Na louce Budínka, kde byly nalezeny ostatky obětí poválečného masaktu, opět natáčeli filmaři. - Zničený kříž obětem poválečného násilí na Němcích | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dobronín zvažuje, jaká jména se objeví na pomníku mrtvých Němců

  • 1
Dobronínští zastupitelé rozhodli, že pomník obětem násilí na louce Budínka může stát na dobronínském hřbitově, kde mohou být zabití Němci také pohřbeni. Na náhrobní desce však mají být pouze jména těch, které se podaří kriminalistům identifikovat.

Podle dobronínského rodáka Johanna Nieblera je právě ve jménech ověřených osobností háček. "Je to složitá situace. Nevím, jak se rozhodneme," hloubal sedmasedmdesátiletý Johann Niebler, který v obci pátrá po osudu svého strýce Franze Nieblera. Ten měl být jednou z obětí poválečného násilí na louce Budínka.

Kauza Dobronín

Mrtví z hromadného hrobu na Budínce se podle odborníků dožili od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je zatím nejasná. Podle některých zpráv Němce v květnu 1945 ubili tamní Češi lopatami a motykami. Kriminalisté vyšetřují případ od července 2009 pro podezření z vraždy.

"Rozhodnutí dobronínského zastupitelstva neodpovídá našim představám. Na pomníku bychom chtěli uvést jména navržených 17 osob, které revoluční garda po válce držela ve vězení v Dobroníně," poznamenal Niebler.

"Není důvod omezovat text, jak byl navržen německou stranou,"  upozornil opoziční zastupitel Jiří Krásný (ODS).

Podle starosty Jiřího Vlacha (KSČM) poslal Johann Niebler obci nákres náhrobního kamene s požadavkem, aby nápis obsahoval nejen jména obětí z Dobronína, ale i z dalších míst. "Ta jména se tam dají později doplnit," podotkl starosta Vlach.

"Text pomníku určí ten, kdo ho objedná a zaplatí," vyjádřil se k problému Zdeněk Koudelka z Katedry ústavního práva a politologie na Masarykově univerzitě v Brně.

Na Budínce možná pohřbili i německé vojáky

Na louce Budínce mělo být podle Nieblera ze sedmnácti pohřbených zabito devět osob. Další oběti mají ležet například v dosud neodkrytém hrobu u trati nebo na hřbitově v Polné či v jednotlivých hrobech na jiných místech. "Chceme na pomníku zmínit i osoby, které jsou pohřbené na jiných místech," potvrdil Niebler.

V hrobě na louce Budínka u Dobronína se našly ostatky nejméně třinácti lidí. Tam však ten počet německé straně zatím nevychází.

"Na Budínce by mělo být podle našich rešerší devět mrtvých, pokud jde o osoby, které byly před činem na louce Budínka drženy v dobronínském vězení. V hrobě se našlo třináct mrtvol, vycházím proto z toho, že čtyři zbývající by mohli být němečtí vojáci," vysvětlil Niebler.

V hrobě na Budínce jsou podle něho i osoby, které nepocházely z Dobronína a okolí. "Vyplývá to z průběhu vyšetřování," řekl muž, který pochází z Dobronína a nyní žije v Mertingenu.