Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Registr vozidel čeká nával. Lidé musí vysvětlit, kam odstavili své auto

  • 0
Majitelé, kteří dali vozidlo do depozitu, mají ze zákona povinnost do konce roku přijít na úřad vysvětlit, kde a proč auto je. Zánik vozu hrozí těm, kteří ho dočasně vyřadili do poloviny roku 2013 a dál se o něj nestarají.

Majitel skvostu - veteránu značky Zbrojovka Z-18 - ze Žďárska má štěstí. Je mezi těmi, kteří neváhali a zavčas zašli na registr vozidel nahlásit, kde se nachází jejich automobil, jehož značky leží v depozitu. Vyhnuli se tak velkým problémům, které nejspíš čekají na tisíce dalších majitelů napříč Vysočinou, pokud do konce roku nezačnou svou situaci řešit.

Vyplývá to z čísel, která MF DNES poskytli v Třebíči, Žďáru nad Sázavou nebo v Pelhřimově. „Na přepážkách očekáváme před koncem roku fronty,“ říká například Jan Mertl z třebíčského odboru správních činností, kde se značky ukládají do depozitu.

„Není dobré nechávat vše na poslední dny v roce tak, jak to bylo vždy v minulosti v podobných případech. Majitelé vozidel by měli myslet sami na sebe, ušetřit se dlouhého čekání a vydat se na úřad co nejdříve,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Pokud vlastníte vozidlo, které jste nechali dočasně vyřadit z provozu, měli byste do konce roku 2015 nahlásit na úřadě příslušné obce s rozšířenou působností jeho umístění a účel využití.

Pozor si musejí dát především motoristé, kteří dali auto do depozitu před polovinou roku 2013. Pokud nepřijdou na úřad nahlásit potřebné informace, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit.

V pozdějších případech dočasného vyřazení, tedy po polovině roku 2013, má vlastník rovněž povinnost nahlásit údaje o vozidlu. Nehrozí mu ale administrativní zánik vozu, „pouze“ finanční sankce. Ta se může vyšplhat až na 50 tisíc korun.

Řada z aut, kterých se to má týkat, už ale zřejmě reálně neexistuje, protože je majitelé v minulosti nelegálně zlikvidovali.

„Jedná se o další fázi čištění registru vozidel, která vyplývá z platného zákona. Podobně jako u takzvaných polopřevodů bylo i dočasné vyřazení vozidla v minulosti často prostředkem, jak se vyhnout ekologické likvidaci a zbavit se auta. Papírově zůstalo v registru jako dočasně vyřazené, ale nikdo už neměl přehled, co se s ním skutečně stalo,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Co pozitivního má tato „očistná fáze“ přinést lidem? Změna má podle ministerstva dopravy dát majitelům možnost umístit do depozitu automobil na neomezeně dlouhou dobu.

Do začátku tohoto roku bylo totiž možné vyřadit vozidlo z registru maximálně na rok.

„Pak bylo nutné jít na úřad prodloužit lhůtu a za půl roku celý proces absolvovat od začátku. Díky novému zákonu vás tato povinnost bude čekat pouze po prvních dvanácti měsících, tedy jednou za celou dobu umístění auta v depozitu,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

,