranice pro příjem na 26­let. „Máme ještě pár volných míst, do konce měsíce je obsadíme. Upřednostňujeme klienty z ­Vysočiny, ale máme zde i obyvatele z jiných částí republiky,“ popsal Hormandl.

Přístavba bývalého domova důchodců stála necelých sto milionů korun a kompletně ji zaplatil Kraj Vysočina. Stavbaři začali s jejím budováním před dvěma roky.

Součástí oddělení pro pacienty s­ demencí jsou společenské místnosti či kavárny, kde mohou s klienty posedět návštěvníci, v části pro klienty po mrtvici jsou například i ­místnosti se stolním fotbalem či posilovacími stroji.